Porady

Jak sadzić i rozmnażać malwę?

4,5 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Smukłe, wysokie malwy tworzą przez całe lato efektowną ozdobę ogrodu. W małych grupach przed odrodzeniem albo nasłonecznioną ścianą, ale też na rabatach i w roli soliterów, ożywiają swymi kwiatami przydomową przestrzeń.

Leroy Merlin

Dostępnych jest w handlu wiele różnych odmian malwy – o prostych, pojedynczych kwiatach, albo o dużych i pełnych; w kolorach kremowobiałym, różowym, żółtym, wszystkich odcieniach czerwieni do ciemnego fioletu.

Malwa może rozmnożyć się sama?

W zasadzie można stwierdzić, że jeżeli malwa w ogrodzie kwitnie, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że sama się też rozmnoży. Oczywiście, jeśli tylko nie będzie się jej przeszkadzać. Malwa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza rozetkę liści, a w drugim cieszy ogrodnika obfitością kwiatów. Jeśli pozwoli się przekwitłym kwiatom pozostać na łodydze, roślina wytworzy rozłupki z nasionami.

W zasadzie można stwierdzić, że jeżeli malwa w ogrodzie kwitnie, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że sama się też rozmnoży.

Dalej natura działa odpowiedzialnie i konsekwentnie: jesienią dojrzałe nasiona spadają na ziemię, rozdzielają się i u stóp rośliny macierzystej tworzą siewki. Z nich wyrosną nowe, wysokie malwy. Jeśli rosną za gęsto, albo jest ich za dużo, dobrze jest najsłabsze egzemplarze usunąć.

Aliexpress
Malwa w ogrodzie - pięknie kwitnąca

Przesadzanie siewek malwy

Jeśli malwy mają mieć swoje miejsce w innym zakątku ogrodu, można oczywiście siewki przesadzić. W tym celu należy glebę wokół siewki dokładnie i głęboko spulchnić, zanim roślinka zostanie wyjęta. Malwa tworzy głęboki korzeń palowy i nie powinien on być podczas przesadzania uszkodzony. Roślina musi się dobrze ukorzenić na nowym miejscu. Malwa wspaniale rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym do półcienistego.

Jeśli malwy mają mieć swoje miejsce w innym zakątku ogrodu, można oczywiście siewki przesadzić.

Gleba powinna być żyzna, także zasadowa, byle bez zastoju wody. Młode roślinki można wsadzić do doniczek i przenieść do ziemi. Jako ochronę zimową można polecić okrycie jodłowymi gałęziami. Ten zabieg można przeprowadzić w ogrodzie późną jesienią przed nadejściem mrozów. Ale można też siewki przesadzić dopiero na wiosnę. Najlepszy czas na sadzenie malwy to okres od czerwca do września. Muszą być podlewane – także zimą w dni odwilży.

Jak uprawiać i pielęgnować malwę z nasion?

Kto nie chce zdać się na naturalne rozmnażanie malwy, może sam zebrać kapsułki z nasionami. Brązowe rozłupki odcina się od łodygi i rozciera rękoma nad wybranym miejscem, aby wypadły nasiona. Następnie przykrywa się je lekko i czeka, aż nowe pokolenie malwy zacznie kiełkować. Nasiona trzeba przykryć bardzo cienką warstwą ziemi. Bezpośredni siew na rabatę najlepiej wykonać w maju albo czerwcu. Zanim pokażą się kiełki, upłyną dwa-trzy tygodnie.

Bardzo praktyczną alternatywą dla bezpośredniego siewu nasion malwy do gruntu jest ułożenie w małych doniczkach po dwa nasiona w kształcie tarczki. Doniczki umieszcza się na zimę w ziemi i okrywa gałęziami przed mrozem. Ta metoda ma tę zaletę, że długi korzeń palowy młodej malwy nie zostanie uszkodzony przy przesadzaniu na wiosnę. Odległość między poszczególnymi roślinami powinna wynosić około 40-60 cm, aby mogły się rozrastać. Gniazda różnokolorowych malw uprawianych w ogrodzie, tworzą bardzo efektowny obraz. I to przez długi czas – nawet do października.

Kraty oporowe i sznury nie są w przypadku malw konieczne. Nawet przy imponującej wysokości ponad 2,5 m rośliny są w stanie same zachować pion. Pod warunkiem jednak, że wybrane dla nich miejsce jest dobrze osłonięte przed wiatrem. Z tego powodu malwy nadają się doskonale do dekoracyjnego zakrycia płotów i mało atrakcyjnych ścian.

Czy malwa może rozmnożyć się sama?

Malwa w doniczkach? 

W pierwszym roku młode malwy rozwijają tylko podstawowe rozetki liści. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że inne, szybciej rosnące rośliny mogą je zagłuszyć. Trzeba koniecznie usunąć w porę konkurencję, aby zapewnić malwom światło i substancje odżywcze. Odradza się stanowczo długotrwałej uprawy tych kwiatów w doniczkach.

W pierwszym roku młode malwy rozwijają tylko podstawowe rozetki liści. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że inne, szybciej rosnące rośliny mogą je zagłuszyć.

Wysoka łodyga potrzebuje mocnego i stabilnego umocowania w glebie, a poza tym substrat w pojemniku szybko przesycha. Jeśli nawet pojemnik jest dostatecznie duży, to szczególnie w upalne letnie dni należy doniczkową malwę wielokrotnie podlewać. I odpowiednio często zasilać nawozem.

4,5 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba