Porady

Jak przesadzać i rozmnażać gardenię doniczkową?

0 (0 opinii)

Gardenie od dawna już oczarowują swymi białymi, pachnącymi kwiatami. Stawiają jednak hodowcom pewne wymagania i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Dotyczy to również przesadzania.

Dlaczego tak ważne jest przesadzanie gardenii?

  • System korzeniowy otrzymuje więcej przestrzeni.
  • Poprawia się zaopatrzenie w składniki pokarmowe.
  • Pobudzany jest wzrost rośliny oraz tworzenie kwiatów.
  • Daje kontrolę rośliny pod względem występowania chorób i szkodników.

Kiedy należy przesadzać gardenię?

Najlepszą porą do przesadzenia rośliny jest okres wiosenny, zanim zacznie się tworzenie kwiatów. Młode rośliny rosną szczególnie szybko i mogą być przesadzane kilka razy w roku. Starsze rośliny trzeba uprzednio skontrolować. Tę roślinę doniczkową trzeba koniecznie przesadzić, jeśli:

  • bryła korzeniowa nie mieści się w doniczce;
  • ledwie widać w doniczce ziemię;
  • trudno wyjąć roślinę doniczki.

W przypadku choroby gardenii albo opanowania przez szkodniki zaleca się nie tylko usunięcie jej uszkodzonych częśći, ale i całkowitą wymianę podłoża w doniczce. To oznacza wprawdzie dla rośliny stres, jednak pomaga prędzej i skuteczniej pozbyć się zarodników grzybów i szkodników owadzich.

Przesadzenie może być też często jedynym ratunkiem dla gardenii, która była zbyt mocno podlewana i cierpi na zastój wody. Bryłę korzeniową trzeba natychmiast wyjąć z mokrej ziemi, pozwolić korzeniom nieco obeschnąć i dopiero posadzić na nowo. Kiedy korzenie utworzą zbitą bryłę i kompletnie wypełnią doniczkę, dobrze jest roślinę obficie podlać, aby ułatwić jej uwolnienie z naczynia. Gdyby łagodne próby wyjęcia gardenii z doniczki nie powiodły się, w trosce o roślinę nie pozostaje nic innego, jak rozcięcie (plastikowej) albo rozbicie (ceramicznej) doniczki.

Przesadzanie gardenii doniczkowej
Przesadzanie gardenii doniczkowej

Jakie wybrać podłoże i doniczkę do gardenii?

Podłoże dla tej rośliny powinno być żyzne, przepuszczalne, próchniczne i kwaśne. Kwasowość podłoża zapewnia się stosując do podlewania wodę deszczową albo odstaną. Co pewien czas, przykładowo co dwa tygodnie, można dodać do wody kilka kropli soku z cytryny. Gardenia wymaga podłoża bez wapnia.

Nowa doniczka dla uprawianej gardenii powinna być nieco większa od poprzedniej, ale bez przesady. W zupełności wystarczy jeden, najwyżej dwa centymetry nadmiaru. W zbyt dużej doniczce gardenia skoncentruje się najpierw na rozbudowie korzeni, co odbije się negatywnie na kwitnieniu.Gardenia jest bardzo wrażliwa na stojącą wodę, dlatego profilaktycznie należy ułożyć na dnie doniczki warstwę drenażową.

Przesadzanie gardenii jako bonsai

Jeśli gardenia jest uprawiana w formie bonsai, powinna być przesadzana w odstępach dwuletnich. Odpowiednią porą, także w tym przypadku, jest wiosna. Przesadzanie wykorzystuje się, aby przyciąć korzenie i skłonić roślinę do bardziej gęstego wzrostu.

Jak rozmnażać gardenię?

Każdy, kto widział gardenię w okresie kwitnienia z pewnością pomyślał o tym, aby na parapecie ustawić więcej takich wspaniałych roślin. Nie należy tego zamiaru porzucać, ponieważ rozmnożenie gardenii jest mniej skomplikowane, niż by się wydawało. Są dwie możliwości, aby samu powiększyć stan posiadania gardenii:

1. Rozmnażanie gardenii z sadzonek

Najlepszą porą dla tej naprawdę prostej metody jest wiosna. Odcina się sadzonki długości ok. 8-10 cm z kilkoma pąkami poniżej węzła. Aby przyspieszyć proces tworzenia korzeni, dobrze jest zastosować preparat do ukorzeniania. Ważne jest, aby sadzonki zostały umieszczone w podłożu bezwapiennym. Nadaje się do tego mieszanka torfu z piaskiem, z dodatkiem kompostu. Dla stworzenia lepszego klimatu, osłania się sadzonki folią. W ciepłym i jasnym miejscu pozostaną tak około miesiąca, zanim pierwsze młode pędy pokażą sukces ukorzeniania.

2. Rozmnażanie z nasion

Wysiew nasion można wykonywać przez cały rok. Podłoże należy utrzymywać w stałej wilgotności. Najlepsze warunki do kiełkowania istnieją w klimacie wilgotnym i ciepłym. Da się to zaimprowizować, przykrywając pojemnik z siewem folią albo pokrywą. Jasne stanowisko i temperatura rzędu 24ºC sprzyjają kiełkowaniu nasion. Kiedy pojawią się pierwsze siewki, można mówić o sukcesie. Trzeba poczekać, aż wytworzą kilka par liści. Wtedy można najmocniejsze siewki wyjąć i przesadzić do pojedynczych pojemników.

Zarówno ukorzenione sadzonki, jak i siewki, muszą podrosnąć i wzmocnić się, zanim zostaną przesadzone do doniczek na stałe.

 

0 (0 opinii)