Porady

Gardenia w domu – jak uprawiać ten pachnący kwiat?

4,5 (14 opinii)

Gardenia – roślina o pięknych, białych kwiatach i bardzo przyjemnym zapachu, coraz bardziej zyskuje na popularności. Uchodzi jednak za piękność kapryśną i wymagającą.

Spośród prawie 250 gatunków tej tropikalnej rośliny, w uprawie doniczkowej spotyka się gardenię jaśminowatą (Gardenia jasminoides) pochodzącą z Chin. Ta z kolei posiada wiele odmian o kwiatach pełnych i pojedynczych.

Stanowisko i podłoże dla gardenii w doniczce

Przez okrągły rok gardenia potrzebuje dużo światła, jednak znaleźć dla niej idealne miejsce nie jest łatwo. Na parapecie południowego okna jest jasno, ale bezpośrednie promienie słońca mogą roślinie zaszkodzić. Najbardziej odpowiednie jest okno skierowane na wschód albo zachód. Latem może być wystawiana na zewnątrz, byle tylko nie stała w przeciągu i nie w pełnym słońcu. Kiedy tworzą się pąki kwiatowe, nie powinno być za gorąco – wystarczy 15-18°C. W okresie kwitnienia gardenia woli wyższe temperatury, powinno być wówczas od 17 do maksymalnie 24°C. Przez całe lato może gardenia pozostawać na zewnątrz, od września jednak powinna wrócić do mieszkania.  

Najbardziej odpowiednie jest okno skierowane na wschód albo zachód. Latem może być wystawiana na zewnątrz, byle tylko nie stała w przeciągu i nie w pełnym słońcu.

Temperatura powietrza i podłoża powinny być jednakowe, aby system korzeniowy nie ochładzał się. Gwałtowne zmiany temperatury bardzo negatywnie odbijają się na rozwoju rośliny. Po kilku takich wahnięciach gardenia w ogóle może nie zakwitnąć.

Gardenia potrzebuje do wzrostu gleby próchnicznej, wilgotnej i przepuszczalnej. Wartość pH powinna wynosić od 5 do 6. Do uprawy doniczkowej ziemia powinna być zmieszana z perlitem, piaskiem albo żwirem. Korzystne jest też użycie kanumy, podłoża w postaci granulatu o pH 5,5 (zwykle stosuje się go do bonsai oraz azalii).

Gardenia - prawidłowe podlewanie i nawożenie

Gardzenia jaśminowata wymaga dokładnego przestrzegania jej zapotrzebowania na wodę, przy czym zmienia się ono w zależności od pory roku. Między innymi dlatego uważa się ją za kapryśną. W okresie aktywnego wzrostu i rozwoju rośliny trzeba podlewać obficie, ale tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża całkowicie wyschnie. W jesienne i wiosenne miesiące podlewa się co 2-3 dni po wyschnięciu górnej warstwy, a zimą ogranicza podawanie wody do minimum. Woda powinna być odstana o temperaturze pokojowej. Można używać do podlewania wody deszczowej.

Ważne znaczenie dla tworzenia pąków kwiatowych ma wilgotność powietrza. Dopóki pąki są zamknięte, można gardenię opryskiwać codziennie. Kiedy kwiaty zaczną się rozwijać, opryskiwanie przerywa się. Przede wszystkim dlatego, że krople wody pozostawią plamy na śnieżnobiałych płatkach. Niemniej jednak wilgotność powietrza należy nadal zwiększać, na przykład przez ustawienie obok gardenii naczynia z wodą.

Kiedy gardenia rośnie i rozwija kwiaty, niezbędne jest zasilanie płynnym nawozem. Można użyć kompleksowego nawozu dla roślin kwiatowych, rozcieńczając go tylko dwukrotnie. Nie należy stosować nawożenia bezpośrednio po przesadzeniu. O tym, jak poprawnie nawozić rośliny doniczkowe, przeczytasz tutaj.

Gardenia w doniczce - rozwijająca kwiaty
Gardenia w doniczce - rozwijająca kwiaty

Kiedy gardenia kwitnie? Jak ją przycinać?

Gardenie są bardzo wrażliwe na naruszenie ich życiowych standardów. Jeśli warunki stanowiska, podłoża i nawodnienia nie będą odpowiednie, może się zdarzyć, że roślina zrzuci pąki kwiatowe przed ich rozwinięciem. Przede wszystkim w fazie tworzenia kwiatów gardenia powinna być chroniona przed nadmiernym ciepłem. Stała temperatura i brak przeciągów to podstawa właściwego wzrostu. W optymalnych warunkach kwiaty niektórych odmian gardenii osiągają średnicę do 10 cm.

Jeśli warunki stanowiska, podłoża i nawodnienia nie będą odpowiednie, może się zdarzyć, że roślina zrzuci pąki kwiatowe przed ich rozwinięciem.

Gardenie są ogólnie biorąc bardzo rozgałęzione, dlatego pewne cięcie regulujące jest zalecane. Przed rozpoczęciem okresu tworzenia pąków należy skrócić wychylone na zewnątrz gałęzie. Ale także w tym wypadku, trzeba do każdej rośliny podchodzić indywidualnie i z odpowiednim wyczuciem. Latem można usuwać przekwitłe i zwiędłe kwiaty wraz końcami pędów, aby zagęścić krzew.

Choroby i szkodniki

  • Latem cierpią często gardenie od mszyc. Przy niewielkim nasileniu szkodników wystarcza zwykle prysznic czystą wodą. W przeciwnym razie konieczne są opryski insektycydem na mszyce.
  • Przędziorki z kolei rozmnażają się szybko w suchych i ciepłych warunkach.
  • Jeśli liście żółkną i opadają, przyczyną może być brak wody albo zbyt twarda woda.
  • Opadanie pąków jest wywołane często zbyt wysoką temperaturą.      
4,5 (14 opinii)