Porady

Alstremeria doniczkowa – pielęgnacja, okres kwitnienia

0 (0 opinii)

Alstremerie doniczkowe występują w niemal 200 odmianach. Tak jak ich ogrodowe odpowiedniczki, lubią półcień i lekko kwaśne podłoże o umiarkowanej wilgotności. Do uprawy w donicach i pojemnikach wybieramy rodzaje niskie, których wysokość nie przekracza 30 centymetrów. Kwiaty kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków; najbardziej bujny rozkwit przypada na lipiec.

Alstremerie to byliny ciepłolubne – część odmian jest bardzo wrażliwa na mróz, dlatego przeznaczone są głównie do uprawy w donicach i pojemnikach.

Rośliny te charakteryzują się zielonymi, lancetowatymi liśćmi o delikatnie zaostrzonych końcówkach i okazałymi, zebranymi w baldachy kwiatami o średnicy ok. 4-5 centymetrów, występującymi najczęściej w kolorach:

 • żółtym, 
 • białym, 
 • fioletowym,
 • pomarańczowym,
 • odcieniach czerwieni i różu. 

Cechą, która wyróżnia alstremerie spośród innych bylin jest specyficzne wybarwienie płatków – są one nakrapiane drobnymi, podłużnymi plamkami o barwie kontrastującej z ich odcieniem.

Alstremeria doniczkowa – uprawa 

Uprawę alstremerii zaczyna się od nabycia sadzonki, która w następnym sezonie posłuży do rozmnożenia rośliny przez podział kłączy. Należy zwrócić uwagę, by każde kłącze posiadało dobrze rozwinięte korzenie i zawiązki pędów.

Kłącza alstremerii wysadzamy do donic i pojemników na początku marca. Optymalną temperaturą, jaką należy zapewnić roślinom przez pierwszy miesiąc jest ok. 9-12 stopni Celsjusza. Po upływie tego czasu uzyskamy najlepszy rozrost, przechowując alstremerie w nieco wyższej temperaturze, która wynosi 15-16 stopni Celsjusza. Byliny rozkwitają po ok. 3 miesiącach od posadzenia, a więc na początku czerwca. Kwitnienie trwa przez całe lato, do wystąpienia pierwszych przymrozków. Donice z alstremeriami możemy wystawić na balkon lub taras.

Do prawidłowego wzrostu alstremeria wymaga odpowiednich warunków: przepuszczalnej, próchniczej lub gliniastej gleby o lekko kwaśnym odczynie, umiarkowanie wilgotnej i pulchnej. Doniczki możemy wypełnić ziemią ogrodową wymieszaną ze żwirem i dodatkiem drobnej kory drzew iglastych. 

Bylina lubi ciepło, jednak nie zaleca się ustawiania jej na słonecznym parapecie – bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne może doprowadzić do usychania i żółknięcia liści. Idealnym stanowiskiem dla alstromerii jest ciepły półcień.

Cechą, która wyróżnia alstremerie spośród innych bylin jest specyficzne wybarwienie płatków
Cechą, która wyróżnia alstremerie spośród innych bylin jest specyficzne wybarwienie płatków

Alstremeria – zimowanie 

W okresie zimowym należy przechowywać alstremerię w chłodnym miejscu z dobrym dostępem do światła. Temperatura odpowiednia do zimowania rośliny to 6-10 stopni Celsjusza – w cieplejszych warunkach – w mieszkaniu, w temperaturze pokojowej – kwiat nie przetrwa. Należy pamiętać również, by w tym czasie ograniczyć podlewanie alstremerii – wystarczy pilnować, by podłoże nie wysychało, regularnie kontrolując poziom jego wilgotności.

Pielęgnacja alstremerii doniczkowej

Ważnym elementem pielęgnacji alstremerii doniczkowej jest jej regularne podlewanie – ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna. Należy jednak pamiętać, by nie przelewać rośliny oraz usuwać nadmiar wody, który zbiera się w podstawce – w przeciwnym razie narazimy alstremerię na gnicie dolnych części systemu korzeniowego. Nie zapominajmy również o:

 • stosowaniu nawozów – przyspieszy to wzrost rośliny, zapewni jej odpowiednie odżywienie i bujne kwitnienie. Alstremeria potrzebuje swobodnego dostępu do składników mineralnych, dlatego wskazane jest częste (jeśli istnieje taka możliwość – min. raz w tygodniu) nawożenie jej niewielkimi dawkami nawozu wieloskładnikowego o dużej zawartości potasu. Zabiegi przeprowadza się do momentu ustania kwitnienia,
 • usuwaniu uschniętych kwiatów – pozwoli to przedłużyć kwitnienie alstremerii.

Doniczka z alstremerią nie powinna być ustawiana w pobliżu owoców – uwalniają one etylen, który prowadzi do szybkiego starzenia się kwiatostanów.

Alstremeria – choroby i szkodniki

Mimo że alstremeria charakteryzuje się dużą odpornością na choroby, może paść ofiarą:

 • szarej pleśni – choroby grzybowej, objawiającej się wystąpieniem na liściach białych plam z szarym nalotem, które po czasie przybierają kolor brązowy. By jej zapobiec, należy zapewnić roślinie swobodny dostęp do powietrza i nie przesadzać z nawożeniem odżywkami zawierającymi azot,
 • mszyc – małych owadów o długich odnóżach; pojawiają się one, gdy hodujemy alstremerię na balkonie lub tarasie. Żerowanie mszyc na alstremerii rozpoznamy po niewielkich punktowych przebarwieniach na liściach, które z upływem czasu przeradzają się w większe plamy. Doprowadzają one do deformacji liści, karłowatości pędów, a także ograniczenia procesów fotosyntezy i zatrzymania wzrostu rośliny.
Ważnym elementem pielęgnacji alstremerii doniczkowej jest jej regularne podlewanie
Ważnym elementem pielęgnacji alstremerii doniczkowej jest jej regularne podlewanie

Alstremeria doniczkowa – odmiany 

Do popularnych odmian alstremerii, które nadają się do uprawy doniczkowej należą m.in. :

 • ‘Inticancha Red’ – cechująca się intensywnie czerwonymi kwiatami, których płatki zdobią czarne cętki,
 • ‘Orange King’ – odmiana o pomarańczowych, jaskrawych kwiatach z czerwonym nakropieniem, 
 • ‘Aurea’ – charakteryzująca się kwiatami w odcieniach koloru żółtego z bordowymi lub brązowymi plamkami.

Dostępny w sklepach ogrodniczych wybór odmian alstremerii pozwoli nam  na znalezienie takich, które z pewnością przypadną nam do gustu i dodadzą uroku naszemu balkonowi czy tarasowi. 

Sprawdź: Difenbachia – odmiany, pielęgnacja, choroby

0 (0 opinii)