Alstremerie a frezje – czym się różnią? Jak je uprawiać?
Alstremerie i frezje cieszą się ogromną popularnością ze względu na bardzo dekoracyjne i trwałe kwiatostany, dlatego najczęściej uprawiane są na kwiat cięty. Ze względu na ich wrażliwość na czynniki klimatyczne , są dość trudne w uprawie, jednak w odpowiednich warunkach część odmian możemy bez problemu uprawiać w ogrodzie. Alstremeria i frezja różnią się od siebie m.in. wybarwieniem i wielkością kwiatów.
Alstremerie
Alstremeria (Alstroemeria), zwana również lilią Inków, jest byliną o lancetowatych, jasnozielonych liściach, oplatających jej skrętolegle ulistnioną i wzniesioną łodygę. Roślina, zależnie od odmiany, osiąga zwykle 40-100 centymetrów wysokości. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków, wydając duże baldachowate kwiatostany złożone z kilku bezwonnych kwiatów, występujących najczęściej w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, różowym, łososiowym, fioletowym i czerwonym. Swoim kształtem przypominają kwiaty frezji, są jednak większe i bardziej okazałe. Ich charakterystyczną cechą jest wybarwienie części płatków – posiadają one nakropienia w formie podłużnych cętek.
Alstremerie zakwitają zwykle po upływie ok. 3 miesięcy od ich posadzenia.
Uprawa alstremerii
Alstremeria preferuje ciepłe, półcieniste, osłonięte przed wiatrem stanowisko. Podłoże odpowiednie do uprawy lilii Inków powinno być lekkie, wysoce przepuszczalne i mieć obojętny lub delikatnie kwaśny odczyn na poziomie pH 5,5-6,5. Bylina nie toleruje gleb ciężkich i bardzo wilgotnych.
Rośliny sadzimy w okresie wiosennym, gdy podłoże ociepli się po przymrozkach. Bulwy alstremerii umieszczamy w ziemi z kompostem na głębokości ok. 8-10 centymetrów, pamiętając, by stanowisko nie było narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz o zachowaniu odpowiedniej rozstawy, która powinna wynosić ok. 50 centymetrów.
Alstremeria – pielęgnacja
By zapewnić alstremerii zdrowy wzrost, należy pamiętać o:
- systematycznym podlewaniu – gleba, w której rośnie alstremeria powinna być wilgotna, trzeba jednak zachować umiar w jej podlewaniu, gdyż przelanie rośliny może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych,
- usuwaniu chwastów – regularne odchwaszczanie zapewni alstremerii swobodny dostęp do wody i składników mineralnych znajdujących się w glebie,
- zastosowaniu osłon – łodygi byliny są kruche i delikatne – trzeba zabezpieczyć je na wypadek silnych podmuchów wiatrów czy opadów deszczu,
- wycinaniu przekwitłych kwiatostanów – ich systematyczne usuwanie pozwoli alstremerii na dłuższe kwitnienie.
Przed nastaniem zimy należy wykopać alstremerię i przezimować w jasnym miejscu o temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza.
Frezje
Frezja (Freesia) to bylina charakteryzująca się prostym, wzniesionym pokrojem, wąskimi, ciemnozielonymi liśćmi i sztywną łodygą. Roślina dorasta do 50 centymetrów wysokości i kwitnie od lipca do września, wypuszczając zebrane w kwiatostany barwne kwiaty o charakterystycznym, dzwonkowatym kształcie. Układają się one po jednej stronie wygiętego pod kątem prostym pędu i w zależności od odmiany występują w kolorze białym, żółtym, fioletowym, różowym, niebieskim, kremowym, pomarańczowym oraz czerwonym.
Pierwsze kwiaty frezji pojawiają się po ok. 4 miesiącach od sadzenia.
Uprawa frezji
Uprawiając frezję musimy zapewnić jej odpowiednie warunki: lekką, przepuszczalną, żyzną, próchniczą glebę o obojętnym lub delikatnie zasadowym odczynie i umiarkowanej wilgotności oraz ciepłe i słoneczne stanowisko osłonięte przed wiatrem.
Frezja to bylina ciepłolubna, której okres kwitnienia przypada na lato. Bulwy rośliny należy sadzić wiosną, na przełomie kwietnia i maja, kierując się przy ich wyborze wielkością – okazy większe są mniej podatne na rozwój chorób i charakteryzują się lepszą odpornością na wysokie i niskie temperatury.
Bulwy frezji umieszcza się w ziemi na głębokości ok. 5-7 centymetrów, pamiętając, by były one skierowane końcówką do góry oraz zachowując odpowiednią rozstawę: co najmniej 10-15 centymetrów. W przypadku ciężkiej, mocno gliniastej gleby, powinniśmy uprzednio wykopać dołek o głębokości ok. 15-20 centymetrów i pokryć jego dno lżejszym podłożem, np. mieszanką kompostu i piasku lub ziemi ogrodowej.
Umiejscowione w glebie bulwy należy obficie podlać i poczekać na pojawienie się pierwszych liści – będą one widoczne ok. 3 tygodnie od posadzenia.
Pielęgnacja frezji
Do zabiegów pielęgnacyjnych niezbędnych do odpowiedniego rozwoju frezji należą:
- podlewanie – należy systematycznie nawadniać frezję, zwłaszcza w okresach upału, pamiętając, by nie przesadzić z ilością wody, ponieważ kwiat nie toleruje jej nadmiaru,
- nawożenie – zalecane jest odżywianie frezji od chwili pojawienia się pierwszych liści stosując nawozy wieloskładnikowe. Zabiegi powtarza się przez następne 2 miesiące,
- zastosowanie podpór – uchronią one pędy frezji przed uginaniem się pod masą kwiatów.
Frezja nie zimuje w gruncie – w październiku należy je wykopać, oczyścić i osuszyć, a następnie przechowywać w temperaturze ok. 16 stopni Celsjusza.
Alstremeria i frezja – różnice
Niewielkie różnice między alstremerią a frezją sprawiają, że pięknie prezentują się w swoim towarzystwie – zarówno w ogrodzie, jak i kompozycjach florystycznych.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.