Porady

Niezwykłe właściwości kocimiętki – roślina nie tylko dla kota!

4,9 (14 opinii)

Kocimiętka – pod tą nazwą kryje się rodzaj roślin z botanicznej rodziny jasnotowatych. Ten rodzaj z kolei dzieli się na 250 do 300 różnych gatunków. Kocimiętka ma wielu miłośników, którzy patrzą na nią z różnych pozycji.

Frakcja ogrodników widzi w niej cenną roślinę ozdobną (Niemcy wybrali ją nawet „Byliną roku 2000”). Etnobotanicy interesują się tą delikatną roślinką z innego punktu widzenia i traktują kocimiętkę jako środek leczniczy na różne dolegliwości albo rodzaj narkotyku. Nadzwyczajną sympatią cieszy się jednak kocimiętka wśród kotów dużych i małych, które poddają się jej uwodzicielskiemu zapachowi i reagują w bardzo ciekawy sposób.

Już w Starożytności…

Najsławniejszy farmakolog i botanik starożytności Pedanios Dioskorides (I wiek n.e.) mówił o roślinie „kalamintha”, którą Rzymianie nazywali „nepeta” i rozróżniali trzy jej gatunki. Jeden z nich, według Dioskoridesa podobny do dzikiej mięty, jest uważany właśnie za „kocią miętę”.

Dioskorides podaje również kilka działań i leczniczych zastosowań tej rośliny. Napar z kocimiętki miał działanie moczopędne i regulujące miesiączkowanie. Zioło obniżało gorączkę, działało rozluźniająco, hamowało dreszcze i biegunkę. Zmieszana z solą kocimiętka miała zabijać, według Dioskoridesa, pasożyty przewodu pokarmowego. Dym palonej kocimiętki miał odpędzać węże.

  • Według Alberta Wielkiego (XIII w.), znanego z obszernej wiedzy przyrodniczej, istnieją przekazy o kotach, które się „nasycały” kocimiętką.
  • Słynna Hildegarda z Bingen zalecała kocimiętkę na skrofuły (przewlekła gruźlica węzłów chłonnych) i inne dolegliwości.
  • Anton von Perger informuje w „Pflanzensagen” (1864 r.) o kocimiętce: „Kiedy włoży się ziele do ula, zapobiegnie się ucieczce pszczół”.

Działanie kocimiętki na ludzi

Biorąc pod uwagę obszar zastosowania oraz działanie, kocimiętka jest bardzo wszechstronną rośliną. W żadnym wypadku nie ogranicza się tylko do pobudzania poduszkowych tygrysów. Jest doskonałym uzupełnieniem palety roślin leczniczych. W różnych kulturach ma wiele zastosowań w licznych dziedzinach. Można z niej na przykład wytwarzać używki o działaniu uspokajającym. Należą do nich herbatki z kocimiętki, wypieki albo też mieszanki do palenia, składające się częściowo z wysuszonej rośliny.

Niektórzy konsumenci palą kocimiętkę dla odprężenia. Palenie ma przy tym lekkie działanie psychoaktywne, co wykazały badania. Odpowiedzialny za to jest zawarty w kocimiętce alkaloid actinidin blisko spokrewniony z nepetalaktonem, który działa psychoaktywnie. W historii medycyny znane jest tradycyjne stosowanie kocimiętki jako środka przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego.

Najlepsze działanie, zgodnie z badaniami, ma kocimiętka właściwa (Nepeta cataria). To zioło ma nieszkodliwe działanie i może być bez obaw stosowane. W ziołolecznictwie znajduje zastosowanie w dolegliwościach gorączkowych, żołądkowych, miesiączkowych, jak również jako opatrunek na rany.

Działanie kocimiętki na koty

Każdy, kto miał kiedykolwiek w domu puszystego czworonoga z wąsami, z pewnością starał się zrobić wszystko, aby pupil czuł się jak najlepiej. Dla naszego kota jesteśmy w stanie wiele poświęcić. Kupujemy mu zabawki, smakołyki i wspaniałe legowiska, a tymczasem on potrafi przez cały dzień tylko leniwie spać. Dla pobudzenia kota bardzo pożyteczne może być potarcie jego zabawki kocimiętką. Osobliwe właściwości tej rośliny sprawią, że futrzak odzyska zainteresowanie zapomnianymi zabawkami. Może się zdarzyć, że leniwy kocur przemieni się w bardzo aktywnego zwierzaka.

Kocimiętka działa na koty bardzo intensywnie. Zwierzęta czują się w magiczny sposób przyciągane. Podejrzewa się, że również zwierzęta doświadczają swego rodzaju „psychoaktywnego oszołomienia”. Nie dotyczy to całej populacji kotów. Zdarzają się takie osobniki, które na kocimiętkę wcale nie reagują.

Liście i kwiaty kocimiętki - rośliny leczniczej
Liście i kwiaty kocimiętki - rośliny leczniczej

Kocimiętka dla kota - jak stosować?

Zamiłowanie kotów do tego zioła można wykorzystać, aby rozwiązać ten czy inny problem ze zwierzakiem. Aby zabieg się udał i kocimiętka spełniła swoje zadanie, trzeba trzymać się najprostszych zasad. Należy przede wszystkim stosować kocimiętkę tylko dla zdrowych kotów.

Musimy zwracać uwagę na dawkowanie! Zapachowe poduszki albo roślina nie może być dostępna ciągle. Zaleca się udostępniać je kotu 1-2 razy w tygodniu. Zabawki zapachowe zawsze należy podawać oddzielnie od innych. Nie mieszać z używanymi na co dzień. Nie można ponadto pozwalać kotu na zjadanie rośliny. Po zakończeniu zabawy, przedmioty zapachowe zebrać i najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku. Musimy uważnie obserwować kota podczas zabawy. Niektóre bywają skłonne do reakcji alergicznych po kontakcie z kocimiętką. Kocimiętka odpowiednio dawkowana i zachowaniem umiaru nie jest dla kotów szkodliwa. A jakie może wnieśc pozytywy?

  • Ułatwia transport i uatrakcyjnia zabawki. Każdy właściciel kota zna problem, jaki powstaje, kiedy trzeba zwierzaka przetransportować na przykład do lekarza. Przeważnie bardzo trudno jest go skłonić do wejścia do boksu. Kocimiętka nadaje się doskonale, aby zwabić kota do pudełka. Podobnie można zwiększyć atrakcyjność wielu zabawek – naturalnie z zachowaniem podanych wcześniej zasad.
  • Zachęca do jedzenia i picia. Oczywiście nie może być tak, aby kocimiętka bywa dodawana do jedzenia i wody w sposób ciągły. Czasem zdarza się jednak, że kot starci zupełnie apetyt, a wtedy kocimiętka może zachęcić go pokarmu. Sposób jest bardzo prosty. Wystarczy dodać odrobinę pokruszonej kocimiętki do jedzenia albo do wody i obserwować kota. Jeśli olejki eteryczne podziałają na niego, będzie próbował wybrać drobne kawałki rośliny, a przy okazji zje trochę pokarmu.
  • Jest po prostu zabawką. Najczęściej używana jest kocimiętka w celu zapewniania czworonogom zabawy. Uwielbiają jej zapach i szaleją z radości, kiedy wpadnie im w łapy poduszka, sztuczna mysz albo inna zabawka z kocimiętką.

Kocimiętka dla ludzi - jak stosować i wykorzystać tę roślinę?

Kocimiętka może być stosowana jako zioło lecznicze na takie dolegliwości, jak: nerwobóle; zaburzenia nerwowe; migrenę; zaburzenia trawienne; gorączka; reumatyzm; grypa; przeziębienie; podagra; rozdrażnienie; bezsenność; hemoroidy; bóle zębów.

Kocimiętkę można też stosować do pielęgnacji włosów: można przygotowywać z niej płukanki do włosów. Włosy odzyskują naturalny połysk i stają się bardziej elastyczne.

Liście kocimiętki - działanie lecznicze
Liście kocimiętki - działanie lecznicze

Kocimiętka to naturalny środek przeciwko owadom!

Składniki chemiczne zawarte w tej roślinie można wykorzystać, jako naturalny środek do zwalczania owadów. Roślina ta może także być ochroną przeciw komarom - aby uchronić się przed tymi dokuczliwymi owadami we własnych czterech ścianach można, oprócz siatek w oknach, zastosować doniczki z kocimiętką na parapecie. Zapach olejków eterycznych trzyma komary z daleka. Jeśli ktoś ma kocimiętkę we własnym ogrodzie, może natrzeć się świeżymi liśćmi – metoda w 100% ekologiczna.

Co ciekawe, kocimiętka jest bardzo skuteczna w walce z mszycami. Kto by pomyślał, że kocimiętka wabi magicznie nie tylko domowe futrzaki, ale i tak pożyteczne owady, jak drapieżne złotooki. Głównym daniem złotooków są właśnie mszyce i inne owady wysysające sok z roślin. A na brak apetytu nie mogą narzekać; jedna larwa złotooka w ciągu dwóch tygodni potrafi zjeść do 450 mszyc. Działanie kocimiętki wabiące złotooki zostało odkryte przypadkowo. Podczas badań nad wpływem kocimiętki na komary i inne owady, amerykańscy uczeni wydzielali specjalne komponenty olejków eterycznych. Te wykorzystywano w szeregu doświadczeń, badając ich działanie na różne gatunki komarów. Okazało się, że te właśnie substancje pobrane z kocimiętki nie tylko odstraszały komary, ale wabiły też złotooki.

Stwierdzono, że skład chemiczny feromonów złotooka odpowiada składowi pewnych związków zawartych w kocimiętce. Po raz pierwszy zidentyfikowano w ten sposób feromon złotooka. Wyizolowana substancja wykazuje niezwykle wysoką skuteczność. Na hektar uprawy wystarczy kilka miligramów, aby przywabić złotooki. Siła przyciągania trwa ok. 4-5 tygodni. W tym czasie pożyteczne owady zdążą się na zaplanowanym terenie zadomowić i rozmnożyć. A o tym, jak uprawiać w ogrodzie kocimiętkę, przeczytasz tutaj.

4,9 (14 opinii)