Porady

Ślimaki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

4 (1 opinia)

Kiedy po sadzonkach warzyw i młodych siewkach pozostały tylko pokryte śluzem resztki, wiadomo, że grasowały tutaj nocą ślimaki. Nie tylko sałata, truskawki, czy kapusta padają ofiarą tych brzuchonogów.

Smakują im również astry, petunie i inne rośliny ozdobne. Nie da się wprawdzie pozbyć szkodników raz na zawsze, ale istnieją sposoby, aby zwalczyć ślimaki czy ograniczyć ich liczebność oraz odwieść od wypielęgnowanych grządek i zmniejszyć straty w ogrodzie. Trzeba nadmienić, że szkody wyrządzają ślimaki nagie. Ich pobratymcy z domkiem na grzbiecie są w zasadzie nieszkodliwi.

Zwalczanie ślimaków przy użyciu środków toksycznych jest problematyczne, ponieważ giną nie tylko ślimaki, ale również liczne inne zwierzęta. Niektóre środki chemiczne są szkodliwe również dla ludzi i zwierząt domowych. Chemiczne zwalczanie szkodników powinno być ostatecznością, kiedy zawiodą inne, bardziej ekologiczne metody. Należą do nich poniższe sposoby.

Nie da się wprawdzie pozbyć szkodników raz na zawsze, ale istnieją sposoby, aby zwalczyć ślimaki czy ograniczyć ich liczebność oraz odwieść od wypielęgnowanych grządek i zmniejszyć straty w ogrodzie.

Właściwe przygotowanie gleby i sadzenie

Po pierwszych mrozach należy spulchnić grządki, aby odkryć zimujące ślimaki i jaja. Pozbawione schronienia nie przetrwają w surowych warunkach zimy. Należy zwrócić także uwagę na stosowanie ściółki. Warstwa organiczna chroni glebę przed wysychaniem i przyspiesza jej nagrzewanie. W takich warunkach również ślimaki czują się doskonale. W żadnym wypadku nie powinno się stosować świeżych odpadów roślinnych ani skoszonej trawy.

Szczególnie narażone na pożarcie są siewki i młode sadzonki. Tym bardziej, że pojawiają się w okresie, kiedy ślimaki musiały głodować. Należy siać dopiero wtedy, gdy ziemia jest dostatecznie nagrzana. Im prędzej wyrosną rośliny, tym mniejsze będą szkody wyrządzone przez ślimaki.

Szczególnie narażone na pożarcie są siewki i młode sadzonki. Tym bardziej, że pojawiają się w okresie, kiedy ślimaki musiały głodować.

Ważne jest skrupulatne usuwanie chwastów. Stanowią one dla ślimaków nie tylko ochronę przed wysychaniem, ale też uzupełniające źródło pożywienia. Ślimaki nie lubią ponadto zapachu czosnku, cebuli i ziół śródziemnomorskich. Obsadzenie rabaty ziołami, np. tymiankiem, powinno trzymać ślimaki na dystans.

Tymianek jest naturalnym wrogiem ślimaków
Tymianek jest naturalnym wrogiem ślimaków

Podlewanie ogrodu a ślimaki

Ślimaki lubią wilgoć. Sucha pogoda osłabia ich aktywność. Wiele zwierząt pozostaje w glebie, chroniąc się przed wyschnięciem. Tylko od czasu do czasu wychodzą na powierzchnię zaspokoić głód. Z braku wody stają się coraz słabsze i giną z odwodnienia.

  • Nie należy podlewać grządek wieczorem.
  • Trzeba zwracać uwagę, aby gleba między rzędami pozostała sucha, a woda docierała tylko do roślin.
  • Zraszanie całej powierzchni grządek i trawnika wabi ślimaki z ich kryjówek. Jeśli to konieczne, podlewanie należy uruchomić wczesnym rankiem.

Stawianie ogrodzeń i barier przeciw ślimakom

Ogrodzenia przeciwko ślimakom są bardzo skuteczną przeszkodą w ich wędrówkach w poszukiwaniu pożywienia. Mogą być plastikowe albo blaszane. Mają wysokość ok. 30 cm i górną krawędź wygiętą na zewnątrz tak, aby ślimaki nie mogły sforsować płotu. Ogrodzenie powinno być zbudowane wczesną wiosną i regularnie kontrolowane pod względem szczelności. Zamiast grodzenia całej powierzchni rabaty, można chronić specjalnymi pierścieniami pojedyncze rośliny.

Pożyteczne jest tworzenie pasów zaporowych na drogach do grządek z warzywami. Ślimaki bardzo niechętnie poruszają się po suchym podłożu. Wysypanie w poprzek szlaków ich wędrówek suchych trocin, popiołu albo plew zbóż skutecznie uniemożliwia im ruch. Trzeba tylko pamiętać, że zarówno trociny, jak i plewy tracą po deszczu swoje działanie i warstwa ochronna musi być wymieniona na nową.

Ślimaki nie lubią suchego podłoża - warto wyścielić je słomą czy trocinami
Ślimaki nie lubią suchego podłoża - warto wyścielić je słomą czy trocinami

Przynęty i pułapki?

Ręczne pozbywanie się ślimaków ślimaków pomaga tylko wówczas, kiedy jest prowadzone konsekwentnie i sumiennie. Idealną porą jest wieczór po ciepłym deszczu i wczesny poranek. Jako przynęty na ślimaki używa się otrąb z pszenicy, odpadków z kuchni, skórek z owoców cytrusowych. Najlepsze wyniki uzyskuje się wykładając jedną kupkę przynęty na pół metra kwadratowego.

Wbrew powszechnym opiniom pułapki piwne mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Owszem, ślimaki przepadają za piwem, ale ta atrakcyjna przynęta sprawia, że wędrują do niej całe rzesze piwoszy spoza ogrodu. Zwabione ślimaki trzeba dokładnie wyzbierać.

Jako przynęty na ślimaki używa się otrąb z pszenicy, odpadków z kuchni, skórek z owoców cytrusowych.

Co zrobić z zebranymi ślimakami? Najlepiej wynieść je na otwartą przestrzeń co najmniej 20 m od ogrodu. Jak wykazały badania, z takiej odległości nie są w stanie znaleźć drogi powrotnej. W żadnym wypadku nie należy jednak zebranych ślimaków przerzucać do ogrodu sąsiada.

Wspieranie naturalnych wrogów ślimaków

Ślimaki są chętnie zjadane przez jeże, ropuchy, padalce, wiele gatunków ptaków, ryjówki, krety i duże chrząszcze-biegacze. W biologicznym zwalczaniu ślimaków pomagają też kury i kaczki. Szczególnie skuteczne są tutaj kaczki biegusy.

4 (1 opinia)