Porady

Kwiaty doniczkowe usychają i gubią liście – co robić? [WIDEO]

4,6 (15 opinii)

Rośliny doniczkowe w bardzo istotny sposób przyczyniają się do poprawy domowego klimatu, tworzą przytulny nastrój i ozdobę mieszkania. Jednak okres ich życia jest często krótszy, niż mógłby być. Przyczyny przedwczesnego usychania naszych kwiatów są różne, między innymi przyczynia się do tego zła pielęgnacja, choroby i szkodniki.

Pierwszymi oznakami problemów są najczęściej żółte albo brązowe liście kwiatów doniczkowych. Trzeba tutaj rozróżnić, czy chodzi o pojedyncze obumarłe liście, co jest całkowicie normalne, czy też przebarwienie dotyczy znacznej części rośliny. W porę zauważone zmiany chorobowe pozwalają zwykle uratować roślinę. Zanim nasz kwiat w doniczce zgubi liście i uschnie, co jest prawdziwą katastrofą, najpierw sygnalizuje swoje problemy zdrowotne.

Brązowe końce liści kwiatów doniczkowych

Najczęstszą przyczyną brązowienia końcówek liści jest zbyt suche powietrze. Problem nasila się w okresie zimowym, kiedy jest słaba wentylacja i mocne ogrzewanie. A na dodatek rośliny stoją bezpośrednio nad grzejnikiem. Można temu prosto zaradzić przestawiając doniczki z kwiatami i podnosząc wilgotność powietrza poprzez ustawienie pojemnika z wodą na grzejniku.

Najczęstszą przyczyną brązowienia końcówek liści jest zbyt suche powietrze. Problem nasila się w okresie zimowym, kiedy jest słaba wentylacja i mocne ogrzewanie.

Poza suchym powietrzem, innym powodem może być nadmiar soli mineralnych w podłożu. W takim wypadku należy roślinę przesadzić w mniej zasobny w składniki mineralne substrat, aby wyrównać bilans.

Żółte względnie brązowe krawędzie liści kwiatów

W tym wypadku często winę ponosi zbyt suche powietrze ewentualnie wysoki poziom wapnia w podłożu, w którym uprawana jest roślina. O wiele częściej tego rodzaju objawy wywołuje nadmiar nawozu albo zbyt częste podlewanie. Niezbędne jest przesadzenie rośliny i odpowiednie dawkowanie wody. Kto ma częste problemy z kwiatami doniczkowymi z powodu nadmiaru wody, powinien koniecznie stosować na dnie doniczek warstwę drenażową.

Żółte i brązowe plamy na liściach rośliny doniczkowej
Yates
Żółte i brązowe plamy na liściach rośliny doniczkowej

Żółtozielone liście na kwiatach pokojowych

Tutaj trzeba szybko działać, ponieważ zmiany chorobowe w krótkim czasie mogą się rozszerzyć na całą roślinę, nie tylko na starsze liście. Często powstaje ten problem w regionach, gdzie woda zawiera bardzo dużo wapnia i ziemia w doniczce staje się coraz bardziej zasadowa.

Tutaj trzeba szybko działać, ponieważ zmiany chorobowe w krótkim czasie mogą się rozszerzyć na całą roślinę, nie tylko na starsze liście.

Podłoże takiej rośliny musi być wymienione, aby zmniejszyć w nim zawartość wapnia. Jednocześnie trzeba zacząć stosować nawożenie kwiata w doniczce preparatem ubogim w ten pierwiastek oraz używać do podlewania wody miękkiej. Jako że problem stwarza zwykle twarda woda, której nie zawsze da się zastąpić inną, ziemię w doniczce należy wymieniać przynajmniej raz w roku.

Kwiatom doniczkowym żółkną i opadają liście

Ten problem nasila się właśnie zimą i dotyczy kwiatów, które preferują bardzo jasne stanowiska. Często chodzi tutaj o egzotyczne rośliny z suchych i gorących regionów, którym nie szczególnie odpowiadają nasze zimowe warunki. Cierpią na niedobór światła, o ile nie stoją w pobliżu okna, albo jest im za zimno, jeśli ogrzewanie nie jest równomierne. Dochodzi do tego zapominanie ich właścicieli, że także wiecznie zielone rośliny doniczkowe mają zimą okres spoczynku. W tym czasie nie powinny być nadmiernie obficie podlewane. Jeśli opada podejrzanie dużo liści, trzeba natychmiast zredukować podlewanie.

