Porady

Sadzenie i rozmnażanie hiacyntów

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Hiacynty, jako jedne z pierwszych roślin, rozświetlają ogród jasnymi kolorami kwiatów i napełniają niezwykłym aromatem. Są roślinami uniwersalnymi – nadają się na rabaty, do uprawy w doniczkach, pędzenia w mieszkaniu albo na kwiaty cięte. Są przy tym na tyle mocne i odporne, że niewiele złego można przy ich uprawie zrobić.

Sadzenie hiacyntów - instrukcja

Miejsce dla hiacyntów powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od silnych wiatrów. Niektórzy sadzą je, podobnie jak inne rośliny cebulowe, obok krzewów i drzew. Nie jest to najlepszy pomysł. Wprawdzie wiosną słońca jest tam dostatek, ale korzenie drzew i krzewów pobiorą składniki pokarmowe z gleby na niekorzyść hiacyntów.

Miejsce dla hiacyntów powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od silnych wiatrów. Niektórzy sadzą je, podobnie jak inne rośliny cebulowe, obok krzewów i drzew. Nie jest to jednak najlepszy pomysł.

Rabata powinna być równa, najlepiej z niewielkim spadkiem, zapewniającym odpływ nadmiaru wody. Dłuższe podtopienie cebulek grozi chorobami i śmiercią roślin. Gdyby woda gruntowa znajdowała się powyżej 50-60 cm, należałoby wykonać podwyższone rabaty.

Bardzo ważny jest czas sadzenia hiacyntów.

Jaka gleba do sadzenia hiacyntów?

Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, najlepiej ogrodowa przekopana z kompostową. W przypadku gleby zbitej, gliniastej, potrzebny jest dodatek piasku i torfu. Hiacynty nie lubią też gleby kwaśnej. Wskaźnik pH nie powinien być poniżej 6,5.

Rabata powinna być równa, najlepiej z niewielkim spadkiem, zapewniającym odpływ nadmiaru wody. Dłuższe podtopienie cebulek grozi chorobami i śmiercią roślin.

Miejsce dla hiacyntów dobrze jest przygotować już sierpniu, na dwa miesiące przed sadzeniem cebulek. Naturalne osadzanie się gruntu po posadzeniu cebulek może powodować uszkodzenie rozwijających się już jesienią korzeni. Glebę należy głęboko spulchnić, co najmniej na 40 cm.

Gleba pod hiacynty powinny być dobrze przepuszczalna.

Kiedy i jak głęboko sadzić cebulki hiacyntów?

W naszym regionie cebulki hiacyntów wysadza się pod koniec września albo na początku października. Trzeba pamiętać, że zbyt wcześnie posadzone hiacynty mogą zacząć się rozwijać i zginą z nadejściem zimy. Natomiast posadzone za późno - nie zdążą ukorzenić się przed zamarznięciem gleby. Jak radzi D.G.Hessayon, brytyjski botanik i autor serii "Expert Guides", podczas sadzenia hiacyntów, oprócz odpowiedniej głębokości, ważne są dwie rzeczy: Po pierwsze – nie należy wybierać do sadzenia największych cebul, które są dobre do pędzenia, ale średniej wielkości. Te dadzą kwiatostany bardziej odporne na niepogodę. Po drugie – w jamki należy koniecznie wsypać nieco kompostu albo torfu, jeśli nie zrobiono tego podczas wcześniejszego przygotowywania gleby.

Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, najlepiej ogrodowa przekopana z kompostową. W przypadku gleby zbitej, gliniastej, potrzebny jest dodatek piasku i torfu. Hiacynty nie lubią też gleby kwaśnej. Wskaźnik pH nie powinien być poniżej 6,5.

Powierzchnia życiowa hiacyntów wynosi 15x20 cm. Głębokość sadzenia – 15-18 cm dla dużych cebulek. Małe cebulki oddzielone od cebuli matecznej należy sadzić gęściej i nie tak głęboko. Dla hiacyntów, podobnie jak dla innych roślin cebulowych, bardzo pożyteczne może się okazać sadzenie w „piaskowej koszulce”. Polega to na tym, że na dno dołka sypie się warstwę 3-5 cm piasku. Cebulkę wciska się lekko i obsypuje całą piaskiem, a dopiero potem ziemią ogrodową. W ten sposób chroni się cebulki przed gniciem i infekcją z gleby oraz poprawia drenaż.

Hiacynty można rozmnażać np. z nasion.

Rozmnażanie hiacyntów

Aby otrzymać nowe odmiany, stosuje się rozmnażanie hiacyntów z nasion. Na potrzeby uprawy hiacyntów w ogrodzie, ta metoda nie jest polecana. Przede wszystkim dlatego, że nasiona zebrane z roślin-mieszańców nie odziedziczą w pełni cech roślin matecznych. Poza tym na kwitnienie wyhodowanych z siewek hiacyntów trzeba poczekać kilka lat.

Powierzchnia życiowa hiacyntów wynosi 15x20 cm. Głębokość sadzenia – 15-18 cm dla dużych cebulek. Małe cebulki oddzielone od cebuli matecznej należy sadzić gęściej i nie tak głęboko.

Samodzielne rozmnażanie tych wspaniałych kwiatów poprzez cebulki przybyszowe również nie jest proste. W ciągu roku dorosła cebula tworzy w sposób naturalny, w zależności od odmiany, jedną lub dwie młode cebulki. Mogą one zakwitnąć dopiero po 3-4 latach. Większą liczbę cebulek można uzyskać stosując specjale nacinanie cebul macierzystych, co wymaga jednak pewnego doświadczenia i wiedzy.

5,0 (1 opinia)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba