Porady

Anturium w domu – jak uprawiać, nawozić, przesadzać i podlewać? [WIDEO]

4,6 (70 opinii)

Anturium to roślina o niepowtarzalnej urodzie, zachwycająca od lat formą kwiatów i barwą liści. W uprawie doniczkowej najczęściej spotyka się gatunki i odmiany o efektownych kwiatach, chociaż przepiękne ornamenty na liściach wyglądają równie ozdobnie.

To, co zwykle błędnie uważa się za kwiat anturium, jest w rzeczywistości bardziej złożonym organem rośliny. Kwiatostan składający się z niepozornych małych kwiatków ma kształt wydłużonej kolby, a otacza go pochwiasto wyróżniający się liść przykwiatkowy, czyli tzw. spatha. Mięsisty, często połyskujący woskową powłoką przykwiatek, występuje w wielu barwnych odmianach: bywa czerwony, pomarańczowy, różowy, kremowy, biały albo zielony. Istnieją też gatunki o mniej efektownych przykwiatkach, które nadrabiają ten brak szczególnie dekoracyjnymi liśćmi rośliny.

Skąd pochodzi anturium?

Nazwa rodzaju botanicznego – anturium – pochodzi od greckich słów „anthos” (kwiat) i „oura” (ogon). Jak łatwo się domyślić, nawiązuje do ogoniastego kształtu kwiatostanu. Rodzajowi Anthurium przypisano w 1894 r. polską nazwę „kitnia”, jednak już w 1900 r. profesor Józef Rostafiński użył w „Słowniku polskich imion rodzajów (…)” nazwy „anturyum”. Po korekcie ortograficznej z początku XX wieku, nazwa „anturyum” zmieniła się w „anturium” i jest do dzisiaj stosowana.

Anturium należy do rodziny obrazkowatych – tej samej, z której wywodzi się skrzydłokwiat, zamiokulkas, kaladium i wiele innych znanych roślin ozdobnych. Pośród ponad 900 gatunków anturium pochodzących z Ameryki Południowej i Centralnej oraz z Karaibów, niektóre są bardzo wymagające, co do stanowiska. Przede wszystkim potrzebują odpowiedniej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza. Na szczęście istnieje też szereg gatunków mniej kapryśnych i wymagających, które z powodzeniem można uprawiać w mieszkaniu w doniczkach.

Polecane gatunki i odmiany anturium

Jak to zwykle bywa z roślinami ozdobnymi, pierwotne botaniczne gatunki anturium nie często spotyka się w uprawie doniczkowej. Najczęściej są to międzygatunkowe hybrydy i odmiany hodowlane. Jako rośliny doniczkowe, najczęściej są uprawiane trzy gatunki:

  • Anturium Andrego (Anthurium andraeanum) – zielone, skórzaste liście (sercowe do strzałkowatych) do 40 cm długości; jasnoczerwona pochwa kwiatostanowa; żółta kolba o długości 6-8 cm.
  • Anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum Schott) – liście ciemnozielone, skórzaste, strzałkowe o długości do 30 cm i szerokości do 6 cm; pochwa kwiatostanowa czerwona; kolba pomarańczowoczerwona albo czerwona, wygięta albo spiralnie skręcona.
  • Anturium powabne (Anthurium crystallinum – bardzo dekoracyjne liście, sercowate ze srebrzystobiałym żyłkowaniem; kwiatostan niepozorny, kolba zielonkawożółta do 12 cm.

Do ulubionych odmian anturium należą m.in.:

  • ‘Acropolis’ – kremowobiałe
  • ‘Princess Alexia Jade’ – biały przykwiatek z różową kolbą
  • ‘Prince of Orange’ – pomarańczowy przykwiatek z jaskrawożółtą kolbą
  • ‘Pico Bello’ – różowe
  • ‘White Champion’ – biały przykwiatek z jasnozieloną, przebarwiającą się na biało kolbą
  • ‘Otazu’ – bordowo brązowe przykwiatki z białą kolbą z żółtą końcówką
  • ‘Pistace’ – jasnozielone.
Anturium - jak uprawiać w domu?
Anturium - jak uprawiać w domu?

Jakie stanowisko do uprawy anturium?

Jako mieszkaniec tropikalnych lasów anturium nie wymaga bezpośredniego nasłonecznienia, aby rosnąć i rozwijać kwiaty. W mieszkaniu idealne jest dla kwiata jasne miejsce przy oknie, ale nie w pełnym słońcu. Jeśli będzie za ciemno, liście anturium wydłużą się i będą cienkie, a kwiaty się nie rozwiną.

  • Światło: jasno, ale nie bezpośrednio w słońcu.
  • Temperatura: w okresie wzrostu stała miedzy 19 i 23°C.
  • Wilgotność powietrza: możliwie najwyższa.

Najlepiej nadaje się dla anturium okno wschodnie albo zachodnie. Jeśli przed południowym słońcem osłoni anturium zasłona w oknie albo inna roślina, możliwe jest też okno południowe.

Jakie wybrać podłoże do pielęgnacji anturium?

W swojej ojczyźnie rosną anturia albo na ziemi, albo na drzewach jako epifity - nie są pasożytami, a jedynie potrzebują podpór. Nie tworzą przy tym rozwiniętego systemu korzeniowego. Liście wyrastają często wprost z mięsistych korzeni. Dla anturium rosnącego w doniczce substrat powinien mieć dużą zawartość kwaśnej ziemi torfowej, zawierać ziemię liściastą, kompost albo ziemię kwiatową oraz piasek, a także wykazywać pH w zakresie od 4,5 do 5,5.