Usychające i brązowe liście rośliny doniczkowej
HelpfulGardener
Usychające i brązowe liście rośliny doniczkowej

Brązowe liście kwiatów uprawianych w domu

W porównaniu z brązowieniem końcówek liści ten proces przebiega szybko i liście w ciągu kilku dni stają się brązowe i obumierają. Przyczyny tego mogą być różnorodne; może na przykład chodzić o szkody na roślinie od mrozu. Szczególnie w przypadku ciepłolubnych egzotów, obraz szkód szybko postępuje. Często wystarczy dziesięć minut wietrzenia, aby doszło do uszkodzenia roślin na skutek chłodu. Tutaj niewiele można zrobić. Trzeba usunąć uszkodzone części rośliny i czekać, aż uwidoczni się pełen obraz szkód.

W porównaniu z brązowieniem końcówek liści ten proces przebiega szybko i liście w ciągu kilku dni stają się brązowe i obumierają.

Szybko brązowiejące liście mogą być też skutkiem złego podlewania. Nadmiar wilgoci może prowadzić do zgnilizny korzeni. W takim wypadku kwiat doniczkowy trzeba niezwłocznie przesadzić do nowego podłoża. Zaawansowana zgnilizna korzeni nie daje jednak zbyt wiele nadziei na wyzdrowienie rośliny.

Nadmiar wilgoci jest częstym problemem roślin doniczkowych. Dlatego lepiej jest podlewać częściej i małymi dawkami, i nie dopuszczać, aby nadmiar wody stał w doniczce.

Wypłowiałe i żółtawe liście roślin domowych

Jeśli liście, zwłaszcza młode, szybko tracą kolor, jest to często objaw niedoboru światła. Z tymi objawami łączy się często wątły wzrost, wywołany brakiem składników odżywczych. Tutaj należy zastosować odpowiedni nawóz, najlepiej w płynie. W takiej formie może być przez rośliny prędzej przyjmowany, co ma znaczenie szczególnie przy niedostatecznym nasłonecznieniu. Jak zawsze, trzeba pamiętać, że nadmiar nawozu również jest szkodliwy.

Czasami receptą na problemy z roślinami doniczkowymi, jest ich przesadzenie
Arbol
Czasami receptą na problemy z roślinami doniczkowymi, jest ich przesadzenie

Jak poradzić sobie z problemami kwiatów doniczkowych? Wskazówki

  • Brązowe liście albo ich brzegi mogą być oznaką zużytej ziemi. Roślinę należy niezwłocznie przesadzić do nowego podłoża.
  • Ziemia w doniczce bywa często zbyt mokra albo za sucha. Trzeba stosować się do wymagań rośliny i odpowiednio ją podlewać.
  • Zwinięte albo zwisłe liście oznaczają często brak wody. Jeśli roślina nie zostanie podlana, liście staną się brązowe.
  • Brązowe końcówki liści mogą wskazywać na nieodpowiednie stanowisko, najczęściej zbyt blisko grzejnika. Końcówki można ostrożnie przyciąć.
  • Często jest też zbyt niska wilgotność powietrza. Większość roślin tropikalnych potrzebuje wilgotności rzędu 80-90%.
  • Żółte liście świadczą często o niedoborze azotu. Może to być też oznaka niewłaściwej temperatury – za wysokiej albo za niskiej.
  • W przypadku palm żółte liście sygnalizują często złe podlewanie. Zwykle zbyt obfite. Mogą być też oznaką niedoboru składników odżywczych.
  • U wielu roślin żółte liście świadczą o niedoborze żelaza i magnezu (chloroza). Jest to skutek zbyt dużej zawartości wapnia, który uniemożliwia przyswajanie przez korzenie Fe i Mg.

Przyczyny usychania i opadania liści nie zawsze są łatwe do określenia. Często w grę wchodzi jednocześnie kilka czynników. Najlepiej jest zapoznać się z wymaganiami danej rośliny doniczkowej i sprawdzić, czy wszystkie zostały spełnione. Jeżeli nadal nie jesteśmy w stanie rozpoznać przyczyny, warto sprawdzić, jakie są najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin doniczkowych.

 

4,6 (15 opinii)