Porady

Jak pozbyć się chwastów bez użycia chemii? [WIDEO]

4,5 (24 opinie)

Zmorą każdego ogrodnika są chwasty, które zagłuszają inne rośliny i psują ładny wygląd grządek. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na ich pozbycie się jest pielenie. Usuwanie ręczne wymaga jednak dużo czasu, wysiłku i systematyczności. Aby ułatwić sobie zadanie i pozornie pozbyć się problemu, można sięgnąć po środki chemiczne. To rozwiązanie jednak niesie za sobą wiele efektów niepożądanych.

Środki chemiczne są nierzadko kosztowne. Musimy bardzo starannie przeczytać etykietę i postępować zgodnie z instrukcją, aby nie zaszkodzić sobie ani roślinom. Środki chemiczne szkodzą nie tylko chwastom, lecz także innym roślinom, glebie i generalnie zatruwają środowisko. Uprawiając samodzielnie rośliny w ogrodzie, pragniemy wzbogacić nasz stół zdrowymi warzywami i ziołami, które nie są skażone chemią. Stosowanie środków chemicznych niejako niweczy naszą pracę i wysiłek włożony w wyhodowanie zdrowych produktów. Nie chcemy przecież, aby środki chemiczne trafiły na nasz talerz. Pocieszające jest to, że istnieje wiele sprawdzonych domowych sposobów usunięcia chwastów. Możemy w tym celu wykorzystać specyfiki, które są nie tylko łatwo dostępne, lecz także tanie.

Ocet

Ocet to środek tani, ekologiczny i biodegradowalny. Niszczy rośliny, odstrasza mrówki i owady. Ocet jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, i dla środowiska. Należy jednak postępować ostrożnie, gdyż ocet nie działa wybiórczo i prócz chwastów niszczy także trawę i warzywa. Dlatego dobrze jest stosować spryskiwacz i ostrożnie spryskiwać tylko to, co chcemy usunąć. Można też użyć starego pędzla, aby pokryć octem chwasty, które rosną blisko przydatnych roślin.

Najlepiej do spryskiwania sporządzić mieszkankę w dwóch trzecich części składającą się z octu i w jednej trzeciej z wody oraz odrobiny płynu do mycia naczyń. Na bardzo oporne chwasty stosujemy ocet skoncentrowany. Warto dokonać tego zabiegu w suchy, słoneczny i bezwietrzny dzień. Wtedy kropelki octu nie rozniosą się na inne rośliny i nie zostaną zmyte deszczem. 

Środki chemiczne szkodzą nie tylko chwastom, lecz także innym roślinom i glebie. Stosowanie środków chemicznych niejako niweczy naszą pracę i wysiłek włożony w wyhodowanie zdrowych produktów. Pocieszające jest to, że istnieje wiele sprawdzonych domowych sposobów usunięcia chwastów.

Czasem zabieg trzeba powtórzyć. Boraks, dostępny w aptekach, jest dobrym środkiem na chwasty rosnące pomiędzy płytami chodnikowymi. Wczesną wiosną boraks wsypujemy w szczeliny miedzy płytami. Należy pamiętać, że boraks jest szkodliwy dla roślin. Dlatego zabiegu dokonujemy z daleka od naszych warzyw i kwiatów. Odplamiacz to kolejny środek, którym można polać chwasty wyrastające w szczelinach chodnika.

Jako domowe sposoby zwalczania chwastów można stosować również:

  • cukier,
  • roztwór mydła i detergentów,
  • popiół drzewny,
  • olej jadalny,
  • wrzątek.

Domowe sposoby, polegające na polewaniu chwastów różnymi substancjami, sprawdzają się w przypadku usuwania chwastów ze szczelin w chodniku, chwastów wyrastających pojedynczo i rosnących w ogródkach skalnych. Należy przy tym uważać, aby stosowane substancje nie uszkodziły pożytecznych roślin.

Sposoby mechaniczne

Ogrodnik powinien dysponować wiedzą na temat rozmnażania się chwastów. Nieznajomość rzeczy może wręcz przyczynić się do ich rozrostu. Chwasty, które rozmnażają się z nasion, kwitną latem i rozsiewają ogromną ilość nasion. Wyrywanie czy wycinanie ich w okresie kwitnienia pobudza ich wzrost i przyczynia się do jeszcze obfitszego wysiewania. Aby uniknąć tego problemu, należy wiosną poczekać aż chwasty wykiełkują. Następnie przekopać grządki i usunąć chwasty. Dopiero wtedy należy przystąpić do siania i sadzenia roślin.

Chwasty kłączowe można usuwać sposobami mechanicznymi, można też zastosować mulczowanie
Chwasty kłączowe można usuwać sposobami mechanicznymi, można też zastosować mulczowanie

Chwasty kłączowe rozmnażają się przez korzenie. Poza sposobami mechanicznymi, jak przekopywanie i ręczne usuwanie, można zastosować mulczowanie, czyli przykrycie rozdrobnionymi roślinami po skoszeniu. Jest to zabieg, który zapobiega dostawaniu się światła do gleby i spowalnia rozrost chwastów. Inny sposób polega na przykryciu gleby na kilka tygodni grubą czarną folią. Chwasty nie wyrosną bez dostępu słońca.

Do usuwania chwastów możemy wykorzystać specyfiki, które są nie tylko łatwo dostępne, lecz także tanie. Jednym z takich produktów jest ocet - ekologiczny i biodegradowalny. Niszczy rośliny, odstrasza mrówki i owady. Jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt, i dla środowiska.

Ściółkowanie

Ten zabieg polega na przykryciu gleby warstwą, która nie dopuszcza światła, wskutek czego chwasty nie rozrastają się. Stare gazety lub tekturę można wykorzystać jako ściółkę pod grządki z kwiatami i warzywami. Gazety dobrze chłoną wodę i uniemożliwiają rozrost chwastów. Na grządce należy rozłożyć kilka warstw gazet lub tektury. Można wykorzystać tylko zwykle gazety. Nie nadają się pisma kolorowe ani drukowane na kredowym papierze. Papier dobrze jest wcześniej namoczyć. Na warstwę gazet należy nałożyć 7-centymetrową warstwę kory, ziemi lub kompostu. Papier wolno się rozkłada, utrzymuje wilgoć i wzbogaca glebę. Taki sposób najlepiej nadaje się do przygotowania nowej grządki, na której będziemy uprawiać warzywa lub kwiaty.

Ściółka, która przykrywa ziemię, nie dopuszcza światła, wskutek czego chwasty nie rozrastają się
Ściółka, która przykrywa ziemię, nie dopuszcza światła, wskutek czego chwasty nie rozrastają się

Można również stosować ściółkę organiczną (korę lub igliwie). Do tego celu nie nadaje się kora z lasu, lecz przekompostowana i bez śmieci. W ogrodzie warzywnym dobrze sprawdza się kompost lub ziemia liściowa, które układamy na wiosnę. Dobrą ściółkę stanowi również słoma. Jako ściółkę stosuje się również skoszoną trawę. Należy jednak pamiętać, aby jej warstwa była cienka, w przeciwnym razie zacznie gnić. Można wykorzystać również ściółkę nieorganiczną jak włóknina. Włókninę przykrywamy następnie korą lub żwirem, co zapobiega jej przesuwaniu i estetycznie się prezentuje.

Zwalczając chwasty w ogrodzie, należy czasem zadać sobie pytanie, czy stanowią one duży problem. Niektóre chwasty, jak mlecz, nie są bardzo szkodliwe. Ich korzenie spulchniają i napowietrzają glebę. Wyciągają składniki odżywcze z głębszych warstw gleby, dzięki czemu korzystają z nich także inne rośliny.

Jak się pozbyć chwastów bez użycia chemii? [WIDEO]

4,5 (24 opinie)