Porady

Kalia ogrodowa – uprawa, rozmnażanie, zimowanie

0 (0 opinii)

Kalia to piękna roślina, która może stać się niepowtarzalną dekoracją każdego ogrodu. Jej ozdobą są oryginalnie wyglądające kwiaty i ciemnozielone liście, które często mają ciekawe przebarwienia. W wyniku prac hodowlanych powstało wiele pięknych i bardzo ciekawych odmian, które różnią się od siebie barwą kwiatostanów. Może być uprawiana w donicach, które będą ustawione na balkonie lub tarasie. Jak uprawiać, rozmnażać i zimować kalię ogrodową? Najważniejsze informacje zebraliśmy w artykule.

​Skąd pochodzi i jak wygląda kalia ogrodowa?

Kalia nazywana jest również kallą lub kalijką, ale jej prawidłowa nazwa to cantedeskia. Należy do rodziny obrazkowatych i obejmuje 8 gatunków. W środowisku naturalnym występuje w środkowej i  południowej Afryce, gdzie rośnie na terenach okresowo przesychających i zalewowych. Może przetrwać w takich warunkach, ponieważ wykształciła mięsiste korzenie, w których gromadzi wodę i składniki odżywcze. Podczas suszy przechodzi w stan spoczynku i ponownie zakwita, gdy warunki stają się sprzyjające. Do Europy trafiła prawdopodobnie w XVII wieku. Obecnie gatunki botaniczne i liczne, wyhodowane odmiany są uprawiane na całym świecie jako rośliny ozdobne. 

Kalia ogrodowa jest rośliną wieloletnią. Najczęściej to odmiana mieszańcowa kilku gatunków, z których podstawowym jest cantedeskia etiopska. Jest ona krzyżowana z kalią Elliota, a także kalią Rehmanna. Tworzy kępy oraz skupiska i osiąga wysokość od 30 do 120 centymetrów. Ma grube, bulwiaste kłącze, z którego wyrastają osadzone na prostych ogonkach szeroko strzałkowate liście. Są ciemnozielone, czasem biało nakrapiane, pierzaście unerwione. W zależności od gatunku utrzymują się od zimy do wiosny lub od wiosny do jesieni. Na wzniesionym, sztywnym i nagim pędzie pojawiają się oryginalne kwiatostany, które składają się z pochwy i kolby kwiatostanowej. Pochwa jest lejkowato zwinięta i otula drobną, żółtą kolbę. W zależności od odmiany pochwa jest biała, żółta, pomarańczowa, różowa, czerwona, purpurowa, a nawet dwubarwna. Roślina kwitnie latem od czerwca do sierpnia. Owoce kalii to zielone lub pomarańczowe jagody, które zawierają od 1 do 2 nasion w każdej komorze.

Atrakcyjne odmiany cantedeskii to:

  • ʹPicassoʹ to odmiana o białofioletowych kwiatach i nakrapianych liściach,
  • ʹMangoʹ ma dwubarwne, pomarańczowoczerwone kwiaty i nakrapiane liście,
  • ʹAlbomaculataʹ jest odmianą o białych kwiatach i nakrapianych liściach,
  • ʹOdessaʹ to bardzo ciekawa odmiana, której kwiaty są prawie czarne i ma nakrapiane liście,
  • ʹAmethystʹ jest odmianą o lawendowo-purpurowych kwiatach,
  • ʹSunshineʹ odmiana wyróżniająca się jasnożółtymi kwiatami.

Uprawa kalii ogrodowej

Kalia ogrodowa najlepiej będzie rosła na stanowisku ciepłym i jasnym, a niektóre odmiany tolerują również lekki półcień. Podłoże powinno być przepuszczalne, lekkie, próchnicze i dostatecznie wilgotne w okresie wzrostu i kwitnienia. Jeżeli będziemy uprawiać kalię etiopską, to preferuje ona obojętny lub zasadowy odczyn pH gleby, natomiast mieszańce wolą odczyn lekko kwaśny. 

Cantedeskia uprawiana w ogrodzie wymaga regularnego podlewania w odstępach 3-4 dni, szczególnie podczas suchej pogody. Co 2-3 tygodnie roślinę nawozimy nawozem wieloskładnikowym, możemy również ją zasilić nawozem organicznym.

​Kalia ogrodowa – rozmnażanie

Kalię ogrodową rozmnażamy wegetatywnie przez podział kłączy lub bulw przybyszowych po zakończeniu okresu spoczynku. Młode bulwy delikatnie oddzielamy od starych i zostawiamy do przeschnięcia na 2-3 dni. Rany po cięciu mogą być posmarowane środkiem grzybobójczym. Przy podziale ważne jest, żeby na każdym odcinku kłącza zachować co najmniej dwa pąki, dzięki czemu roślina skutecznie się zregeneruje i zakwitnie już w kolejnym roku po podziale. Ta  sama zasada dotyczy bulw, które powinny mieć przynajmniej dwa pąki. W pierwszym roku cantedeskia wytworzy jedynie liście. Ponieważ jest rośliną trującą, to wszelkie prace powinniśmy wykonywać w rękawiczkach. Wszystkie części kalii zawierają siarczany wapnia i toksyczne alkaloidy.

Roślinę możemy również rozmnożyć przez wysiew nasion. Jest to jednak mniej efektywny sposób, ponieważ kalia zakwitnie dopiero w trzecim roku od wysiania i może nie być podobna do rośliny matecznej.

Zobacz również: Kalia doniczkowa – jak uprawiać ten kwiat?

​Zimowanie kalii ogrodowej

Kalia ogrodowa nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego musimy ją odpowiednio przechować przez okres zimy. W naszych warunkach klimatycznych nie przetrwają tej pory roku w gruncie. Po przekwitnięciu uprawiamy ją jeszcze przez kilka tygodni, ponieważ w tym czasie podziemne kłącza odbudowują zapasy na następny okres wegetacyjny. Podlewanie należy stopniowo ograniczać. Gdy zbrązowieją liście, to cantedeskię wykopujemy i umieszczamy w pojemnikach z torfem, które przenosimy do jasnego miejsca. Powinna w nim panować temperatura od 2 do 10 stopni Celsjusza. Na początku marca przenosimy kalię do pomieszczenia, w którym panuje temperatura pokojowa i zaczynamy ją regularnie podlewać. Po minięciu przymrozków możemy roślinę ponownie wysadzić do ogrodu.

0 (0 opinii)