Porady

Jak sprawdzić i poprawić właściwości gleby?

5,0 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Gleba za słaba lub nieodpowiednia dla rodzaju roślin, które zostały w niej zasadzone, będzie rodzić małe plony lub nie wyda ich w ogóle. Słabą ziemię należy użyźnić. Nie ma innego sposobu na poprawę jakości podłoża. W jaki sposób sprawdzić i poprawić właściwości gleby? Oto garść praktycznych porad.

Zasobność gleby najlepiej sprawdzić, wykonując badanie w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Koszt jednej próbki jest niewielki, a dostarczy nam wiele ważnych informacji. Co dokładnie taki test wykaże? Otrzymamy istotne dane dotyczące gleby, mianowicie: kwasowość (pH) oraz zawartość: fosforu (P), potasu (K) i magnezu (Mg). Uiszczając dodatkową opłatę możemy:

  • wykonać badania gleb dla potrzeb doradztwa nawozowego w zakresie zakwaszenia (odczyn pH) i zawartości mikroelementów, tj.: fosforu, potasu i magnezu,
  • wykonać badanie gleb, podłoży ogrodniczych, wód i pożywek w zakresie zakwaszenia, zasolenia, zawartości azotu, fosforu, potasu, magnezu, wapnia i chlorków,
  • wykonać badanie azotu mineralnego w glebie dla potrzeb nawożenia,
  • poprosić o sporządzenie map stanu zakwaszenia, potrzeb wapnowania oraz zasobności gleb w makro- i mikroelementy,
  • poprosić o doradztwo nawozowe dla różnych kierunków produkcji roślinnej,
    wziąć udział w szkoleniu z zakresu nawożenia i wapnowania gleb.

Krajowa Stacja Chemiczno-Rolnicza mieści się w Warszawie. Na terenie kraju znajduje się jej 17 oddziałów, na stronie internetowej można znaleźć ich pełną listę.

Ziemia w ogrodzie
Odczyn pH gleby można sprawdzić samodzielnie za pomocą kwasomierza

Radzimy: jak użyźnić ziemię?

Przede wszystkim należy rozłożyć warstwę żyznej ziemi (jej grubość powinna wynieść ok. 25 cm). Pamiętajmy jednak o tym, aby nabyć ją ze sprawdzonego źródła. Nie chcemy przecież, aby spotkały nas niemiłe niespodzianki, np. w postaci zanieczyszczeń chemicznych gleby.

Stosujemy nawozy mineralne jedno– i wieloskładnikowe granulowane, a także specjalistyczne dedykowane konkretnym grupom roślin. Używamy też nawozów organicznych – kompostu i obornika. Ten pierwszy stosujemy wiosną i jesienią, drugi tylko jesienią.

Zasobność gleby najlepiej sprawdzić, wykonując badanie w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Koszt jednej próbki jest niewielki, a dostarcza wiele ważnych informacji.

Radzimy: jak polepszyć strukturę gleby?

W twoim ogródku jest piaszczysta glina? W polepszeniu struktury gleby pomoże kompost. Przede wszystkim zwiększy zawartość wody w ziemi, ilość składników pokarmowych oraz próchnicy.

Gleba gliniasta króluje w twoim przydomowym raju? W tym przypadku do ciężkiej ziemi dodajemy piasek lub drobny żwir. Lepszą przepuszczalność wody osiągniemy po zastosowaniu kompostu i obornika.

Natomiast glebę ciężką zaleca się rozluźnić i napowietrzyć. Jak tego dokonać? Najprościej po prostu przekopać ją widłami. Na większym terenie przy wykonywaniu tego rodzaju pracy można pomóc sobie, stosując pług lub wertykulator.

Sadzenie kwiatów w ogrodzie
Zanim zasadzimy rośliny, warto sprawdzić, czy gleba jest dla nich odpowiednia

Radzimy: wzbogać glebę

Pomoże ci w tym wynik odczynu pH – zbadasz odczyn samodzielnie za pomocą kwasomierza lub w stacji, o czym pisaliśmy wcześniej. Czego dowiemy się z jego wyniku? Wynik testu wskaże na kwasowość lub zasadowość gleby. Przedział pH dla gleb to 4-8. Odczyn powyżej 6,5 oznacza glebę zasadową, poniżej 6,5 – kwaśną.

Co zrobić, kiedy ziemia w ogródku nie ma pożądanego pH? Metodą na podwyższenie odczynu jest wapnowanie. Jeśli natomiast ziemia powinna być kwaśniejsza, glebę mieszamy z torfem wysokim i kwaśnym podłożem.

5,0 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba