Porady

Glicynia kwiecista (wisteria) – jak uprawiać ją w ogrodzie?

4,8 (4 opinie)

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) została przywieziona w 1860 roku z Japonii do USA i szybko stała się ulubioną rośliną w parkach i ogrodach. Jako zdrewniałe pnącze może osiągnąć wiek ponad 50 lat i długość ponad 30 m. W naszych ogrodach jest nieco skromniejszą rośliną, ale i tak należy do niewątpliwe najbujniej i najpiękniej kwitnących pnączy.

Zwisające grona kwiatów glicynii kwiecistej rozwijają się stopniowo od nasady kwiatostanu, osiągając długość nawet 75 cm. Często tworzą się całe zasłony pachnących, spadających kaskadami kwiatów.

Stanowisko do uprawy glicenii kwiecistej (wisterii)

Aby wisteria zachwycała bogactwem swoich kwiatów, trzeba zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Najlepsze jest miejsce w słońcu, gdzie kwiaty optymalnie się rozwijają. Dobrze nadaje się ciepła i nasłoneczniona południowa ściana.

Jeśli posadzi się roślinę w półcieniu, z pewnością rozwinie znacznie mniej kwiatów, niż rosnąca w słońcu. A pełne ocienienie prowadzi niechybnie do kompletnego obumarcia glicynii. Poza tym do pełnego rozwoju kwiatów potrzeba odpowiedniej przestrzeni i podpór. W grę wchodzą:

  • pręty z tworzywa sztucznego;
  • krata z metalu;
  • druciana lina.

Nie należy sadzić glicynii w pobliżu rynny, po której mogłaby się wspiąć i wyrządzić szkodę.

Jakie jest optymalne podłoże dla gliceniii?

Jeśli glicynia nie kwitnie albo kwiatów ma mało, przyczyną może być nieodpowiednie podłoże. Roślina jest pod tym względem dosyć wymagająca i potrzebuje żyznej, próchnicznej i przepuszczającej gleby, która jednocześnie zawiera mało wapnia. Zbyt wapienny substrat powoduje nie tylko żółknięcie liści, ale też negatywnie odbija się na całym kwitnieniu. Wysoki udział humusu działa korzystnie na rozwój kwiatów; ważne jest utrzymanie właściwego odczynu pH. Najlepiej rozwija się roślina przy odczynie gleby kwaśnym do neutralnego. Poza tym gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra.

Glicynia (wisteria) - pielęgnacja i uprawa
Glicynia (wisteria) - pielęgnacja i uprawa

Jak należy podlewać glicenię (wisterię)?

Glicynia zachwyca przede wszystkim swoimi wspaniałymi kwiatami. Aby móc je optymalnie rozwijać, musi mieć pod dostatkiem wody. Szczególnie w letnie miesiące trzeba roślinę obficie podlewać. Aby wilgoci nie zabrakło w suche i gorące dni, dobrze jest dolną część doniczki ustawić w wodzie. Glicynia należy do tych nielicznych roślin, które nie reagują nerwową zgnilizną korzeni na każdy nadmiar wody. Dlatego można ją nawadniać bez zahamowań.

Nawożenie glicynii kwiecistej

Do najczęstszych powodów słabego kwitnienia glicynii należy niedostateczne albo złe nawożenie. Trzeba zwracać uwagę na następujące aspekty:

  • Jak wszystkie rośliny motylkowe żyje w symbiozie z bakteriami korzeniowymi, wykorzystującymi tlen atmosferyczny. To oznacza, że nawóz powinien zawierać zmniejszoną dawkę azotu. W przeciwnym razie nastąpi rozrost liści i pędów kosztem kwitnienia.
  • Głównymi składnikami nawozu powinny być potas i fosfor.

Jak należy przesadzać glicenię?

Wielu ogrodników-amatorów ma tendencję do zbyt częstego przesadzania glicynii ze względu na jej szybki wzrost. Jednak częsta wymiana doniczki powoduje znaczące zmniejszenie kwitnienia. Między przesadzeniami powinno upłynąć co najmniej pięć lat. Kto rzadziej przesadza glicynię, ten pobudza w ten sposób równomierne zagęszczenie bryły korzeniowej, co z kolei wpływa pozytywnie na tworzenie pąków kwiatowych. Takie zagęszczenie korzeni utrudnia natomiast podlewanie tej rośliny z góry. Podwójnie ważne staje się, zwłaszcza w okresie letnim, podawanie wody od dołu.

Przycinanie glicenii

Dla optymalnego kwitnienia ważne jest odpowiednie przycinanie glicynii. Od trzeciego roku należy trzymać się pewnych zasad:

  • Nowe pędy skraca się o połowę.
  • Cięcie wykonuje się późnym latem.
  • Na przyciętych pędach wyrastają odrosty, które pod koniec lutego muszą być skrócone do 3-5 oczek.
  • Pędy bez liści są do usunięcia.
  • Glicynia znosi nawet bardzo radykalne cięcie i rozwija nowe pędy nawet z grubszych pni. Pozwala to na odmłodzenie starych roślin.

Jeśli ktoś przestrzega wszystkich zasad, a mimo to jego glicynia nie kwitnie, powinien uświadomić sobie, że to pnącze kwitnie najwcześniej po trzech latach. Niektóre odmiany rozwijają kwiaty dopiero po 10 latach.

Uwaga: Glicynie są roślinami trującymi.

 

4,8 (4 opinie)