Porady

Jak sprawdzić i poprawić właściwości gleby?

5,0 (5 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Gleba za słaba lub nieodpowiednia dla rodzaju roślin, które zostały w niej zasadzone, będzie rodzić małe plony lub nie wyda ich w ogóle. Słabą ziemię należy użyźnić. Nie ma innego sposobu na poprawę jakości podłoża. W jaki sposób sprawdzić i poprawić właściwości gleby? Oto garść praktycznych porad.

Zasobność gleby najlepiej sprawdzić, wykonując badanie w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Koszt jednej próbki jest niewielki, a dostarczy nam wiele ważnych informacji. Co dokładnie taki test wykaże? Otrzymamy istotne dane dotyczące gleby, mianowicie: kwasowość (pH) oraz zawartość: fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Uiszczając dodatkową opłatę możemy:

  • wykonać badania gleb dla potrzeb doradztwa nawozowego w zakresie zakwaszenia (odczyn pH) i zawartości mikroelementów, tj.: fosforu, potasu i magnezu,
  • wykonać badanie gleb, podłoży ogrodniczych, wód i pożywek w zakresie zakwaszenia, zasolenia, zawartości azotu, fosforu, potasu, magnezu, wapnia i chlorków,
  • wykonać badanie azotu mineralnego w glebie dla potrzeb nawożenia,
  • poprosić o sporządzenie map stanu zakwaszenia, potrzeb wapnowania oraz zasobności gleb w makro- i mikroelementy,
  • poprosić o doradztwo nawozowe dla różnych kierunków produkcji roślinnej,
    wziąć udział w szkoleniu z zakresu nawożenia i wapnowania gleb.

Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza mieści się w Warszawie. Na terenie kraju znajduje się jej 17 oddziałów, na stronie internetowej można znaleźć ich pełną listę.

Odczyn pH gleby można sprawdzić samodzielnie za pomocą kwasomierza

Radzimy: jak użyźnić ziemię?

Przede wszystkim należy rozłożyć warstwę żyznej ziemi (jej grubość powinna wynieść ok. 25 cm). Pamiętajmy jednak o tym, aby nabyć ją ze sprawdzonego źródła. Nie chcemy przecież, aby spotkały nas niemiłe niespodzianki, np. w postaci zanieczyszczeń chemicznych gleby.

Stosujemy nawozy mineralne jedno– i wieloskładnikowe granulowane, a także specjalistyczne dedykowane konkretnym grupom roślin. Używamy też nawozów organicznych – kompostu i obornika. Ten pierwszy stosujemy wiosną i jesienią, drugi tylko jesienią.

Zasobność gleby najlepiej sprawdzić, wykonując badanie w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Koszt jednej próbki jest niewielki, a dostarcza wiele ważnych informacji.

Radzimy: jak polepszyć strukturę gleby?

W twoim ogródku jest piaszczysta glina? W polepszeniu struktury gleby pomoże kompost. Przede wszystkim zwiększy zawartość wody w ziemi, ilość składników pokarmowych oraz próchnicy.

Gleba gliniasta króluje w twoim przydomowym raju? W tym przypadku do ciężkiej ziemi dodajemy piasek lub drobny żwir. Lepszą przepuszczalność wody osiągniemy po zastosowaniu kompostu i obornika.

Natomiast glebę ciężką zaleca się rozluźnić i napowietrzyć. Jak tego dokonać? Najprościej po prostu przekopać ją widłami. Na większym terenie przy wykonywaniu tego rodzaju pracy można pomóc sobie, stosując pług lub wertykulator.

Zanim zasadzimy rośliny, warto sprawdzić, czy gleba jest dla nich odpowiednia

Radzimy: wzbogać glebę

Pomoże ci w tym wynik odczynu pH – zbadasz odczyn samodzielnie za pomocą kwasomierza lub w stacji, o czym pisaliśmy wcześniej. Czego dowiemy się z jego wyniku? Wynik testu wskaże na kwasowość lub zasadowość gleby. Przedział pH dla gleb to 4-8. Odczyn powyżej 6,5 oznacza glebę zasadową, poniżej 6,5 – kwaśną.

Co zrobić, kiedy ziemia w ogródku nie ma pożądanego pH? Metodą na podwyższenie odczynu jest wapnowanie. Jeśli natomiast ziemia powinna być kwaśniejsza, glebę mieszamy z torfem wysokim i kwaśnym podłożem.

5,0 (5 opinii)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba