Kwiaty doniczkowe – najlepsze gatunki do kuchni i łazienki
Jak wybrać odpowiednie rośliny doniczkowe do kuchni? Nie wszystkie są przecież w stanie znieść specyficzne warunki tego pomieszczenia: gorącą i tłustą parę, wysoką temperaturę, przeciągi. A na dodatek, jest tam zwykle za mało miejsca na duże rośliny.
Kwiaty doniczkowe – idealne do uprawy w kuchni
Jakie kwiaty doniczkowe będą idealne do kuchni? Prezentujemy pięć propozycji!
1. Sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha)
Sępolia, zwana też zwyczajowo fiołkiem afrykańskim, jest jedną z najbardziej popularnych, a do tego bardzo łatwych w uprawie kwiatów doniczkowych. Jest praktycznie bezłodygową, wieloletnią rośliną o bujnych, owłosionych, mięsistych liściach. Rozety liści dorastają zaledwie do 10 cm. Tak niewielka wysokość czyni sępolię idealną rośliną do kuchni. Można postawić ją na parapecie okiennym, blacie albo na stole, gdzie przeważnie nie ma dużo miejsca.
Kwitnie sępolia prawie przez cały rok. Nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego nie powinna trafiać na południowe okna. Potrzebuje konsekwentnie wilgotnego podłoża, ale nie znosi zastoju wody. Częstym błędem przy podlewaniu sępolii jest moczenie liści. To prowadzi w prostej linii do ich zgnilizny.
2. Peperomia
W tropikalnych lasach Południowej Ameryki rośnie około 1000 gatunków dziko rosnącej peperomii, zwanej pieprzówką. Do uprawy doniczkowej nadaje się ok 40 gatunków. Odznaczają się one skąpym i powolnym wzrostem. Rzadko dorastają do 30 cm wysokości. Liście peperomii mają różne formy i kształty. Są grube i mięsiste, często pokryte warstwą woskową. Ta właściwość stanowi poważną zaletę w kuchni, ponieważ umożliwia zmywanie z liści różnego rodzaju oleistych zabrudzeń.
Peperomia nie potrzebuje częstego podlewania, ponieważ magazynuje wodę łodygach i liściach.
3. Trzykrotka (Tradescantia L.)
Trzykrotki są bardzo sympatycznymi roślinami i bardzo łatwymi w uprawie. Są też niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju niekorzystne dla roślin warunki. Mają dekoracyjne liście i zwisające kaskadami pędy. Mogą one dorastać do metra długości. Jeśli postawi się doniczkę z trzykrotką na kuchennej szafce, trzeba uważać, aby pędy nie zwisały bezpośrednio nad kuchenką. Rośnie bardzo szybko. Zbyt długie pędy można przycinać, a ich fragmenty wykorzystywać, jako sadzonki.
4. Kalanchoe
Ta pochodząca z Madagaskaru roślina zachwyca swoim urokiem zwłaszcza zimą, kiedy rozwija swoje małe kolorowe kwiatki. Kalanchoe odznacza się zwartym pokrojem, liście ma mięsiste i połyskujące. Kwiaty tej rośliny są bardzo trwałe, potrafią utrzymywać się na roślinie nawet dwa miesiące. Ponieważ kalanchoe zakwita zimą, jest doskonałą dekoracją kuchni, kiedy inne rośliny pozostają w spoczynku. Barwa kwiatów jest intensywna, może być czerwona, różowa, żółta, pomarańczowa, a nawet liliowa. Kwiaty bywają pojedyncze i pełne, przypominają maleńkie róże.
Kalanchoe jest rośliną łatwą w uprawie i ma niewielkie wymagania, co do warunków wzrostu. Warto wiedzieć, że jest rośliną dnia krótkiego. A to oznacza, że aby zakwitła, musi przez pewien czas przebywać 14 godzin dziennie w ciemności.
5. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans.)
Skrzydłokwiat jest lubianą rośliną doniczkową o atrakcyjnym, bujnym pokroju. Część dekoracji rośliny stanowią połyskujące zielone liście na długich ogonkach, a drugą – oryginalne kwiatostany. Mają one charakterystyczną budowę - na szczycie długiego pędu powstaje otoczony białym płaszczem kolbiasty kwiatostan. Skrzydłokwiat potrzebuje miejsca w półcieniu. Dobrym miejscem jest jasny kąt w kuchni albo szafka w pobliżu okna. Potrzebuje częstego podlewania, ale nie może mieć w doniczce zastoju wody.
Kwiaty doniczkowe do łazienki - gatunki i pielęgnacja
Nawet jeśli nie przebywa się w łazience godzinami, to na pewno jest to miejsce, gdzie z reguły rozpoczyna się i kończy każdy dzień. Piękna zieleń nie tylko poprawia mikroklimat w łazience, ale tworzy też przyjemną atmosferę poprawiającą domownikom samopoczucie.
Istnieje wiele roślin, które cenią sobie wilgotno-ciepły klimat. Z pomocą wybranych roślin łazienkowych, odpowiedniego urządzenia i ciepłych kolorów można przemienić łazienkę w oazę przytulności. Można się tam odprężyć i zrelaksować.
Odpowiednie do łazienki kwiaty pochodzą przede wszystkim z tropikalnych lasów deszczowych, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza (80-90%). W większości łazienek, na skutek częstych kąpieli albo pryszniców, powietrze jest o wiele bardziej wilgotne, niż w innych pomieszczeniach. Także temperatura ma tam odpowiednio większą wartość, aby po wyjściu z kąpieli nie dostawać gęsiej skórki.
Rośliny do jasnej łazienki
W jasnym pomieszczeniu może rosnąć i kwitnąć wiele roślin. Efektowny akcent tworzą storczyki falenopsis, jak również bromelie. Rośliny o dużych liściach, jak kaladium, alokazja albo stromante tworzą scenerię w wesołych barwach i formach. Także fikus, cibora, nefrolepis albo kalatea nadają się do jasnej łazienki. Drzewiaste rośliny, jak kordylina, palma kokosowa, dracena albo kroton też czują się w łazience dobrze, jednak potrzebują wysokiej przestrzeni.
Kwiaty do łazienki z małą ilością dziennego światła
Do mało jasnej łazienki idealne są paprocie. Istnieją różne ich formy i wielkości, a także odcienie i kształty liści. Należy do nich na przykład płaskla, ciemnotka okrągłolistna i zanokcica gniazdowa.
Łazienka bez naturalnego światła
Bez światła nie wyrośnie żadna roślina doniczkowa. Jeśli łazienka nie okna, można sobie pomóc sztucznym oświetleniem. Energooszczędna lampa może wystarczyć roślinom, które przyzwyczajone są skąpego oświetlenia w naturze.
Komentarze