Porady

Domowe kompostowanie – bokashi. Jak to zrobić?

0 (0 opinii)

Jak bardzo byśmy się nie starali resztki jedzenia w kuchni, mimo naszych najszczerszych chęci, są nie do uniknięcia. Jeśli przyzwyczailiśmy się do w miarę zdrowej diety, zawsze pojawi się a to skórka z ogórka, a to plasterek sera, albo kilkutygodniowa papryka znaleziona przypadkowo w kącie szuflady z warzywami. Każdego dnia stajemy przed dylematem, co począć z rzeczami, które stale gromadzą się w kuchni.

Często wędrują po prostu do śmieci. Oczywiście, moglibyśmy zielone odpadki kompostować albo z pomocą dżdżownic przerabiać na biohumus. Tyle tylko, że po pierwsze na pryzmę kompostu w mieszkaniu na szóstym piętrze nie bardzo jest miejsce, a po drugie prawie niemożliwe jest znalezienie skrzynki do hodowli dżdżownicy kalifornijskiej, która pasowałaby do wystroju wnętrza. A gdyby nawet, to i tak pozostałby problem resztek jedzenia, które nie nadają się do kompostowania. 

Wciąż mamy nowe odpadki i resztki, które latem szybko zaczynają nieprzyjemnie pachnieć i wabią do siebie roje much. Sprawa wydaje się być beznadziejna, ale na szczęście istnieje coś takiego, jak bokashi.

Co to jest „bokashi”?

Słowo „bokashi” pochodzi z języka japońskiego, zapisuje się go jako ぼかし, co oznacza „zamazywać, zacierać”, inne źródła tłumaczą japońskie słowo jako „stopniowo przerabiać, zamieniać”. Praktycznie biorąc, bokashi opisuje proces chemiczny, w którym odpadki żywnościowe i im podobne organiczne substancje, jak zielone resztki i kuchenne pozostałości, są poprzez fermentację przekształcane w nawozowy substrat. Ten produkt końcowy bokashi nie tylko dostarcza do gleby cenne składniki pokarmowe, ale również poprawia jej strukturę.   

Czym różni się bokashi od kompostu?
Czym różni się bokashi od kompostu?

Rozdrobnione odpady zielone i kuchenne miesza się w szczelnym pojemniku z tak zwanymi efektywnymi mikroorganizmami. Bez dostępu tlenu zabierają się tam do pracy bakterie kwasu mlekowego, bakterie fotosyntetyczne, drożdże i inne aktywne gatunki grzybów, prowadząc fermentację zgromadzonego materiału.

Bokashi to nie kompost

W przeciwieństwie do tradycyjnego kompostowania z użyciem tlenu, bokashi jest beztlenowym procesem fermentacji. Do rozkładu substancji w procesie kompostowania potrzebny jest dopływ tlenu, co zapewnia regularne przekładanie warstw pryzmy. Fermentacja odbywa się bez dostępu powietrza i z tego powodu pojemnik bokashi może być zamknięty przez kilka tygodni. Szczelne zamknięcie chroni poza tym przed wydzielaniem typowych dla fermentacji zapachów – poważna zaleta bokashi. 

Czym są efektywne mikroorganizmy?

Samo pojęcie pochodzi z angielskiego effective microorganisms i jest terminem oznaczającym zespół mikroorganizmów występujących w naturze, pozostających w stanie równowagi i potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmów wyższych. W przypadku bokashi chodzi o handlową mieszankę 13 różnych szczepów bakterii. Rozpoczynają one fermentację, przez co zapobiegają powstawaniu pleśni, zgnilizny, nieprzyjemnych zapachów i utleniania. Poza tym fermentacja likwiduje szkodliwe bakterie i patogenne zarodniki grzybów. 

W przeciwieństwie do tradycyjnego kompostowania z użyciem tlenu, bokashi jest beztlenowym procesem fermentacji.
W przeciwieństwie do tradycyjnego kompostowania z użyciem tlenu, bokashi jest beztlenowym procesem fermentacji.

