Porady

Phalaenopsis: najpopularniejszy storczyk. Jak go pielęgnować?

4,8 (5 opinii)

Nazwa rodzajowa tego storczyka Phalaenopsis, nadana w 1825 roku przez niemiecko-holenderskiego botanika Carla Ludwiga Blume, wywodzi się od greckich słów „phalaena” – ćma i „opsis” – podobny. Ma to związek z podobieństwem kwiatów storczyka do tropikalnych ciem.

Przez jakiś czas była w języku polskim rozpowszechniona nazwa „ćmówka”, będąca tłumaczeniem nazwy botanicznej. Ze względu na sztuczność i niezrozumiałość takiego nazewnictwa, funkcjonuje dzisiaj spolszczona nazwa „falenopsis”. Nawiasem mówiąc, używane przez naszych sąsiadów nazwy „Schmetterlingsorchidee“ (storczyk motyli) albo „Nachtfalter-Orchidee“ (storczyk-ćma) wydają się bardziej zręczne.

Ze względu na sztuczność i niezrozumiałość takiego nazewnictwa, funkcjonuje dzisiaj spolszczona nazwa „falenopsis”.

Niezwykła popularność storczyka falenopsis jako pięknego kwiata doniczkowego wynika z jego naprawdę niskiej ceny oraz małych wymagań w porównaniu z innymi storczykami. Obok ponad stu gatunków tego rodzaju istnieje ogromna liczba przeróżnych odmian hodowlanych. Dostępne w sklepach falenopsis są hybrydami, specjalnie wyhodowanymi do naszych warunków klimatycznych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie storczyka?

Większość miłośników orchidei kupuje rośliny w kwiaciarniach, centrach handlowych, a nawet w supermarketach. Nie zawsze można tam liczyć na fachowe doradztwo i gwarantowaną jakość. Dlatego zanim zabierze się nowego storczyka do domu warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • Liście powinny być gładkie i zielone. Rośliny ze zwiędłymi, uszkodzonymi albo chorymi liśćmi należy pozostawić na miejscu.
  • To samo dotyczy korzeni powietrznych, które mają być jędrne i mieć zielone końcówki.
  • Jeśli storczyk chwieje się w doniczce albo widoczne są na jej wewnętrznej stronie glony i mech, jest duże prawdopodobieństwo, że roślina zbyt długo była mokra.
  • Kwiaty powinny być co najmniej do połowy rozwinięte. Egzemplarze z pączkami kwiatowymi zrzucają je często po przeniesieniu do domu.
  • W pomieszczeniu sklepowym nie powinno być zbyt chłodno. Szkodzą również przeciągi.
  • Na to samo trzeba zwrócić uwagę podczas transportu. Doniczkę z rośliną dobrze zawinąć w kilka warstw papieru!
  • Popularne opakowania plastikowe prowadzą często do powstania szarej pleśni na storczyku. Falenopsis w takich osłonach lepiej odstawić na miejsce.

Phalaenopsis - młody storczyk - pielęgnacja
Phalaenopsis - młody storczyk - pielęgnacja

Pielęgnowanie storczyka - odmiana Phalaenopsis

Pielęgnacja storczyka z odmiany falenopsis nie jest szczególnie skomplikowana. Storczyk lubi światło, ciepło i potrzebuje dużej wilgotności powietrza. Ważna jest odpowiednia doniczka. Dobre są przezroczyste pojemniki z tworzyw sztucznych. Światło dochodzi w nich do licznych korzeni powietrznych i mogą brać także udział w procesie fotosyntezy. Wadą takich doniczek jest ich niewielki ciężar. Pędy storczyka, które nie zawsze rosną pionowo w górę, mogą spowodować utratę równowagi doniczki i wywrócenie się całej rośliny. Ważne jest w każdym przypadku, aby storczyk nie stał w wodzie. Korzenie bardzo szybko gniją. Nadmiar wilgoci jest najczęstszą przyczyną śmierci storczyków.

Jakie stanowisko do uprawy tych storczyków?

  • Miejsce o uprawy rośliny powinno być jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu.
  • Najlepiej okno zachodnie albo wschodnie.
  • Okno południowe tylko z zacienieniem. Najczęściej wystarczy firana.
  • Latem temperatury między 18 i 25°C.
  • Zimą podobne, ale nocą niższe – ok. 16°C.
  • Falenopsis lubi świeże powietrze, ale nie przeciągi.
  • Storczyki nie znoszą powietrza z dymem tytoniowym. Są roślinami dla niepalących.

Hybryda storczyk falenopsis - uprawa
Hybryda storczyk falenopsis - uprawa

Sadzenie i przesadzanie storczyków z grupy Falenopsis

Przesadzanie storczyka powinno odbywać się regularnie. Nie jest to jednak uzależnione od pory roku, jak u innych roślin, ale od samego falenopsis. Kiedy podłoże zostało zużyte albo nowy pęd nie mieści się w doniczce, czas na przesadzanie.

  • Kiedy pojawi się nowy wierzchołek liścia, roślinę należy przesadzić.
  • Zawsze stosować kwalifikowane podłoże dla storczyków.
  • Dwa-trzy dni przed przesadzeniem jeszcze raz obficie podlać.
  • Po wyjęciu rośliny ze starej doniczki, zbadać stan zdrowia i ewentualnie zastosować odpowiednie zabiegi.
  • Usunąć uszkodzone liście, chore albo zbyt długie korzenie ostrożnie odciąć.
  • Nowa doniczka powinna mieć średnicę ok. 3 cm większą od starej.
  • Po przesadzeniu storczyk dobrze podlać.

Warto również sprawdzić czynności, o których piszemy w artykule o najczęściej popełnianych błędach w uprawie storczyków. Jeśli będziemy ich unikać, zasadzony storczyk będzie rozwijał się prawidłowo.

Storczyk Phalaenopsis - pielęgnacja
Storczyk Phalaenopsis - pielęgnacja

Przycinanie i rozmnażanie storczyków Phalaenopsis

W przypadku storczyka falenopsis nie ma tu wiele do roboty. Stare liście po prostu zamierają. Należy pozwolić im całkiem uschnąć i potem ostrożnie wyłamać. Zwiędłe kwiaty też trzeba odciąć. Pobudzi to roślinę do wytworzenia nowego pędu kwiatowego. Falenopsis rozwija chętnie z najwyższego pączka nowy pęd kwiatowy. Optycznie nie wygląda to jednak najlepiej. Dlatego zaraz po przekwitnięciu ścina się łodygę kwiatową nad drugim albo trzecim węzłem nad ziemią.

Niezwykła popularność storczyka falenopsis jako rośliny ozdobnej wynika z jego naprawdę niskiej ceny oraz małych wymagań w porównaniu z innymi storczykami.

Co do rozmnażania, najprostszą metodą jest rozmnażanie falenopsis przez podział. Jest to jednocześnie odmłodzenie rośliny. Inną metodą jest otrzymanie nowych storczyków za pośrednictwem tzw. keiki. Keiki (w języku hawajskim oznacza „dziecko”) to młode roślinki wyrastające na pędzie kwiatowym albo na bulwie. Keiki na pędzie musi mieć co najmniej trzy własne korzenie o długości ok. 5 cm, aby mogło rozpocząć samodzielne życie. W przypadku basal keiki (na bulwie) trzeba go ostrożnie oddzielić od rośliny macierzystej.

4,8 (5 opinii)