Porady

Jak uprawiać begonie? Odmiany, pielęgnacja

0 (0 opinii)

Begonie możemy uprawiać zarówno w donicach, jak i w gruncie. Preferują żyzną, próchniczą glebę o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie i dobrze znoszą lekkie zacienienie. Do najbardziej dekoracyjnych należą odmiany m.in. begonii stale kwitnącej, begonii bulwiastej i begonii koralowej.

Begonia cieszy się ogromną popularnością ze względu na piękne kwiaty o różnych, w zależności od odmiany, kształtach i barwach, a także ozdobne, błyszczące liście. Ze względu na dość małe wymagania, jest rośliną odpowiednią nawet dla początkujących ogrodników. Mnogość odmian begonii sprawia, że z pewnością znajdziemy wśród nich takie, które nas zachwycą i na stałe zagoszczą w naszym ogrodzie lub na parapecie.

Uprawa begonii

Choć begonia nie jest rośliną wymagającą specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, by zdrowo rosła i obficie kwitła, musimy zapewnić jej właściwe warunki.

Odpowiednie podłoże

Begonie, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebują podłoża, które spełnia następujące warunki:

  • jest żyzne i wysoce przepuszczalne, próchniczne,
  • cechuje się stałą, umiarkowaną wilgotnością,
  • ma obojętny lub lekko kwaśny odczyn. 

Optymalna temperatura

Temperatura odpowiednia do uprawy begonii mieści się w przedziale 18-20 stopni Celsjusza. W pomieszczeniu, w którym uprawiamy rośliny, temperatura nie może być niższa niż 16 stopni Celsjusza i przekraczać 20 stopni.

Stanowisko dla begonii

Begonia preferuje stanowisko jasne, jednak niewystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które mogłoby doprowadzić do odbarwienia i uszkodzenia liści oraz zwiędnięcia lub opadnięcia kwiatów. Rośliny te dobrze czują się w półcieniu – jeśli ulokujemy je w miejscu całkowicie zacienionym, będą rozwijać się wolniej, a intensywne barwy ich liści i kwiatów mogą wyblaknąć.

Sadzenie begonii

Planując sadzenie begonii musimy pamiętać, by wybrać zdrowe, wysokiej jakości bulwy. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na posadzenie roślin do gruntu, czy do donic, musimy pamiętać o ich podlaniu po zakończeniu czynności związanych z ich wysiewem. 

Sadzenie begoni: tabela
Sadzenie begoni: tabela

Pielęgnacja begonii

Niezależnie od gatunku, begonie potrzebują regularnej pielęgnacji – nie zapominajmy więc o:

  • podlewaniu – begonie lubią stale nawilżone podłoże, musimy jednak uważać, by nie przesadzić z ich podlewaniem – mogłoby to doprowadzić do gnicia korzeni. Po konewkę sięgnijmy, gdy wyczujemy, że gleba jest sucha, 
  • nawożeniu – zaleca się nawożenie roślin od kwietnia do września za pomocą nawozu wieloskładnikowego, zachowując dwutygodniowy odstęp między kolejnymi zabiegami,
  • przycinaniu – czynność ta ma na celu wzmocnienie begonii i zapewnienie jej dłuższego kwitnięcia.

Odpowiednio pielęgnowane begonie odwdzięczą się nam obfitym kwitnieniem, a ich dekoracyjne liście z pewnością dodadzą uroku naszemu ogródkowi.

Choroby begonii

Najczęstszą przyczyną chorób begonii jest ich nieprawidłowe podlewanie i uprawa roślin w nieodpowiedniej temperaturze, a także sadzenie ich w zbyt dużym zagęszczeniu. Najbardziej powszechne przypadłości tych pięknych kwiatów to:

  • szara pleśń – objawia się brązowieniem i obumieraniem pąków kwiatowych. Również na płatkach begonii możemy dostrzec brązowe, wodniste plamy. Szarej pleśni zapobiegamy poprzez zapewnienie roślinom odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Zarażone już begonie uratować mogą środki ochrony roślin,
  • mączniak prawdziwy  – choroba grzybowa, którą rozpoznamy po białych, mącznych plamach, pokrywających liście i łodygę begonii. Zarażona roślina rośnie wolniej i kwitnie mniej obficie, a w skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zahamowania wzrostu. Z mączniakiem możemy walczyć za pomocą specjalnych środków grzybobójczych.
Szara pleśń na begonii
Agrecol
Szara pleśń na begonii

Gatunki begonii

Do najbardziej popularnych gatunków begonii należą m.in.: begonia stale kwitnąca, begonia bulwiasta (ukośnica), begonia koralowa (plamista), begonia zimowa i begonia królewska.

Tabela porównawcza
Tabela porównawcza

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens

Piękne, pełne kwiaty tej odmiany begonii występują w kolorze białym, różowym, pomarańczowym i odcieniach czerwonego. Jej liście są błyszczące, mięsiste i gładkie. To roślina polecana zarówno do sadzenia w gruncie, jak i uprawy w pojemnikach i donicach. Kwitnie bardzo obficie od początku lata aż do jesieni, a posadzona w ogrodzie skutecznie odstrasza ślimaki. Bardzo dobrze znosi suszę i zmienne warunki pogodowe. 

