Porady

Jak sadzić i rozmnażać malwę?

4,3 (6 opinii)

Smukłe, wysokie malwy tworzą przez całe lato efektowną ozdobę ogrodu. W małych grupach przed odrodzeniem albo nasłonecznioną ścianą, ale też na rabatach i w roli soliterów, ożywiają swymi kwiatami przydomową przestrzeń.

Dostępnych jest w handlu wiele różnych odmian malwy – o prostych, pojedynczych kwiatach, albo o dużych i pełnych; w kolorach kremowobiałym, różowym, żółtym, wszystkich odcieniach czerwieni do ciemnego fioletu.

Słoneczne stanowisko i przepuszczalna gleba

Bez względu na to, jaki wariant rozmnażania malwy zostanie wybrany, decydujące jest odpowiednie stanowisko. Ważne, aby to miejsce było:

 • jasne,
 • ciepłe,
 • osłonięte od wiatru.

Idealne jest miejsce przy ścianie od południowej strony. Nadają się również stanowiska wschodnie i zachodnie, o ile rośliny będą chronione przed przeciągami i ulewnym deszczem. Jeśli chodzi o podłoże, malwy nie są zbyt wymagające, chociaż najbardziej odpowiednia dla nich jest ziemia ogrodowa z kompostem albo ziemia kwiatowa z rozdrobnioną korą. Uprawa rośliny w doniczce wymaga przygotowania warstwy drenażowej, która zapobiega powstawania zastojów wody.  

Malwa może rozmnożyć się sama?

W zasadzie można stwierdzić, że jeżeli malwa w ogrodzie kwitnie, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że sama się też rozmnoży. Oczywiście, jeśli tylko nie będzie się jej przeszkadzać. Malwa jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza rozetkę liści, a w drugim cieszy ogrodnika obfitością kwiatów. Jeśli pozwoli się przekwitłym kwiatom pozostać na łodydze, roślina wytworzy rozłupki z nasionami.

W zasadzie można stwierdzić, że jeżeli malwa w ogrodzie kwitnie, to jest wysokie prawdopodobieństwo, że sama się też rozmnoży.

Dalej natura działa odpowiedzialnie i konsekwentnie: jesienią dojrzałe nasiona spadają na ziemię, rozdzielają się i u stóp rośliny macierzystej tworzą siewki. Z nich wyrosną nowe, wysokie malwy. Jeśli rosną za gęsto, albo jest ich za dużo, dobrze jest najsłabsze egzemplarze usunąć.

Malwa w ogrodzie - pięknie kwitnąca
Malwa w ogrodzie - pięknie kwitnąca

Przesadzanie siewek malwy

Jeśli malwy mają mieć swoje miejsce w innym zakątku ogrodu, można oczywiście siewki przesadzić. W tym celu należy glebę wokół siewki dokładnie i głęboko spulchnić, zanim roślinka zostanie wyjęta. Malwa tworzy głęboki korzeń palowy i nie powinien on być podczas przesadzania uszkodzony. Roślina musi się dobrze ukorzenić na nowym miejscu. Malwa wspaniale rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym do półcienistego.

Jeśli malwy mają mieć swoje miejsce w innym zakątku ogrodu, można oczywiście siewki przesadzić.

Gleba powinna być żyzna, także zasadowa, byle bez zastoju wody. Młode roślinki można wsadzić do doniczek i przenieść do ziemi. Jako ochronę zimową można polecić okrycie jodłowymi gałęziami. Ten zabieg można przeprowadzić w ogrodzie późną jesienią przed nadejściem mrozów. Ale można też siewki przesadzić dopiero na wiosnę. Najlepszy czas na sadzenie malwy to okres od czerwca do września. Muszą być podlewane – także zimą w dni odwilży.

Możliwości rozmnażania malwy w ogrodzie

Oprócz wykorzystania siewek, które same wyrosły na rabacie, młode sadzonki malwy można pozyskać na różne sposoby:

 • z nasion,
 • z odrostów,
 • z ukorzenionych sadzonek pędowych.

Jak uprawiać i pielęgnować malwę z nasion?

Kto nie chce zdać się na naturalne rozmnażanie malwy, może sam zebrać kapsułki z nasionami. Brązowe rozłupki odcina się od łodygi i rozciera rękoma nad wybranym miejscem, aby wypadły nasiona. Następnie przykrywa się je lekko i czeka, aż nowe pokolenie malwy zacznie kiełkować. Nasiona trzeba przykryć bardzo cienką warstwą ziemi. Bezpośredni siew na rabatę najlepiej wykonać w maju albo czerwcu. Zanim pokażą się kiełki, upłyną dwa-trzy tygodnie.

