Porady

Cebulki frezji – które wybrać? Jak sadzić i kiedy frezje?

5 (2 opinie)

Frezje nie tylko mają cudowny wygląd i zapach. Kwiaty te uwielbiane są więc nie tylko przez ogrodników, ale także np. panny młode, które chętnie wybierają tę roślinę do bukietów lub dekoracji sali weselnej. Jak samodzielnie wyhodować frezje? Jakie wybrać cebulki? Kiedy i jak je posadzić? Podpowiadamy w poniższym poradniku.

Frezje wysadza się w doniczkach w domu lub w szklarni (z przeznaczeniem na kwiat cięty). Frezje można także uprawiać w ogrodzie, o czym piszemy w osobnym artykule. Jednak taka uprawa wiąże się z wymogiem wykopania cebulek na okres zimowy.

Jakie kupić cebulki frezji?

Jeśli sadzenie frezji ma odbywać się z większym opóźnieniem od momentu zakupu, musimy zadbać o to, aby cebulki znajdowały się w ciepłym miejscu – najlepiej z temperaturą 27 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji warto przechowywać cebulki w kartoniku przy kaloryferze.

Zdrowe cebulki frezji można rozpoznać po kolorze łusek, który powinien być jasnobeżowy. Cebulki muszą być ponadto suche, aby nie gniły. W sprzedaży dostępne są cebulki kondycjonowane, które należy sadzić do donic w ciepłym miejscu, po czym przenosi się je do gruntu. Dzięki temu kwiaty będą kwitły od połowy lata do jego końca. W przypadku zwykłych cebulek frezje kwitną od późnej wiosny do lata.

Kiedy i jak sadzić cebulki frezji?

Frezja jest rośliną kwitnącą latem. Cebulki powinno się sadzić od połowy kwietnia (maksymalnie do początku maja). Ale uwaga – należy unikać deszczowej pogody i spadków temperatur, ponieważ wtedy rozwój rośliny może zostać zahamowany. Dlatego każdorazowo przed zasadzeniem sprawdzajmy prognozę pogody.

Cebulki sadzimy w małych grupach oraz na głębokość 3 cm. Należy zachować odstępy między skupiskami cebulek (5-10 cm w zależności od odmiany). W uprawie szklarniowej cebulki sadzimy po 7 sztuk w jednej doniczce o średnicy 12 cm. Pamiętajmy o palikach, ponieważ łodygi rośliny są długie i stosunkowo cienkie.

Gdzie sadzimy cebulki?

Frezja wymaga przede wszystkim ciepła. Z tego powodu najczęściej uprawiana jest w szklarniach. Zaraz po posadzeniu temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić 18 stopni Celsjusza, natomiast po wytworzeniu liści może być już niższa (13-15 stopni). Ponadto frezjom trzeba zapewnić dobrze naświetlone stanowisko (ale tolerują także miejsca półcieniste). Cebulki sadzimy do podłoża żyznego, wilgotnego oraz bogatego w próchnicę. Bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność, ponieważ frezje nie urosną w glebie, która łatwo traci wodę.

Możliwa jest także uprawa frezji w domu w doniczkach, o czym piszemy w osobnym artykule. Przy takim wyborze należy nasypać do donic wilgotną ziemię kompostową ze żwirkiem.

Wykopywanie oraz przechowywanie

Po okresie kwitnienia, który następuje zwykle w październiku, cebulki wykopujemy z ziemi. Następnie osuszamy oraz umieszczamy cebulki w ciepłym miejscu (w temperaturze 25 stopni Celsjusza), z wilgotnością powietrza na poziomie 80 proc. Niektórzy przechowują cebulki w temperaturze 15-20 stopni, jednak nie mamy wtedy gwarancji, że przetrwają.

Frezja ma wiele pięknych odmian
Frezja ma wiele pięknych odmian

Jaką wybrać odmianę frezji?

Istnieją dwa rodzaje frezji: z kwiatami pojedynczymi oraz pełnymi. Same płatki również prezentują szeroką gamę kolorów, przez co wybór jest duży. Frezje mogą mieć barwę białą, żółtą, czerwoną, purpurową, pomarańczową, różową lub niebieską. Płatki mogą też być lekko kreskowane. Do najpopularniejszych odmian frezji należą: Blue, Miranda, Wintergold i Everett.

Zobacz: Alstremerie a frezje – czym się różnią? Jak je uprawiać?

 

 

Bibliografia

5 (2 opinie)