Porady

Kwiaty wiosenne | Najpopularniejsze kwiaty kwitnące wiosną

0 (0 opinii)

Sprawdźcie listę najpopularniejszych kwiatów wiosennych do przydomowego ogrodu. To nie tylko hiacynt, szafirek czy przebiśnieg. Dowiedzcie się również, kiedy zakwitną pierwsze gatunki wiosennych kwiatów.

Kiedy sadzić kwiaty wiosenne?

Po długiej zimie nic nie cieszy ogrodnika bardziej niż widok pierwszych wiosennych kwiatów zwiastujących budzenie się przyrody do życia. Wiosenne kwiaty, takie jak tulipany, żonkile, krokusy czy przebiśniegi, wnoszą do naszych ogrodów świeżość i żywe kolory.

Kiedy należy sadzić wiosenne kwiaty? Na początku warto podkreślić, że większość wiosennych kwiatów to kwiaty cebulowe, których cebulki sadzi się jesienią, najlepiej we wrześniu lub w październiku. Dzięki temu rośliny mają czas na ukorzenienie się przed zimą i przygotowanie się do wiosennego kwitnienia. Natomiast byliny można sadzić wczesną wiosną, późnym latem czy wczesną jesienią. Wiosenne sadzenie pozwala na szybsze ukorzenienie się rośliny przed latem, a sadzenie jesienią zapewnia czas na adaptację przed pierwszymi przymrozkami.

Jak sadzić kwiaty wiosenne?

Sadząc cebulki, należy je umieścić w ziemi na głębokości mniej więcej równej trzykrotnej wysokości cebulki (np. gdy cebulka ma 5 cm wysokości, to powinna być posadzona na głębokości 15 cm). Co więcej, cebulki powinny być skierowane ostrym końcem do góry.

Przy sadzeniu bylin głębokość dołka powinna odpowiadać systemowi korzeniowemu rośliny. Po posadzeniu warto delikatnie ubić glebę oraz obficie podlać sadzonkę.

10 najpopularniejszych odmian i gatunków kwiatów kwitnących na wiosnę

Bergenia o różowych kwiatach w ogrodzie
Do kwiatów wiosennych należą delikatne bergenie

Wybierając do ogrodu gatunki kwiatów wiosennych, prócz walorów dekoracyjnych powinniśmy zwrócić uwagę również na ich indywidualne wymagania (zwłaszcza na dobór stanowiska i podłoża) oraz na łatwość w uprawie.

Przygotowaliśmy dla Was listę 10 najpopularniejszych wiosennych kwiatów.

1. Przebiśnieg (śnieżyczka)

Przebiśnieg to pierwszy zwiastun wiosny, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Śnieżyczki już w lutym mogą pojawiać się w parkach i lasach, na łąkach lub na trawniku. Nie zapominajmy jednak o tym, że dziko rosnący gatunek jest pod ochroną. 

Niektórzy ogrodnicy samodzielnie uprawiają przebiśniegi w swoich ogrodach. Te wiosenne rośliny nie mają wygórowanych wymagań. Wystarczy, że posadzi się je w miejscu półcienistym i osłoniętym przed wiatrem. Podłoże natomiast powinno być żyzne, próchnicze i wilgotne. Z uwagi na to, że śnieżyczki należą do kwiatów cebulowych, to najlepiej wysadzać je do gruntu we wrześniu na głębokości ok. 5 - 10 cm.

2. Pierwiosnek (prymulka)

Pierwiosnek (prymulka) to znana wszystkim ogrodnikom niewielka bylina, którą można posadzić na rabatach, wkomponować w skalniaki lub uprawiać w doniczce. Prymulki ogrodowe kwitną na przełomie marca i kwietnia, natomiast pierwiosnki doniczkowe mogą zakwitać już w styczniu. Najczęściej kwiaty przybierają kolor kremowo-żółty, jednak odmiany szklarniowe mogą mieć inne barwy.

Uwaga: Rosnące dziko pierwiosnki lekarskie znajdują się pod ochroną.

Prymulki preferują stanowisko słoneczne lub półcień, a także podłoże bogate w próchnicę, przepuszczalne i wilgotne.

Ciekawostka!

Warto poznać również inne odmiany pierwiosnków, które kwitną latem. Są to m.in.: pierwiosnek japoński, pierwiosnek kwiecisty, pierwiosnek przyprószony.

