Alstremeria doniczkowa – pielęgnacja, okres kwitnienia
Alstremerie doniczkowe występują w niemal 200 odmianach. Tak jak ich ogrodowe odpowiedniczki, lubią półcień i lekko kwaśne podłoże o umiarkowanej wilgotności. Do uprawy w donicach i pojemnikach wybieramy rodzaje niskie, których wysokość nie przekracza 30 centymetrów. Kwiaty kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków; najbardziej bujny rozkwit przypada na lipiec.
Alstremerie to byliny ciepłolubne – część odmian jest bardzo wrażliwa na mróz, dlatego przeznaczone są głównie do uprawy w donicach i pojemnikach.
Rośliny te charakteryzują się zielonymi, lancetowatymi liśćmi o delikatnie zaostrzonych końcówkach i okazałymi, zebranymi w baldachy kwiatami o średnicy ok. 4-5 centymetrów, występującymi najczęściej w kolorach:
- żółtym,
- białym,
- fioletowym,
- pomarańczowym,
- odcieniach czerwieni i różu.
Cechą, która wyróżnia alstremerie spośród innych bylin jest specyficzne wybarwienie płatków – są one nakrapiane drobnymi, podłużnymi plamkami o barwie kontrastującej z ich odcieniem.
Alstremeria doniczkowa – uprawa
Uprawę alstremerii zaczyna się od nabycia sadzonki, która w następnym sezonie posłuży do rozmnożenia rośliny przez podział kłączy. Należy zwrócić uwagę, by każde kłącze posiadało dobrze rozwinięte korzenie i zawiązki pędów.
Kłącza alstremerii wysadzamy do donic i pojemników na początku marca. Optymalną temperaturą, jaką należy zapewnić roślinom przez pierwszy miesiąc jest ok. 9-12 stopni Celsjusza. Po upływie tego czasu uzyskamy najlepszy rozrost, przechowując alstremerie w nieco wyższej temperaturze, która wynosi 15-16 stopni Celsjusza. Byliny rozkwitają po ok. 3 miesiącach od posadzenia, a więc na początku czerwca. Kwitnienie trwa przez całe lato, do wystąpienia pierwszych przymrozków. Donice z alstremeriami możemy wystawić na balkon lub taras.
Do prawidłowego wzrostu alstremeria wymaga odpowiednich warunków: przepuszczalnej, próchniczej lub gliniastej gleby o lekko kwaśnym odczynie, umiarkowanie wilgotnej i pulchnej. Doniczki możemy wypełnić ziemią ogrodową wymieszaną ze żwirem i dodatkiem drobnej kory drzew iglastych.
Bylina lubi ciepło, jednak nie zaleca się ustawiania jej na słonecznym parapecie – bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić do usychania i żółknięcia liści. Idealnym stanowiskiem dla alstromerii jest ciepły półcień.
Alstremeria – zimowanie
W okresie zimowym należy przechowywać alstremerię w chłodnym miejscu z dobrym dostępem do światła. Temperatura odpowiednia do zimowania rośliny to 6-10 stopni Celsjusza – w cieplejszych warunkach – w mieszkaniu, w temperaturze pokojowej – kwiat nie przetrwa. Należy pamiętać również, by w tym czasie ograniczyć podlewanie alstremerii – wystarczy pilnować, by podłoże nie wysychało, regularnie kontrolując poziom jego wilgotności.
Pielęgnacja alstremerii doniczkowej
Ważnym elementem pielęgnacji alstremerii doniczkowej jest jej regularne podlewanie – ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Należy jednak pamiętać, by nie przelewać rośliny oraz usuwać nadmiar wody, który zbiera się w podstawce – w przeciwnym razie narazimy alstremerię na gnicie dolnych części systemu korzeniowego. Nie zapominajmy również o:
- stosowaniu nawozów – przyspieszy to wzrost rośliny, zapewni jej odpowiednie odżywienie i bujne kwitnienie. Alstremeria potrzebuje swobodnego dostępu do składników mineralnych, dlatego wskazane jest częste (jeśli istnieje taka możliwość – min. raz w tygodniu) nawożenie jej niewielkimi dawkami nawozu wieloskładnikowego o dużej zawartości potasu. Zabiegi przeprowadza się do momentu ustania kwitnienia,
- usuwaniu uschniętych kwiatów – pozwoli to przedłużyć kwitnienie alstremerii.
Doniczka z alstremerią nie powinna być ustawiana w pobliżu owoców – uwalniają one etylen, który prowadzi do szybkiego starzenia się kwiatostanów.
Alstremeria – choroby i szkodniki
Mimo że alstremeria charakteryzuje się dużą odpornością na choroby, może paść ofiarą:
- szarej pleśni – choroby grzybowej, objawiającej się wystąpieniem na liściach białych plam z szarym nalotem, które po czasie przybierają kolor brązowy. By jej zapobiec, należy zapewnić roślinie swobodny dostęp do powietrza i nie przesadzać z nawożeniem odżywkami zawierającymi azot,
- mszyc – małych owadów o długich odnóżach; pojawiają się one, gdy hodujemy alstremerię na balkonie lub tarasie. Żerowanie mszyc na alstremerii rozpoznamy po niewielkich punktowych przebarwieniach na liściach, które z upływem czasu przeradzają się w większe plamy. Doprowadzają one do deformacji liści, karłowatości pędów, a także ograniczenia procesów fotosyntezy i zatrzymania wzrostu rośliny.
Alstremeria doniczkowa – odmiany
Do popularnych odmian alstremerii, które nadają się do uprawy doniczkowej należą m.in. :
- ‘Inticancha Red’ – cechująca się intensywnie czerwonymi kwiatami, których płatki zdobią czarne cętki,
- ‘Orange King’ – odmiana o pomarańczowych, jaskrawych kwiatach z czerwonym nakropieniem,
- ‘Aurea’ – charakteryzująca się kwiatami w odcieniach koloru żółtego z bordowymi lub brązowymi plamkami.
Dostępny w sklepach ogrodniczych wybór odmian alstremerii pozwoli nam na znalezienie takich, które z pewnością przypadną nam do gustu i dodadzą uroku naszemu balkonowi czy tarasowi.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.