Efektywne mikroorganizmy (EM) produkują mnóstwo witamin, enzymów i rozmaitych kwasów, i przekazują je w ziemi do korzeni roślin. Podczas gdy japoński biolog i ogrodnik profesor Teruo Higa, odkrywca EM, eksperymentował początkowo z 80-90 kulturami bakterii, w aktualnych rozwiązaniach znajduje się ich tylko od czterech do maksymalnie szesnastu. Do najważniejszych należą:

  • Bakterie fotosyntetyczne – odgrywają wiodącą rolę pośród efektywnych mikroorganizmów. Te bakterie są w pełni niezależnymi organizmami, które są w stanie same utrzymać się przy życiu. Wykorzystują światło słoneczne i ciepło podłoża jako źródło energii do produkcji pożytecznych substancji z materiału organicznego albo szkodliwych gazów jak na przykład siarkowodór. Wytwarzają między innymi aminokwasy, kwasy nukleinowe i substancje bioaktywne.
  • Bakterie kwasu mlekowego – znajdują się zarówno w organizmie człowieka, jak i u zwierząt w przewodzie pokarmowym oraz na różnych błonach śluzowych. Ich zadaniem jest przekształcanie węglowodanów w kwas mlekowy. Te bakterie od wieków są wykorzystywane w przemyśle spożywczym do wyrobu między innymi piwa, kiszonej kapusty, twarogu, maślanki.
  • Drożdże – wytwarzają między innymi hormony i enzymy, które na przykład aktywują podział komórek. Materiał organiczny ulega szybszemu rozkładowi, kiedy działają na niego aktywne fermentacyjnie grzyby. Drożdże zapobiegają też powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i pojawianiu się owadów. 

Rozdrobnione odpady zielone i kuchenne miesza się w szczelnym pojemniku z tak zwanymi efektywnymi mikroorganizmami.

Co może trafić do pojemnika bokashi?

W zasadzie wszystko, co w kuchni i ogrodzie stanowi odpad i ulega procesowi fermentacji, może trafić do pojemnika bokashi. W praktyce okazuje się jednak, że fermentacja niektórych zwierzęcych odpadków trwałaby całą wieczność, a na dodatek byłyby idealną przynętą dla szczurów i innych szkodników. Jeśli więc nie chcecie trzymać miesiącami bokashi i wolicie nie wabić do ogrodu rozmaitych gryzoni i owadów, powinniście resztki mięsa wrzucić raczej do pojemnika na śmieci. Ogólnie biorąc do pojemnika bokashi można wrzucać:

  • resztki warzyw i owoców, fusy z herbaty i kawy z filtrami, kwiaty cięte, rośliny doniczkowe, słomę, włosy i pióra, wełnę drzewną, trociny, skórki owoców cytrusowych i bananów, skorupki z jajek, skoszoną trawę, liście, chwasty, resztki mięsa, ryb, wędliny, papier i chusteczki papierowe ( w niewielkich ilościach).
Kompost w domu
Rogoźno
Kompost w domu

Czego nie wolno wkładać do pojemnika bokashi?

Pomijając rzeczy, których fermentacja trwałaby wieczność, do bokashi nie należy mieszać zwykłych, nieprzydatnych w glebie odpadów. Należą do nich między innymi kości, twarde nasiona roślin, ale też zapleśniały chleb, warzywa i owoce, tłuszczu z frytkownicy i duże ilości skorupek z jaj, których kompletny rozkład w ziemi też trwa bardzo długo. 

Dla kogo jest przeznaczona metoda bokashi?

Jeśli jesteś zamiłowanym ogrodnikiem i posiadasz własną działkę, a przynajmniej duży taras, na którym zmieści się mnóstwo roślin, i szukasz przyjaznego dla środowiska nawozu, bokashi jest dla Ciebie. 

Jeśli nie masz miejsca i ochoty na tradycyjny kompostownik, metoda bokashi jest jakby specjalnie stworzona dla Ciebie. Zajmuje mało miejsca i w krótkim stosunkowo czasie dostarcza biologicznego nawozu o długim działaniu. Ten nawóz wyraźnie podkręca wzrost roślin i zwiększa zbiory. Jest tani w produkcji i możliwy do wytworzenia w każdym czasie.

Nie ma natomiast sensu uruchamianie procesu bokashi, jeśli ktoś ma tylko kilka doniczek na parapecie. Materiał uzyskany pod koniec fermentacji nie ma wiele wspólnego z nawozem do kwiatów. Po wprowadzeniu do gleby wymaga czterech do sześciu tygodni, aby ostatecznie się rozłożył i wykazał swoje pozytywne właściwości. 

