Frezje w ogrodzie – to możliwe! Uprawa krok po kroku
Frezje wykorzystywane są głównie w formie bukietów, ale te przepiękne kwiaty mogą zdobić także ogród. Są co prawda bardzo wymagające i kapryśne, ale możemy potraktować ich uprawę na posesji jako ogrodnicze wyzwanie.
Frezje – piękne, ale kapryśne kwiaty
Różnobarwne frezje spotykamy w kwiaciarniach i szklarniach, ale bardzo ciężko o nie w przydomowych ogrodach. Przyczyną jest trudna uprawa i specjalne wymagania tych roślin – są one bowiem bardzo wrażliwe na warunki klimatyczne. Chociaż są to kwiaty wymagające, a uprawa nie należy do łatwych, niektóre odmiany doświadczony ogrodnik może hodować także w ogrodzie. Owe odmiany należą do mieszańców nazywanych frezjami ogrodowymi (łac. Freesia x hybrida). Nadają się one do sezonowej uprawy, na podobnej zasadzie co dalie czy mieczyki.
Frezje są wyjątkowe głównie ze względu na pokaźne, dzwonkowate kwiaty, które zbierają się na szczycie sztywnego pędu. Układają się w jednostronny i wygięty kłos. Kwiaty frezji pojawiają się latem (od czerwca). Możemy je wykorzystać zarówno do dekoracji rabat kwiatowych, jak i jako kwiat bukietowy. Pędy – podobnie jak liście – wyrastają z podziemnej bulwy, która może być w gruncie od wiosny do jesieni.
Jak frezja się rozwija?
Jeśli zdecydujecie się na uprawę frezji w gruncie, pamiętajcie, że roślina będzie kwitła wyłącznie po spełnieniu kilku wymagań mających na celu przybliżenie jej naturalnych warunków rozwoju. W naturze występują dwa okresy: suchy i gorący oraz chłodny i wilgotny. Okres pierwsze (suchy i gorący) to dla frezji czas spoczynku. W drugim okresie kwiaty zaczynają się rozwijać i dochodzi do kwitnienia. Ten cykl powinien być dla Was podstawową wskazówką uprawy frezji w ogrodzie.
Frezja w ogrodzie – jakie kupić bulwy?
Najlepsze do uprawy w ogrodzie są duże bulwy. Zakupcie je w sprawdzonej firmie, aby mieć pewność, że zostały zaprawione przed chorobami i szkodnikami, atakującymi rośliny ogrodowe. Zwróćcie również uwagę, czy wcześniej je spreparowano, czyli poddano zabiegom temperaturowym, mającym na celu spowodowanie wcześniejszego i obfitszego kwitnienia. Kolejny aspekt to sprawdzenie, czy bulwy są odporne na wysoką temperaturę podłoża. Najbardziej tolerancyjne w tym względzie są odmiany, takie jak „Rapid Yellow” lub „Rapid Red”.
Sadzenie frezji w ogrodzie – kiedy i w jaki sposób?
Frezje najlepiej rozwiną się w obecności dużej ilości światła. Potrzebna jest także umiarkowana temperatura od 15 do 17°C. Szczególnie zaraz po posadzeniu frezje nie tolerują zbyt dobrze nadmiernego ciepła, dlatego temperatura podłoża nie może być wyższa niż 17°C. Z drugiej strony rośliny te są wrażliwe na chłód – temperatura nie może spaść poniżej 6°C.
Z powyższych względów bulwy frezji najlepiej posadzić do ogrodu wiosną, na przełomie kwietnia i maja, śledząc prognozy pogody, aby nie narazić roślin na przymrozki.
Frezje ogrodowe – jak je pielęgnować?
Frezje potrzebują miejsca osłoniętego od wiatru i słonecznego. Aby dobrze się rozwijały, należy zapewnić im glebę żyzną, próchniczą, z obojętnym lub zasadowym pH. Podłoże musi być ponadto przepuszczalne i lekko wilgotne. Z jednej strony frezje nie lubą suszy, z drugiej – bardzo źle znoszą zalanie. Z tego powodu podczas całego sezonu musimy regularnie, ale umiarkowanie podlewać te kwiaty.
Gdy wytworzą się pędy kwiatowe, roślina staje się mniej wrażliwa na wyższe temperatury. Dlatego lato jest dla ogrodnika łatwiejszym okresem w uprawie frezji. W tym czasie najważniejsze jest podlewanie, ściółkowanie gleby, oczyszczanie jej z chwastów oraz dostarczanie składników odżywczych. Zalecana dawka nawozu wieloskładnikowego to 20-25 g/m².
Frezje na jesieni – co zrobić po przekwitnięciu?
Frezje zaprzestają kwitnienie w drugiej połowie lata. Pod koniec września oraz w październiku liście rośliny zaczynają usychać. W tym momencie musimy wykopać bulwy, oczyścić je oraz przechować w ciepłym miejscu w celu podsuszenia. Następnie przenosimy je na zimę do pomieszczenia, w którym temperatura oscyluje w granicach 10-15°C.
Przeczytaj również: Alstremerie a frezje – czym się różnią? Jak je uprawiać?
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.