Rozmnażanie roślin doniczkowych z liści z ogonkami
Każdy miłośnik kwiatów dąży do powiększenia kolekcji ulubionych roślin. Niektórzy rozmnażają też swoje rośliny, aby podzielić się z przyjaciółmi. Tak, czy inaczej, w ciągu wielu dziesiątek lat wypracowano i udoskonalono sposoby rozmnażania ozdobnych roślin doniczkowych.
Uzyskiwanie nowych egzemplarzy z sadzonek liściowych okazało się jedną z najbardziej efektywnych metod. Oczywiście, nie jest to metoda uniwersalna i przy wyborze sposobu rozmnażania trzeba brać pod uwagę gatunek rośliny oraz jej charakterystykę. O tym, jakie są sposoby rozmnażania roślin doniczkowych, przeczytasz tutaj.
Jakie rośliny można rozmnażać z liści z ogonkami
Trzeba wyraźnie powiedzieć, że rozmnażanie z liści da się zastosować do niezbyt wielu gatunków. Sadzonka składa się zwykle z liścia z ogonkiem. Szczególnie nadają się do tego celu takie rośliny, jak:
- sępolia fiołkowa (Saintpaulia ionantha),
- skrętnik (Streptocarpus),
- sansewieria,
- zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia),
- peperomia,
- grubosz jajowaty (Crassula ovata),
- aloes,
- begonia,
- gloksynia (Sinningia),
- muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula),
- sukulenty liściowe.
Od czego zacząć rozmnażanie roślin doniczkowych?
Przede wszystkim trzeba prawidłowo wybrać materiał do rozmnożenia, a potrzebne są do tego całe liście rośliny. Wielu osobom żal jest mocnych i dużych liści rośliny macierzystej, i do rozmnażania biorą słabe, a często nawet chore liście. Niestety, natury nie da się oszukać; z małowartościowej sadzonki zwykle nic nie wyrośnie. Lepiej jest od razu wybrać odpowiedni materiał – zdrowy i dorodny.
Następnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego podłoża. Można skorzystać z gotowej mieszanki do ukorzeniania sadzonek, albo sporządzić ją we własnym zakresie. Trzeba wziąć równe części torfu i grubego piasku. Torf utrzymuje wilgoć, a piasek zapewnia swobodny drenaż. Najlepiej jest wykorzystać piasek z ogrodu, który nie zawiera domieszek i soli.
Podstawowe przyczyny niepowodzenia w przypadku ukorzeniania sadzonek liściowych to zgnilizna i choroby. Dlatego konieczna jest dezynfekcja narzędzi i naczyń. Dotyczy to również substratu. Sadzonki liściowe można przygotowywać w ciągu całego roku. Potrzebne są tylko liście młode, które niedawno zakończyły swój wzrost.
Pielęgnacja młodej sadzonki rośliny
Przygotowaną mieszanką torfu i piasku napełnia się pojemnik odpowiedniej głębokości, tak aby zmieścił się w nim liść z ogonkiem. Podłoże trzeba lekko ucisnąć. Ostrym zdezynfekowanym nożem ścina się wybrany liść przez ogonek liściowy, starając się jak najmniej go uszkodzić. W podłożu umieszcza się sadzonkę skośnie tak, aby blaszka liścia prawie leżała na powierzchni. Dookoła ogonka liściowego substrat trzeba ucisnąć.
Pojemnik z sadzonkami stawia się w pomieszczeniu o stałej i podwyższonej wilgotności powietrza. Temperatura powietrza też powinna być stosunkowo wysoka, nie mniej niż 20ºC. Sadzonki powinny otrzymywać dostateczną ilość światła, aby młode rośliny mogły się rozwijać. Nie należy roślin wystawiać jednak na bezpośrednie działanie słońca.
Po 5-6 tygodniach pojawiają się młode listki i tworzą korzenie. Liść-sadzonka z czasem obumiera. Kiedy rośliny podrosną, można je porozdzielać i przesadzić do doniczek.
Oto kilka przykładów rozmnażania roślin z liści:
Zamiokulkas. Niezwykle łatwa w uprawie roślina doniczkowa, ciesząca się dużą popularnością. Nadaje się dla osób z niewielkim doświadczeniem w zakresie pielęgnowania roślin i wybacza właścicielowi wiele grzechów. Jest też łatwa do rozmnażania. Można ją dzielić, ale dobrze działa też ukorzenianie sadzonek liściowych.
- Sadzonki liściowe mogą być ścinane przez cały rok.
- Umieszcza się je pionowo w przygotowanym podłożu.
- Nadaje się do tego mało żyzna, przepuszczalna ziemia.
- Zanim wytworzą się korzenie i nowe liście, minie kilka tygodni.
Fiołek afrykański. Rozmnażanie fiołka afrykańskiego (sępolii) z liści jest niezwykle proste. Temperatura powietrza powinna wynosić 20 do 25ºC.
- Z rośliny macierzystej odcina się liść wraz z ogonkiem.
- Pozostawia się końcówkę (2 cm do 3 cm) ogonka z liściem i umieszcza go w podłożu.
- Po zaledwie 3-4 tygodniach pojawią się młode listki i korzenie.
- Podczas ukorzeniania liści w ciemniejszych porach roku, potrzebne jest dodatkowe źródło światła.
Aloes i sukulenty. Ukorzenianie liści aloesu nie udaje się tak łatwo, jak sępolii. Prościej jest czasem zastosować inną metodę. Kto chciałby jednak spróbować, powinien:
- Oddzielić liść – powinien być gruby i pełen wody.
- Ważne jest, aby miejsce cięcia lekko obsuszyć.
- Umieścić liść w lekko wilgotnej ziemi i oszczędnie podlewać.
- Potrzeba wystarczająco dużo światła i ciepła.
Begonie. Klasycznym sposobem rozmnażania begonii jest ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych albo podział rośliny macierzystej. Te rośliny dają się jednak łatwo rozmnażać również z liści.
- Z sadzonek liściowych można begonie rozmnażać przez cały rok.
- Najlepszą porą jest jednak wiosna i początek lata.
- Odcina się liść, kładzie płasko na podłożu i lekko dociska (górną stroną do góry).
- Obciąża się liść małym kamieniem.
- Ważne jest ciepło i duża wilgotność.
Uwaga!
Rozmnażanie roślin doniczkowych z liści jest naprawdę łatwe. Najczęściej potrzebna jest wysoka wilgotność powietrza, a czasem nawet niezbędna. Poza tym trzeba zwracać uwagę na sterylne narzędzie i substrat.
Komentarze