Porady

Kalia doniczkowa – jak uprawiać ten kwiat?

4,6 (52 opinie)

Kalia doniczkowa ze swoimi efektownymi kwiatami i pełnymi ekspresji liśćmi od kilku wieków stanowi elegancką ozdobę mieszkań. Rozwijająca zimą białe kwiaty kalia doniczkowa oferuje kilka odmian o subtelnie zabarwionych kwiatach.

Kalia etiopska – charakterystyka

Nazwy egzotycznych roślin ozdobnych, uprawianych w naszych domach i ogrodach, bywają czasem trochę pogmatwane. W języku polskim rośliny z rodzaju botanicznego cantedeskia (Zantedeschia) zwyczajowo są nazywane kalla albo kalia. Należały one kiedyś do rodzaju Calla i chociaż prawie 200 lat temu stworzono odrębny rodzaj, to dawna nazwa popularnych roślin pozostała. I to nie tylko w języku polskim, ale również m.in. w języku szwedzkim, niemieckim, angielskim i włoskim.

Najbardziej znany gatunek kalii etiopskiej (Zantedeschia aethiopica) zakwita u nas zwykle pod koniec zimy. Kwiaty są bardzo mocne i trwałe; utrzymują się od stycznia do kwietnia.

Mówiąc o kwiatach kalii, popełniamy zwykle – świadomie albo nieświadomie – pewne nadużycie. Te podziwiane przez nas wspaniałe białe, żółte, pomarańczowe, czerwone albo ciemnoliliowe kwiaty są w gruncie rzeczy liśćmi dekoracyjnymi tej rośliny. Właściwe kwiaty kalii są małe, niepozorne i ułożone w kwiatostany w formie żółtej kolby. Tę właśnie kolbę otacza efektowny, barwny liść – podsadka.

Kalie w ogródku
Kalia doniczkowa jest elegancką rośliną

Kalia doniczkowa – gatunki i odmiany

Wspomniana wyżej kalia z kwiatami od stycznia do kwietnia nosi nazwę botaniczną Zantedeschia aethiopica. Od pewnego czasu dostępne jeszcze trzy inne kalie:

  • Zantedeschia albomaculata,
  • Zantedeschia elliottiana,
  • Zantedeschia rehmanni.

Te kalie również pochodzą z Afryki, ale z regionów o dużej ilości deszczu i bardziej stabilnej temperaturze podczas tamtejszej zimy. Te trzy gatunki kwiatów kwitną więc w okresie naszego lata, czyli od czerwca albo lipca. Wymagają podobnej pielęgnacji jak Zantedeschia aethiopica, ale z uwzględnieniem całkiem innego cyklu życiowego, w którym okres spoczynku przypada na naszą zimę.

Co zrobić, by kalia zaczęła kwitnąć?

Roślina powinna być tak pielęgnowana, aby przeżywała cykle życiowe tak jak w Afryce, z której pochodzi. Bagniste łąki jej afrykańskiej ojczyzny od maja zaczynają wysychać, a to oznacza, że cantedeskia przechodzi od maja w stan spoczynku i likwiduje liście. Można ją wtedy wyjąć z ziemi, bulwy przechować w suchym miejscu i jesienią ponownie posadzić. W okresie głównego wzrostu (zimą) potrzebuje szczególnie dobrej opieki.

Późną wiosną i latem (w okresie jej zimy) należy podlewać roślinę oszczędnie. Skąpe dawki wody wystarczają, aby odczuła zmianę pory roku. Natomiast od połowy albo końca września kalia potrzebuje do wzbudzenia kwitnienia pobytu na chłodnym stanowisku o temperaturze powietrza 10-12 stopni Celsjusza. W okresie kwiatowej indukcji podlewa się ją nieco więcej, jednak bez nawożenia. Następnie ustawia się roślinę w miejscu jasnym o temperaturze powietrza od 13 do 15 stopni Celsjusza.

Od stycznia, w cieplejszym pomieszczeniu, podaje się więcej wody. Kiedy pojawią się pierwsze pąki, zasila się kalię nawozem dla roślin kwitnących. Nawozi się raz w tygodniu do końca kwitnienia, pod koniec coraz oszczędniej. Nie należy w żadnym wypadku przekraczać wielkości dawki nawozu, ponieważ kalia jest bardzo wrażliwa na przenawożenie.

Okres letniego odpoczynku, absolutnie niezbędny do wytworzenia kwiatów, kalia doniczkowa może przeżyć także na tarasie albo na balkonie, kiedy stworzy się jej warunki suszy.

Podziwiane przez nas wspaniałe barwne kwiaty kalii są w gruncie rzeczy liśćmi
Podziwiane przez nas wspaniałe barwne kwiaty kalii są w gruncie rzeczy liśćmi

Jak sadzić i przesadzać kalię doniczkową?

Zwykle kupuje się kalię pokojową w doniczce, która jest za mała. Trzeba jak najprędzej przesadzić roślinę do większej doniczki ze świeżą ziemią (podłoże w sklepowej doniczce nie zawsze jest najwyższej jakości).

Jesienią kalię, która przebyła stan spoczynku („przezimowała”), przesadza się do doniczki, w której spędzi w mieszkaniu kolejne miesiące. Ponieważ nigdy nie uda się tak dawkować nawozów, aby sole nie pozostawały w podłożu, kalię trzeba przesadzać raz w roku. Ta roślina, jak rzadko która inna, reaguje bardzo negatywnie na resztki nawozów i potrzebuje świeżej ziemi.

Jak przycinać kalię w doniczce?

Kiedy podsadki – „kwiaty” kalii – kończą swój długi okres świetności, przebarwiają się na żółto, schną i w końcu kiedyś opadają. Dla rośliny byłoby najlepiej, gdybyśmy odczekali, aż jej liście same opadną. Do końca włączone są bowiem w ogólny system przemiany materii. Ze względów estetycznych łodygę kwiatową można jednak odciąć.

Szczególnie jeśli chodzi o pierwsze w sezonie kwiaty, usunięcie tych przekwitłych pobudza kalię do tworzenia nowych, ponieważ nie musi tracić sił na wytwarzanie nasion. Również pożółkłe, stare i podeschnięte liście rośliny należy na bieżąco odcinać.

Przeczytaj także: Kalia ogrodowa – uprawa, rozmnażanie, zimowanie

4,6 (52 opinie)