3. Krokus

Krokusy należą do grona najpopularniejszych wiosennych kwiatów i uchodzą za zwiastun końca zimy. Krokusy w naturalnym środowisku występują na górskich zboczach i zakwitają w marcu lub w kwietniu. Najczęściej kwitną na fioletowo, ale uprawiane w ogrodach mogą przybierać również inne barwy (zwłaszcza żółcie i biele), a także być wielokolorowe. Najlepiej rozwijają się w ziemi przepuszczalnej o lekko kwaśnym pH.

Krokusy to wiosenne kwiaty cebulowe, które sadzi się we wrześniu.

4. Tulipan

Tulipany to jedne z najczęściej spotykanych kwiatów w naszych przydomowych ogródkach. Rozwój ich kwiatów przypada na przełom kwietnia i maja.

Tulipany sadzi się przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, czyli we wrześniu lub najpóźniej na początku października. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest ogłowienie, czyli usuwanie ich przekwitłych kwiatostanów, dzięki czemu tulipany wytwarzają więcej nowych cebulek. Po obeschnięciu liści cebulki najlepiej wykopać i przechowywać w suchym i zacienionym miejscu. W kolejnym sezonie z powodzeniem możemy ponownie je zasadzić.

5. Narcyz

Narcyzy, nazywane także żonkilami, to wczesne kwiaty wiosenne, które znane są przede wszystkim ze swoich żółtych kwiatów. Można je uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Ważne jest, aby zapewnić im słoneczne stanowisko. 

Narcyzy należy sadzić na przełomie sierpnia i września.

Ciekawostka!

Te żółte kwiaty wiosenne występują w 12 gatunkach, wśród których popularnością cieszą się narcyzy pełne oraz narcyzy drobnoprzykoronkowe.

6. Szafirek

Szafirki to kolejne wiosenne rośliny, które wyróżniają się niebieskimi kwiatami o kulistym kształcie. Preferują glebę o odczynie obojętnym oraz o dużej zawartości próchnicy. Stanowisko powinno być natomiast słoneczne lub półcieniste. Aby cieszyć się widokiem kwiatów w kwietniu oraz w maju, szafirki należy posadzić we wrześniu – najlepiej grupami. Warto wiedzieć, że po przekwitnięciu cebulki można pozostawić w ziemi nawet na 5 lat, nie zapominając jednak o regularnym nawożeniu.

Szafirki sprawdzają się na rabatach, skalniakach, obwódkach ścieżek. Nadają się również do uprawy doniczkowej, stanowiąc wiosenną ozdobę balkonów i tarasów.

7. Kosaciec (irys)

Kosaciec, znany również jako irys, to wiosenna roślina ozdobna o dużych, kwiatach, które mogą występować w szerokiej gamie kolorów (od białego, przez fiolet i intensywny niebieski, po żółty) i cieszą nasze oczy od maja do czerwca.

Irys najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu. Preferuje wilgotną glebę o dobrym drenażu. Podłoże powinno być także żyzne, o pH lekko kwaśnym.

Kłącza kosaćca najlepiej sadzić późnym latem lub wczesną jesienią (sierpień-wrzesień).

8. Bergenia

Bergenia to bylina, która wypuszcza dekoracyjne kwiatostany w kwietniu i w maju. Kwiaty mogą mieć kolor różowy, czerwony lub biały. Bergenia należy do roślin odpornych na trudne warunki atmosferyczne. Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym lub całkowicie zacienionym. Lubi żyzną glebę i dobrze rozwija się na podłożu odpowiednio wilgotnym, jednak odnajdzie się także na terenach kamienistych.

Bergenię najlepiej sadzić wczesną wiosną lub późnym latem – wówczas temperatury są łagodniejsze, a gleba wystarczająco wilgotna.

9. Zawilec

Zawilce to delikatne, wiosenne kwiaty, które mogą być białe, różowe, czerwone, niebieskie lub fioletowe. Preferują stanowiska półcieniste, ale dobrze rosną również w pełnym cieniu. Lubią gleby żyzne i wilgotne, przepuszczalne o odczynie od kwaśnego do obojętnego. Ich bulwy najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią.

Zawilce wiosenne (np. zawilec gajowy) kwitną od marca do maja, natomiast inne gatunki (m.in. zawilec japoński) – wypuszczają kwiaty od lata do jesieni.

10. Rannik

Ranniki, obok żonkili, ozdobią nasz ogród żółtymi kwiatami, które ulokowane są nad błyszczącymi liśćmi. Te niskie byliny służą zwłaszcza do ozdoby skalniaków oraz obrzeży. W lutym możemy cieszyć się pierwszymi kwiatami rannika zimowego, w marcu – rannika wiosennego, natomiast w kwietniu – rannika białokwiatowego (jak sama nazwa wskazuje – ta odmiana ma białe kwiaty).

