Porady

Jak uprawiać jeżówkę? Instrukcja

4,6 (23 opinie)

Rurkowate kwiaty jeżówki na wypukłym dnie koszyczka tworzą kolczasty, zaokrąglony stożek (niczym grzbiet jeża), a kwiaty języczkowe zwisają lekko, jak rondo kapelusza. Jeżówka (Echinacea) przypomina nieco należącą do tej samej rodziny rudbekię. Nie należy mylić tych dwóch rodzajów botanicznych, ponieważ tylko jeżówka słynie z właściwości leczniczych.

Już pierwotni mieszkańcy Ameryki odkryli właściwości lecznicze jeżówki, wiedzieli, że pomaga na kaszel, ból gardła i zapalenie migdałków. Dzisiaj Echinacea ma znacznie szersze zastosowanie.

Stanowisko i podłoże do uprawy jeżówki

Jeżówka preferuje jasne i w pełni słoneczne miejsca. Dlatego może rosnąć nawet pośrodku ogrodu, gdzie nie pada żaden cień. Nie toleruje półśrodków; nawet w jasnym cieniu skąpo rozwija swoje kwiaty. Odpowiednie miejsce dla jeżówki:

  • W pełnym słońcu, ciepłe i osłonięte od wiatru.
  • W cieniu albo w półcieniu jeżówka redukuje swoje kwiaty.
  • Podłoże dla rośliny powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, ale może przeżyć też w glebie gliniastej.
  • Wartość pH: lekko kwaśne do lekko zasadowego – między 5,5 i 7,5.
  • Dobrym sąsiedztwem dla jeżówki są: ostróżka, pysznogłówka, szałwia, krwawnica, floks, tojad.

Już pierwotni mieszkańcy Ameryki odkryli właściwości lecznicze jeżówki, wiedzieli, że pomaga na kaszel, ból gardła i zapalenie migdałków

Jak podlewać i nawozić jeżówkę?

Jeżówka lubi regularne podlewanie, najlepiej w chłodne godziny wieczorne i cieszy się z równomiernie wilgotnego ciągle podłoża. W każdym razie zastoju wody trzeba unikać. Podczas deszczowej pogody jeżówka rosnąca w ogrodzie nie musi być dodatkowo podlewana. Jest w stanie znieść również pewne okresy suszy. Tyle tylko, że odbija się to na intensywności kwitnienia. Zasilanie jeżówki nawozami:

  • Rośliny rabatowe zasilać wiosną kompostem.
  • Rośliny w pojemnikach mogą być zasilane płynnym nawozem dla bylin, dostępnym w handlu.
  • Ilość nawozu i częstotliwość zasilania stosować według informacji producenta.

Przy uprawie w pojemnikach należy ułożyć na dnie warstwę drenażową, aby uchronić korzenie przed zastojem wody. Dodatkowo trzeba zwracać uwagę, aby woda nie stała długo w podstawce.

Jak przycinać jeżówkę w ogrodzie?

Bujnie kwitnące byliny jeżówki najlepiej ściąć wiosną przed rozwojem nowych pędów. Ma to taką zaletę, że ogród zimą nie wygląda tak pusto, ponieważ kwiaty przy dobrej pogodzie mogą się długo utrzymywać. Można także przyciąć byliny po przekwitnieniu późną jesienią. Dla lepszego kwitnienia, należy zwiędłe kwiaty regularnie usuwać, co pobudzi tworzenie nowych pąków kwiatowych.

Kwiaty jeżówki na wypukłym dnie koszyczka tworzą kolczasty, zaokrąglony stożek
Kwiaty jeżówki na wypukłym dnie koszyczka tworzą kolczasty, zaokrąglony stożek

Jak rozmnażać jeżówkę?

1. Rozmnażanie jeżówki przez siew

W sprzedaży dostępne są nasiona różnych gatunków i odmian jeżówki. Ogrodnik-amator może stworzyć na rabatach dowolne barwne kompozycje.

  • Idealną porą do wysiewu nasion jeżówki jest wiosna – marzec do końca kwietnia.
  • Na nowym, słonecznym stanowisku trzeba dokładnie usunąć wszystkie chwasty.
  • Nasiona można przez noc moczyć w wodzie, aby ułatwić kiełkowanie.
  • Jeśli siew jest w miejscu docelowym, odległość między rzędami wynosi ok. 40 cm.
  • Nasiona można też wysiać w małych doniczkach napełnionych ziemią ogrodową. Układa się nasiona w odstępach 1-2 cm i lekko przykrywa ziemią (tylko 2-4 mm).
  • Okres kiełkowania wynosi 2 do 3 tygodni.
  • Kiedy po ok. 8 tygodniach siewki osiągną wysokość rzędu 15 cm, można je w odstępach 30-40 cm sadzić w pojemnikach albo na rabatach.

2. Rozmnażanie jeżówki przez podział bryły korzeniowej

Od czwartego albo piątego roku uprawy jeżówki można jesienią wykopać korzenie i ostrym nożem podzielić na części. Jeżówka nie jest kurczowo związana ze swoim miejscem i spokojnie przyjmie przesadzenie na inne stanowisko.

Jeżówka: zimowanie i choroby

Jeżówka należy do bylin zimoodpornych. Pozostają w ziemi część roślina jest odporna na mrozy. Wszystko, co jest nad ziemią, będzie wiosną przed rozwojem wegetacji przycięte. W przypadku łagodnej zimy jeżówka potrafi długo pozostawać zielona i kwitnąć. Z zasady przekwita jednak jesienią. Rośliny uprawiane w pojemnikach i doniczkach muszą być przed zimą zabezpieczone. Można to osiągnąć przez:

Chociaż jeżówka jest bardzo mocna i łatwa w uprawie, może czasem zostać opanowana przez choroby albo szkodniki. Dlatego ważne jest regularne, na przykład co tydzień, oglądanie liści i kwiatów pod tym kątem. Na jeżówce rozwija się często grzybowa choroba mączniak w okresie od czerwca do września. Łatwo ją rozpoznać po białym nalocie na roślinie. Należy wtedy szybko zastosować środki naturalne albo chemiczne do zwalczania grzyba.

4,6 (23 opinie)