Porady

Jak podlewać kwiaty doniczkowe? [WIDEO]

4,5 (14 opinii)

Woda jest dla roślin niezbędna do życia, jednak jej nadmiar, podobnie jak niedostatek, może być bardzo szkodliwy. Jak i kiedy powinno się podlewać pielęgnowane w mieszkaniu kwiaty? Zapotrzebowanie na wodę kwiatów doniczkowych zależy przede wszystkim od gatunku i życiowych nawyków w naturalnym otoczeniu.

Duży wpływ mają też aktualne warunki, w jakich rośliny przebywają. W dobrze ogrzewanym pomieszczeniu, tak jak w czasie suchej i upalnej pogody, rośliny wyparowują dużo więcej wilgoci przez podłoże i liście, niż w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu. W opisach wymagań kwiatów doniczkowych można spotkać trzy podstawowe typy podlewania.

1. Podlewanie obfite kwiatów donczkowych

  • Przed podlewaniem pozwala się wierzchniej warstwie podłoża lekko przeschnąć. Następnie wlewa się wodę. Wnętrze bryły korzeniowej powinno przez cały okres wzrostu posiadać dobrą wilgotność w całej objętości. Należy unikać nawet krótkich okresów suszy.
  • Podczas podlewania podaje się roślinie tyle wody, aby mocno wypłynęła z otworu odpływowego w dnie doniczki i zebrała się w podstawce.
  • Nadmiar wody wylewa się po ok. 20 minutach.

Nawet rośliny o dużym zapotrzebowaniu na wodę cierpią, kiedy korzenie przez dłuższy czas są zanurzone w wodzie. Dowodem na to są choćby zasady podlewania storczyków, które są roślinami typowo tropikalnymi.

2. Podlewanie umiarkowane roślin pokojowych

  • Przed podlewaniem pozwala się, aby wierzchnia warstwa substratu przeschła na głębokość ok. 2 cm. Dobrze sprawdza się tutaj „próba palca”: jeśli górna warstwa substratu jest odczuwana jako sucha, należy roślinę podlać. We wnętrzu doniczki pozostaje ciągła, lekka i równomierna wilgoć. Podłoże nie powinno przeschnąć.
  • Przy podlewaniu leje się tyle wody, aby system korzeniowy był równomiernie wilgotny, ale nie przesiąknięty wodą.
  • Skoro tylko pierwsze krople wody wypłyną z otworu w dnie doniczki, podlewanie przerywa się. Nadmiar wody wylewa się po ok. 20 minutach.

Jeśli ktoś chciałby nawadniać roślinę od spodu, powinien nalać trochę wody do podstawki i czekać, aż zostanie wchłonięta. W zależności od wielkości doniczki, tę czynność powtarza się kilka razy. Na podstawce nie powinna pozostać żadna ilość wody.

3. Podlewanie oszczędne

  • Przed podlewaniem pozwala się, aby podłoże przeschło w ok. 2/3 objętości i dopiero potem lekko się je nawilża.
  • W celu podlania, rozpryskuje się trochę wody na powierzchni bryły korzeniowej i czeka, aż wsiąknie.
  • Przy pomocy miernika wilgotności gleby albo drewnianej pałeczki sprawdza się, jak daleko wniknęła woda. Jeśli znajdzie się w doniczce suche miejsce, zabieg powtarza się. Przy podlewaniu oszczędnym podłoże nie powinno stać się zbytnio wilgotne. Gdyby z otworu w dnie doniczki wypłynęła woda, znaczyłoby to, że właśnie za dużo jej wlano.

Próba palca tutaj nie działa. Mając pewne doświadczenie można stosunkowo dobrze określić wilgotność substratu na podstawie ciężaru doniczki. Przy większych doniczkach albo pojemnikach, potrzebny jest jednak jakiś przyrząd pomiarowy. W przeciwnym razie można łatwo pomylić się w szacunkach, co spowoduje albo przemoczenie bryły korzeniowej, albo jej wysuszenie.

Kwiaty doniczkowe - podlewanie
Kwiaty doniczkowe - podlewanie

1. Podlewanie roślin doniczkowych w okresie spoczynku

W fazie spoczynku wyparowanie wilgoci jest znacząco niższe. Rośliny potrzebują mniej wody, podlewanie należy mocno zredukować. Zbytnie podlewanie jest niestety jednym z najczęstszych błędów popełnianych w uprawie roślin doniczkowych.

2. Podlewanie w okresie wegetacyjnym

Podczas głównej fazy wzrostu kwiaty doniczkowe potrzebują wyraźnie więcej wilgoci, niż w fazie spoczynku. Podlewanie musi być bardziej intensywne.

3. Rodzaj doniczki wpływa na zapotrzebowanie na wodę!

Doniczka, w której rośnie nasz kwiat, może być mała albo duża, z porowatej ceramiki bez polewy albo plastikowa – wszystko to wpływa na ilość wody użytej do podlewania oraz długość odstępów między podlewaniami. Także różne rodzaje podłoża w różny sposób gromadzą wodę – porowata ziemia wchłania mniej wody, kompostowa – więcej.

Podlewanie kwiatów doniczkowych  w domu
Podlewanie kwiatów doniczkowych w domu

Plan podlewania kwiatów doniczkowych

Ze względu na różnorodność czynników, nie można ustalić stałego planu podlewania roślin doniczkowych. Trzeba je co kilka dni kontrolować i określać stan roślin oraz stopień wilgotności podłoża. Z biegiem czasu każdy rozwija w sobie znajomość potrzeb poszczególnych kwiatów w mieszkaniu w różnych porach roku. Nie ma określonych przerw między podlewaniami – na przykład raz w tygodniu, dwa razy w tygodniu itp. Taka zasada nie działa.

Właściwy moment na podanie wody można wywnioskować tylko według stanu podłoża w doniczce. Jeśli roślina będzie przez dłuższy czas miała zbyt mokre albo zbyt suche podłoże w stosunku do własnych potrzeb, zajdą nieodwracalne zwykle szkody. Zastój wody uszkodzi albo zniszczy korzenie. Więdnięcie na skutek niedoboru wilgoci zaburzy wzrost i tworzenie kwiatów. Roślina pożółknie i zrzuci liście.

Warunki podwyższające zapotrzebowanie roślin doniczkowych na wodę

Podlewa się częściej, jeśli:

Warunki, które zmniejszają zapotrzebowanie roślin na wodę

Trzeba podlewać mniej, jeśli:

  • roślina jest w fazie spoczynku;
  • roślina jest słabo ukorzeniona;
  • temperatura powietrza jest niska;
  • kwiat jest mały w stosunku do doniczki;
  • doniczka jest wykonana z plastiku albo z polewanej ceramiki;
  • wilgotność powietrza jest stosunkowo wysoka;
  • roślina posiada grube, małe liście albo jest sukulentem.

Prosty sposób nawadniajacy kwiaty doniczkowe [WIDEO]

Źródło filmu: Kanał Youtube Interia

4,5 (14 opinii)