Bardzo praktyczną alternatywą dla bezpośredniego siewu nasion malwy do gruntu jest ułożenie w małych doniczkach po dwa nasiona w kształcie tarczki. Doniczki umieszcza się na zimę w ziemi i okrywa gałęziami przed mrozem. Ta metoda ma tę zaletę, że długi korzeń palowy młodej malwy nie zostanie uszkodzony przy przesadzaniu na wiosnę. Odległość między poszczególnymi roślinami powinna wynosić około 40-60 cm, aby mogły się rozrastać. Gniazda różnokolorowych malw uprawianych w ogrodzie, tworzą bardzo efektowny obraz. I to przez długi czas – nawet do października.

Kraty oporowe i sznury nie są w przypadku malw konieczne. Nawet przy imponującej wysokości ponad 2,5 m rośliny są w stanie same zachować pion. Pod warunkiem jednak, że wybrane dla nich miejsce jest dobrze osłonięte przed wiatrem. Z tego powodu malwy nadają się doskonale do dekoracyjnego zakrycia płotów i mało atrakcyjnych ścian.

Czy malwa może rozmnożyć się sama?
Czy malwa może rozmnożyć się sama?

Odrosty malwy

Najprostszą metodą rozmnażania malwy jest wykorzystanie jej odrostów. Ważną zaletą jest to, że młode rośliny wykształciły już korzenie. Wystarczy tylko małe rośliny wykopać z możliwie dużą bryłą ziemi i przesadzić na nowe miejsce. Szpadel umieszcza się w możliwie największej odległości od młodej malwy i wciska skośnie tak głęboko, jak grunt pozwala. Powstanie w ten sposób bryła w formie klina, którą da się umieścić w przygotowanym uprzednio dołku. Istnieje również możliwość całkowitego usunięcia podłoża z korzeni. Jest to zalecane zawsze wtedy gdy gleba jest zużyta, istnieje zagrożenie ze strony szkodników i chorób, albo z innych względów trzeba wymienić substrat. Zabieg wykonuje się wiosną, kiedy nie ma już zagrożenia przymrozkami. Młode rośliny wykorzystają sezon na rozrośnięcie się i zahartowanie, aby bez problemu przetrwać zimę. Odrosty są najlepszym sposobem na rozmnożenie malwy. Nakład pracy jest minimalny, a szanse na sukces są duże.

Sadzonki pędowe malwy

Kolejną możliwością powiększania liczby malwy w ogrodzie jest ukorzenianie sadzonek. Zaletą tej metody jest uzyskanie młodych roślin czystej odmiany. Rozmnażanie wegetatywne jest klonowaniem rośliny macierzystej i zapewnia odtwarzanie wszystkich pozytywnych cech wybranych i utrwalonych poprzez selekcję. Wysiew zebranych nasion może spowodować wyhodowanie roślin o innym kolorze i formie kwiatów, niż malwy na rabacie. Rozmnażanie generatywne kultywarów i hybryd nie zapewnia dziedziczenia cech roślin macierzystych.

Aby przygotować sadzonki malwy z odcinków pędów, trzeba wykonać kilka czynności:

 • Wybrać odpowiednią porę – najlepiej jest wykonać zabieg wiosną, kiedy rośliny rozwijają nowe pędy;
 • Wykonać czyste cięcie – każdy odcinek powinien mieć długość 10-15 cm. Ważne jest zastosowanie czystego, ostrego narzędzia. Cięcie powinno być wykonane skośnie, aby powierzchnia była możliwie duża. Można użyć ukorzeniacza.
 • Przygotować podłoże – najlepiej nadaje się ziemia do uprawy rozsady. Dla uniknięcia powstawania pleśni i zgnilizny, powinna być uprzednio sterylizowana w wysokiej temperaturze. Zarodniki grzybów i szkodniki powinny być zlikwidowane. 
 • Umieszczenie sadzonek – sadzonki należy umieścić w ziemi na głębokość około jednej trzeciej długości.
 • Przesadzenie – kiedy młode rośliny ukorzenią się i rozwiną nowe liście, można przesadzić je do żyznej gleby na przygotowane miejsce.        

Malwa w doniczkach? 

W pierwszym roku młode malwy rozwijają tylko podstawowe rozetki liści. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że inne, szybciej rosnące rośliny mogą je zagłuszyć. Trzeba koniecznie usunąć w porę konkurencję, aby zapewnić malwom światło i substancje odżywcze. Odradza się stanowczo długotrwałej uprawy tych kwiatów w doniczkach.

W pierwszym roku młode malwy rozwijają tylko podstawowe rozetki liści. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że inne, szybciej rosnące rośliny mogą je zagłuszyć.

Wysoka łodyga potrzebuje mocnego i stabilnego umocowania w glebie, a poza tym substrat w pojemniku szybko przesycha. Jeśli nawet pojemnik jest dostatecznie duży, to szczególnie w upalne letnie dni należy doniczkową malwę wielokrotnie podlewać. I odpowiednio często zasilać nawozem.

4,3 (6 opinii)