Porady

Kocimiętka w ogrodzie – kiedy siać i jak rozmnażać?

5 (6 opinii)

Kocimiętka jest byliną o minimalnych wymaganiach i niezwykle łatwą uprawie. Tworzy gęste kępy o wysokości od 20 cm do 120 cm w zależności od gatunku i stanowiska.

Od czerwca do późnej jesieni rozwija wzniesione kwiatostany w kolorze fioletowym, niebieskim, a także białym i różowym. Kocimiętka pokrojem przypomina miętę albo melisę – należy do tej samej rodziny jasnotowatych.

Kocimiętka rozprzestrzenia się łatwo przez samosiew. Czasem tak bardzo intensywnie, że musi być z części ogrodu wypraszana. W każdym razie jej usunięcie, w przeciwieństwie do innych roślin, jak na przykład konwalii majowej, jest dziecinną zabawką. Kto chciałby tę bardzo trwałą i odporną bylinę rozmnażać we własnym zakresie, może to zrobić na różne sposoby bez większych starań i nakładu pracy. A warto uprawiać kocimiętkę na większą skalę, ponieważ ma wiele właściwości leczniczych i zastosowań.

Metoda 1: Sadzenie kocimiętki z nasion

Po okresie kwitnienia kocimiętka wytwarza liczne, drobne nasiona. Są one bardzo maleńkie: tysiąc sztuk waży zaledwie pół grama. Można zebrać je z roślin w ogrodzie albo kupić w sklepie ogrodniczym. Do szybkiego wzrostu potrzebne jest podłoże raczej żyzne i o pH zbliżonym do 7. Idealną temperaturą do kiełkowania jest 20ºC. Powinna być utrzymywana w stałej wartości, podobnie jak wilgotność substratu. Ponieważ kocimiętka jest rośliną ciepłolubną, nasiona powinny być tylko lekko przykryte ziemią i wystawione w miejscu nasłonecznionym. Kiełkowanie nasion następuje po ok. 2-3 tygodniach. Małe siewki mogą być przesadzane bezpośrednio do gruntu albo do doniczek i pojemników. Przed wysadzeniem do gruntu trzeba się koniecznie upewnić, czy nie ma niebezpieczeństwa przymrozków. Odpowiednią porą do sadzenia jest okres od połowy do końca maja.

Uwaga: Niektóre odmiany nie rozmnażają się przez nasiona albo bardzo trudno.

Metoda 2: Rozmnażanie kocimiętki przez sadzonki pędowe

Rozmnażanie przez ukorzenianie sadzonek jest najbardziej popularną i przede wszystkim szybką metodą. Idealnym okresem do pozyskania sadzonek zielnych są miesiące kwiecień do maja albo potem początek jesieni. Aby ten proces przebiegł szybko i efektywnie, należy:

  • odciąć pędy długości 7 cm do 10 cm;
  • usunąć dolne liście;
  • sadzonkę umieścić w naczyniu z wodą;
  • ustawić w jasnym i ciepłym miejscu – uwaga: poza zasięgiem kotów!
  • regularnie wymieniać wodę, aby uniknąć zgnilizny;
  • ukorzenione sadzonki przenieść do doniczek z ziemią.

Metoda 3: Rozmnażanie kocimiętki przez podział

Kocimiętka jest rośliną wieloletnią. Z biegiem lat przemienia się z małej byliny w duży krzak, który zajmuje coraz więcej miejsca i traci równocześnie siłę wzrostu. Z tego względu, nie tylko w celu rozmnażania, ale także dla lepszego rozwoju, zaleca się odnowić bryły korzeniowe co trzy-cztery lata. Wczesną wiosną albo jesienią należy stare rośliny wykopać. Następnie trzeba je ostrożnie podzielić. Korzenie dobrze się przyjmą, jeśli przed ponownym posadzeniem zostaną obficie nawodnione. Dopiero potem można je przenieść w nowe miejsce.

Rozmnażanie i sadzenie kocimiętki w ogrodzie
Pinterest
Rozmnażanie i sadzenie kocimiętki w ogrodzie

Jakie wybrać sąsiedztwo na rabacie?

Kocimiętka, jako roślina ozdobna, roztacza raczej dyskretny urok subtelnej urody. Nie ma ani krzykliwych kolorów kwiatów, ani efektownych form liści. Stanowi za to wspaniały kontrast dla róż i wysokich kwiatowych bylin. Szczególny efekt tworzy z roślinami o dużych albo długich liściach. Ponieważ kocimiętka nie zabiega o pierwszy plan, dobrze czuje się także pośród na przykład lilii. Te mają dodatkową korzyść z sąsiedztwa aromatycznej kocimiętki, ponieważ roślina ta odstrasza owadzie szkodniki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej uprawy kocimiętki, zajrzyj tutaj.

Choroby i szkodniki kocimiętki

Kocimiętka należy do nielicznych roślin, które nie obawiają się szkodników. Jej liście i łodygi zawierają związki chemiczne o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym. Odstraszają też szkodniki. Wyjątkiem jest jedynie ślimak. Ten żarłoczny pełzacz nic sobie nie robi z kocimiętkowej chemii. Ślimaki można zatrzymać jedynie wypróbowanymi metodami, jak zapory, pułapki albo granulaty.

Kocimiętka należy do nielicznych roślin, które nie obawiają się szkodników. Jej liście i łodygi zawierają związki chemiczne o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym.

Kocimiętka nie ma z reguły problemu z chorobami. Może się jednak czasem zdarzyć, że liście opanuje mączniak prawdziwy i wyrządzi szkody. Przy pierwszych oznakach należy natychmiast zmyć biały nalot roztworem myjącym. Często wystarcza też przycięcie roślin po pierwszym kwitnieniu. Odporność kocimiętki na działanie szkodników sprawia, że jest ona idealnym partnerem dla bardziej wrażliwych roślin. Posadzenie jej obok rabaty różanej pozwala uniknąć inwazji mszycy.

5 (6 opinii)