Podlewanie i nawożenie anturium

W szczytowym okresie rozwoju anturium musi być obficie zaopatrywane w wodę. Jego bryła korzeniowa powinna być stale równomiernie wilgotna. Bezwzględnie należy unikać zarówno mocnego przesuszenia, jak i zastoju wody. Najlepiej jest podlewać anturium miękką wodą deszczową albo zanurzać w wodzie na kilka minut całą bryłę korzeniową.

Podczas nasilonego wzrostu (kwiecień do sierpnia) należy anturium zasilać płynnym nawozem w rytmie dwutygodniowym. Ponadto rośliny potrzebują wysokiej wilgotności powietrza do optymalnego rozwoju. Dlatego dobrze jest opryskiwać je regularnie miękką wodą.

Jak przesadzać anturium wiosną?

Młode rośliny przesadza się do większych doniczek wczesną wiosną. W przypadku starszych anturiów można w tym czasie przeprowadzić także podział bryły korzeniowej i rozmnożenie roślin. Anturium musi być koniecznie przesadzone, jeśli korzenie przerastają już przez otwór w dnie doniczki. W ogóle, to niezbyt duża doniczka nie stanowi dla rośliny problemu. Nieco ograniczona przestrzeń dla systemu korzeniowego działa z reguły korzystnie na wzrost anturium.

  • Na dno doniczki ułożyć warstwę drenażową z grubego żwiru, drobnego tłucznia, kawałków ceramiki.
  • Nowa doniczka nie powinna być dużo większa od starej.
  • Stary substrat należy z korzeni otrząsnąć.
  • Po posadzeniu rośliny ucisnąć podłoże, aby nie pozostawały puste przestrzenie.
  • Obficie podlać.

Jak wszystkie rośliny podlewane wodą z kranu, również anturium należy przesadzać co najmniej co dwa lata. Na skutek stałego dopływu wapnia z wodą do podlewania, gromadzi się on w podłożu i podwyższa współczynnik pH. Jeśli kwasowość gleby będzie nieodpowiednia, anturium zacznie słabnąć. Nawożenie niewiele w tej sytuacji pomoże. Roślina musi pilnie otrzymać nowy substrat. Wystarczy usunąć tak dużo starej ziemi, jak się da. Większa doniczka nie jest potrzebna.

Młoda roślina anturium - pielęgnacja
Młoda roślina anturium - pielęgnacja

Jak rozmnażać anturium?

Rozmnażanie anturium z nasion jest wprawdzie możliwe, ale bardzo trudne. Często nasiona nie dojrzewają, źle kiełkują albo wyrastają z nich słabe siewki. Lepszą metodą otrzymania nowych roślin anturium jest rozmnażanie przez podział. To się udaje tylko w przypadku dobrze wyrośniętych, starszych roślin. Można je podzielić przy okazji przesadzania. Korzenie anturium trzeba ostrożnie rozdzielić. Przeważnie bryła korzeniowa składa się już z kilku części, które wystarczy rozdzielić ostrym, zdezynfekowanym nożem.

Inną metodą rozmnożenia anturium jest oddzielenie ukorzenionych pędów bocznych, które często tworzą się obok starszych roślin.

Odmładzanie i przycinanie rośliny

W naturalnym procesie wzrostu dolne liście anturium obumierają, a z góry stopniowo narastają nowe. Po pewnym czasie roślina traci wiele ze swojego dekoracyjnego wyglądu i wymaga odmłodzenia. W tym celu trzeba ściąć wierzchołek rośliny, pozostawiając pewną liczbę międzywęźli, i ukorzenić go w wodzie albo wilgotnym podłożu.

Przycina się tylko uschnięte liście albo pędy kwiatowe. Anturium nie znosi radykalnego ciecia.

Zimowanie – faza spoczynku kwiata

Zimowania, w dosłownym znaczeniu, anturium nie potrzebuje. Zachowuje liście przez cały rok, jednak po fazie kwitnienia konieczna jest faza spoczynku, aby pobudzić tworzenie kwiatów na przyszły sezon. W okresie zimy powinno anturium z tego powodu stać sześć do ośmiu tygodni w temperaturze ok. 15°C.

  • nadal jasne stanowisko;
  • pomieszczenie nieprzemarzające;
  • zmniejszone podlewanie (dopiero, kiedy ziemia trochę podeschnie);
  • bez nawożenia.

Nie wolno przesuszyć anturium również w tym okresie. Pod koniec fazy spoczynku należy zacząć roślinę mocniej podlewać i przenieść w cieplejsze miejsce. Kiedy zacznie rozwijać nowe pędy, powraca też regularne nawożenie. Zimą ważna jest przede wszystkim właściwa wilgotność powietrza. Anturia są bardzo wrażliwe na niską wilgotność. Podczas gdy anturia Andrego i Scherzera preferują 55-70% wilgotności względnej, to liściowe arcydzieło anturium powabne rośnie najlepiej przy 80% (a co najmniej 60%). Przy ogrzewaniu centralnym jest to raczej trudne do utrzymania.

Czyszczenie liści anturium i pielęgnacja 

Ponieważ na dużych, skórzastych liściach anturium chętnie osadza się kurz, trzeba je regularnie przecierać wilgotną gąbką. Anthurium crystallinum jest także tutaj bardziej wrażliwe. Dla niego zaleca się czyszczenie liści poprzez spryskiwanie miękką wodą.

Uwaga! Liście i łodygi anturium zawierają kryształy szczawianu wapnia. Spożycie może doprowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Mogą wystąpić wymioty i biegunka. Kontakt ze skórą albo błoną śluzową może wywołać wysypkę, zaczerwienienie, obrzęk języka i gardła. Objawy są zwykle łagodne i szybko przemijające. Przy podejrzeniu zatrucia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak pielęgnować anturium w domu? Porada [WIDEO]

Źródło filmu: Ogród na co dzień 

4,6 (70 opinii)