Begonia stale kwitnąca
Begonia stale kwitnąca

Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida)  

Charakteryzuje się pięknymi, dekoracyjnymi kwiatami, występującymi w kolorach: białym, czerwonym, różowym, pomarańczowym i łososiowym oraz krótkimi, mięsistymi liśćmi o sercowatym kształcie i lekkim połysku. Idealnie sprawdza się jako efektowna ozdoba balkonu, tarasu lub ogrodu. Jest mniej, niż begonia stale kwitnąca, odporna na okresy suszy i negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

Begonia bulwiasta
Begonia bulwiasta

Begonia koralowa (Begonia maculata

Nazywana jest także begonią plamistą ze względu na charakterystyczne jasne plamki układające się w marmurkowy wzór, zdobiące wewnętrzną stronę jej dużych, asymetrycznych liści w kolorze zielonym. Urocze, białe lub koralowe kwiaty tej odmiany begonii, zebrane są w obfite grona i występują w kolorze białym i czerwonym. Begonia koralowa nie toleruje niskich temperatur i nie lubi zraszania liści.

Begonia koralowa
Hortzone
Begonia koralowa

Begonia zimowa (Begonia x elatior

Cechuje się pełnymi, dużymi, kulistymi kwiatami w kolorze białym, żółtym, różowym, pomarańczowym lub czerwonym. Jej asymetryczne, dekoracyjne liście przypominają swoim kształtem serce i występują w kolorze zielonym. To roślina idealna zarówno do uprawy w gruncie, jak i w doniczce. Choć nazwa może nas zwieść, begonia zimowa ma niską tolerancję na zimno, dlatego kwiaty uprawiane na balkonie należy przenieść do domu jeszcze przed nadejściem silnych mrozów.

Begonia zimowa
Begonia zimowa

Begonia królewska (Begonia rex

Popularna ze względu na bardzo efektowne, pokryte włoskami mięsiste liście o sercowatym kształcie i wyrazistej strukturze. Występują w wielu kolorach: różowym, szmaragdowym, szarym, brązowym i ciemnozielonym. Kwiaty begonii królewskiej są delikatne, zebrane w drobne kwiatostany i przybierają odcienie różu. Roślina nie toleruje zraszania liści i lubi ciepło – gdy narazimy ją na chłód, może zrzucić liście.

null
Begonia królewska

Odmiany begonii

Poszczególne gatunki begonii mają swoje odmiany, różniące się od siebie m.in. kolorem kwiatów, liści oraz pokrojem. 

Odmiany begonii stale kwitnącej

Popularne odmiany begonii stale kwitnącej to m.in.:

  • begonia stale kwitnąca czerwonolistna – pochodząca z Brazylii odmiana dorastająca do 25 centymetrów, charakteryzująca się niewielkimi, czerwonymi, czteropłatkowymi kwiatkami i wzniesionym pokrojem. Swoją dekoracyjność zawdzięcza liściom o intensywnie czerwonej barwie i efektownym połysku. Polecana do sadzenia w gruncie oraz uprawy w donicach,
  • begonia stale kwitnąca 'Big-Red With Bronze Leaf’ – odmiana o dużych, czerwonych kwiatach i ciemnozielonych liściach z otoczką w kolorze brązowym oraz zwartym pokroju. Cechuje się szybkim wzrostem i obfitym kwitnieniem. ‘Big-Red With Bronze Leaf’ osiąga 50 centymetrów wysokości i należy do roślin ogrodowych,
  • begonia stale kwitnąca 'Ascot Bicolour’ – niewielka odmiana osiągająca zaledwie 15 centymetrów wzrostu, charakteryzująca się dwukolorowymi, różowo-białymi kwiatami i zwartym pokrojem. To roślina do uprawiania w ogrodzie, w grupach lub pojedynczo. 

Odmiany begonii bulwiastej

Wśród begonii bulwiastych wyróżnić możemy:

  • begonię bulwiastą pełnokwiatową – charakteryzuje się dekoracyjnymi, pełnymi kwiatami o białym, różowym, żółtym, pomarańczowym lub czerwonym zabarwieniu, które swoim wyglądem przypominają róże. Tworzy gęste, zwarte kępy. Do jej odmian należą: ‘Primary Yellow’, ‘Rose Petticoat’, begonia drobnokwiatowa biała, begonia drobnokwiatowa żółta,
  • begonię bulwiastą strzępiastą – jej nazwa pochodzi od kształtu liści, których brzegi są delikatnie postrzępione. Kwiaty begonii strzępiastej są duże i pełne oraz występują w kolorze białym, różowym, pomarańczowym, żółtym i czerwonym. Jej odmiany to m.in.: ‘Flamenco White’ i ‘Flamenco Yellow’, 
  • begonię bulwiastą zwisającą (kaskadową) – jest idealną rośliną balkonową; wyróżnia się długimi, zwisającymi pędami, na których wyrastają drobne kwiatki. Popularne odmiany begonii bulwiastej kaskadowej to ‘Illumination Apricot’, ‘Splendide Flamenca’, ‘Red Glory’, ‘Salomon Pink’ i ‘Sunny Dream’.

Odmiany begonii koralowej

Do najciekawszych odmian begonii koralowej należą:

  • begonia koralowa ‘Tamaya’ – odmiana o drzewkowatym pokroju pochodząca z Brazylii, charakteryzująca się dekoracyjnymi, zielonymi liśćmi, pokrytymi drobnymi kropeczkami w kolorze białym lub srebrnym. Kwiaty begonii ‘Tamaya’ są drobne, delikatne i mają jasnoróżową barwę,
  • begonia koralowa ‘Wightii’ – wierzch jej liści jest zielony, zaś od spodu przybierają one barwę bordową. Tak jak w przypadku begonii koralowej ‘Tamaya’, ozdobione są niewielkimi kropkami, a kwiaty begonii ‘Wightii’ występują w odcieniach koloru różowego,
  • begonia koralowa ‘Polka Dot Pink’ – piękna odmiana, cechująca się zjawiskowymi, błyszczącymi liśćmi w kolorze intensywnej purpury lub różu, które pokrywają białe kropeczki. Kwiaty begonii ‘Polka Dot Pink’ mogą mieć barwę białą, różową, pomarańczową lub czerwoną.
0 (0 opinii)