Ranniki umieszcza się w gruncie pod koniec września. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste.

Pierwsze wiosenne kwiaty, czyli zwiastuny wiosny

Cebulica syberyjska o niebieskich kwiatach
Do kwiatów kwitnących wczesną wiosną należą m.in. cebulice syberyskie

Początek kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Ogrodnicy jednak wiedzą, że początku wiosny przyrodniczej (fenologicznej) nie określa ustalona odgórnie data, a świadczą o niej zauważalne zmiany zachodzące w przyrodzie. W momencie, gdy temperatura powietrza sięga od 0 do 5 stopni Celsjusza, to mówi się o przedwiośniu. To właśnie wtedy do życia budzą się pierwsze kwiaty wiosenne w ogrodzie, do których należą m.in. przebiśniegi czy krokusy. Warto wspomnieć również o tym, że najwcześniejszych kwiatom wiosennym nie zaszkodzi powrót pokrywy śnieżnej, natomiast zagrożenie może stanowić nawrót przymrozków bez obecności śniegu. Wówczas kwiaty ogrodowe warto okryć gałązkami lub agrowłókniną.

Kwiaty kwitnące wczesną wiosną to:

  • przebiśniegi,
  • krokusy,
  • śnieżniki,
  • cebulice syberyjskie.

Natomiast do najwcześniejszych bylin i krzewów należą:

  • miodunki,
  • przylaszczki,
  • kaliny wonne,
  • leszczyny.

Kwiaty wiosenne kwitnące najdłużej

Najdłużej kwitnące kwiaty wiosenne to w większości przypadków gatunki jednoroczne lub rośliny wieloletnie, które nie zimują w gruncie, a ich cebulki należy wykopać i przechowywać z suchym miejscu.

Petunia zwyczajna (ogrodowa) – jednoroczna roślina ozdobna, która charakteryzuje się długim i obfitym kwitnieniem. Delikatne, kielichowate kwiaty kwitną od maja do pierwszych przymrozków.

Begonia stale kwitnąca – w naszej szerokości geograficznej uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Jej drobne kwiaty są najczęściej białe, różowe lub czerwone, a kwitnienie przypada na okres od maja do września. Uprawiając begonię, pamiętajmy o tym, że obrywanie przekwitłych kwiatostanów może przedłużyć okres kwitnienia ze względu na to, że w ich miejscu mogą wyrosnąć nowe kwiatki.

Bratek ogrodowy (fiołek) – to niska roślina dwuletnia, która wyróżnia się różnorodnością kolorów kwiatów i przy dobrych warunkach atmosferycznych kwitnie od marca do października.

Niezapominajka błotna – jej charakterystyczne, niebieskie kwiaty są drobne i zebrane w sierpiki. Pojawiają się od maja do sierpnia.

Supertunia – jest bardziej odporna oraz większa od petunii, a jej niektóre odmiany mogą kwitnąć od kwietnia do pierwszych przymrozków. 

Bodziszek – w zależności od gatunku to bylina lub roślina jednoroczna o pięknych kwiatach w odcieniach niebieskości, różu, czerwieni czy fioletów. Bodziszki najczęściej kwitną od maja do końca lipca.

Narcyz – tak jak już wspominaliśmy, narcyzy należą do grona kwiatów zwiastujących wiosnę. Pora ich kwitnienia rozpoczyna się wczesną wiosną i może trwać aż do jej schyłku.

Wieloletnie kwiaty wiosenne – lista

Kwitnąca sasanka ogrodowa
Sasanka ogrodowa to wieloletni kwiat wiosenny

Wieloletnie rośliny udekorują ogrodowe rabaty, skalniaki, okolice murków czy balkony. Przygotowaliśmy dla Was listę poszczególnych gatunków.

Do grupy wieloletnich wiosennych kwiatów należą:

  • miłek wiosenny,
  • gęsiówka kaukaska,
  • sasanka ogrodowa,
  • omieg wschodni,
  • miodunka plamista,
  • zawciąg nadmorski,
  • dąbrówka rozłogowa,
  • żagwin ogrodowy,
  • ułudka wiosenna,
  • rdest wężownik,
  • floks szydlasty,
  • fiołek rogaty Etain,
  • pierwiosnek,
  • konwalia majowa,
  • stokrotka pospolita.
0 (0 opinii)