Co może trafić do pojemnika bokashi?
Co może trafić do pojemnika bokashi?

Jak zrobić bokashi?

Prowadzenie procesu fermentacji metodą bokashi jest proste i nie wymaga specjalnego wysiłku. Potrzeba do tego celu:

  • jeden, albo lepiej dwa wiadra bokashi,
  • preparat z efektywnymi mikroorganizmami,
  • miejsce w domu, gdzie słońce nie świeci przez cały dzień.

Wiadro bokashi ma pojemność 15-20 litrów i jest wyposażone w przykrywkę, sito i kran do zlewania płynu, który powstaje w procesie fermentacji. Jeśli ktoś chce regularnie przetwarzać odpadki w nawóz, powinien kupić dwa pojemniki. Podczas gdy w jednym zachodzi proces bokashi, drugi można w tym czasie napełniać.   
Robi się to w następujący sposób:

1. Przygotowanie pojemnika – przed rozpoczęciem napełniania trzeba w pojemniku umieścić sito. Zapewni się w ten sposób miejsce na dnie pojemnika na płyn, który powstaje w trakcie procesu fermentacji i musi być regularnie zlewany. Ten płyn jest wartościowym nawozem, przed użyciem musi być jednak rozcieńczony. Na początku nie jest jeszcze zbyt mocny i można używać go z wodą w proporcji 1:20, a na koniec fermentacji – 1:100.

Jeśli nie masz miejsca i ochoty na tradycyjny kompostownik, metoda bokashi jest jakby specjalnie stworzona dla Ciebie.

2. Rozdrobnienie organicznych odpadków – materiał do fermentacji należ rozdrobnić, aby ułatwić przebieg procesu. Dobrze jest mieszać ze sobą różne rodzaje odpadków. Mikroorganizmy biorące udział w fermentacji bokashi nie lubią tlenu, dlatego pojemnik należy otwierać jak najrzadziej. 

3. Dodawanie mixu do bokashi – mieszankę otrąb, melasy i odpowiednich mikroorganizmów wprowadza się na pierwszą warstwę odpadków w pojemniku. Dodatkowo można dodać trochę mieszanki na każdą warstwę.

Kompostowanie bokashi - na czym polega?
Kompostowanie bokashi - na czym polega?

4. Zagęścić i zaszczelnić – poprzez ucisk ułożonych odpadków powoduje się usunięcie możliwie największej ilości powietrza ze zbiornika. Procesy fermentacyjne, jakie podczas bokashi zachodzą, są typu beztlenowego. W komplecie ze zbiornikiem są często załączane specjalne łopatki do zagęszczania wsadu. Aby do zbiornika nie dochodziło powietrze i nie wydobywały się z niego zapachy, trzeba zbiornik szczelne zamknąć.
 
5. Powtórzyć zabieg, aż zbiornik będzie pełny – kiedy zbierze się kolejna porcja odpadków, trzeba powtórzyć zabieg od punktu 2 do 5. 

6. Pełny zbiornik bokashi odstawić w zacienione miejsce – materiał organiczny w zbiorniku musi fermentować przez co najmniej dwa tygodnie w temperaturze pokojowej, aż proces się zakończy. 

Materiał nie rozkłada się tutaj na wzór kompostownika, ale fermentuje beztlenowo z udziałem specjalnych mikroorganizmów.

7. Zlewać regularnie płyn bokashi – podczas fermentacji na dnie pojemnika gromadzi się płyn, który trzeba co dwa-trzy dni zlewać przez umieszczony przy dnie kranik. Rozcieńczony wodą w proporcji 1:20-100 może służyć jako nawóz

Bokashi jest stosunkowo szybką metodą, aby rozłożyć odpady kuchenne i inne pochodzenia biologicznego. Materiał nie rozkłada się tutaj na wzór kompostownika, ale fermentuje beztlenowo z udziałem specjalnych mikroorganizmów. Przefermentowany materiał ma wartość pH rzędu 4, jest za kwaśny do bezpośredniego zastosowania i musi najpierw dojrzeć w ogrodzie. W tym celu na rabatach przygotowuje się małe dołki głębokości ok. 10-15 cm i wypełnia je bokashi. Dołki przykrywa się ziemią i pozostawia na co najmniej dwa tygodnie.            

0 (0 opinii)