Porady

Jakie podpory pod pnącza?

5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

W ogrodzie szczególnie pięknie prezentują się pnącza i rośliny wymagające podpór. Aby je wyeksponować, wykorzystuje się kraty, trejaże czy pergole, które pełnią także wiele innych funkcji użytkowych.

Osłony ogrodowe - trejaże, pergole, kraty i inne - pełnią różne funkcje. Stanowią nie tylko ozdoby eksponujace rośliny pnące, lecz także dzielą ogród na strefy oraz osłaniają nieatrakcyjne miejsca. Kompostownik czy śmietnik to elementy, które warto zasłonić. Można obok nich postawić na przykład kratę porośniętą pnączem. Kraty i ścianki oplecione pnączami mogą również oddzielać od siebie poszczególne strefy, np. ogród rekreacyjny od użytkowego warzywnika. Kraty mogą również osłaniać od wiatru, słońca oraz wzroku przechodniów.

Pergola, trejaż, krata

Krata stanowi najprostszą osłonę składającą się z ramy wypełnionej kratownicą. Może być umocowana do ściany budynku lub stanowić samodzielną konstrukcję osadzoną na fundamentach.

Trejaż obsadzony różami piennymi to piękna i naturalna dekoracja ogrodu

Trejaż składa się z szeregu słupów połączonych u góry belkami poprzecznymi. Pomiędzy belkami znajdują się kraty, na których rozrastają się pnącza. 

Pergola to najbardziej skomplikowana konstrukcja. Składa się z rzędów słupów połączonych prześwitującym zadaszeniem. Jest to konstrukcja prostsza i lżejsza od altany, gdyż składa się tylko z ażurowego dachu na podporach. Jej zadaszenie tworzą rośliny pnące oparte o belkowanie. Pergola może utworzyć zadaszony roślinami tunel lub ścieżkę. Może też stanowić rodzaj altanki - idealnego miejsca relaksu. Pergole mogą być wolnostojące lub przymocowane jedną ścianką do budynku, z dachem prostym lub łukowatym. Pergola opierająca się o budynek nie tylko zdobi, lecz stanowi bardzo mocną konstrukcję. Grunt wewnątrz pergoli z reguły obsiewa się trawą. Jeśli chcemy, aby pergola pełniła funkcję altanki rekreacyjnej, warto utwardzić nawierzchnię. Nie zaleca się budowania podłogi drewnianej, która szybko ulegnie zniszczeniu. Najlepszą nawierzchnią będzie żwir, naturalny kamień, kostka albo ażurowy beton wypełniony trawą.

Pergola to najbardziej skomplikowana konstrukcja. Składa się z rzędów słupów połączonych ażurowym zadaszeniem. Pergola może utworzyć zadaszony roślinami tunel lub ścieżkę. Może też stanowić rodzaj altanki - idealnego miejsca relaksu.

Stabilność konstrukcji

Planując osłony ogrodowe, należy wziąć pod uwagę ich obciążenie. Osłony będą utrzymywały rośliny pnące i będą narażone na działanie wiatru. Ciężar roślin zwiększy się po deszczu oraz zimą, gdy obsypie je śnieg. Biorąc pod uwagę te obciążenia, należy budować osłony z materiałów trwałych, jak drewno lub metal, starannie przymocowanych do podłoża. Słupy pionowe podtrzymujące elementy poziome muszą być sztywno osadzone w podłożu, aby nie były narażone na przewrócenie się. Najlepiej osadzić słupy w betonowych stopach fundamentowych. Jako pionowe podpory można zastosować słupy drewniane, murki z cegieł lub kamieni, z metalowych rur albo zespawane z kątowników.

Trejaże, kraty, pergole mogą być wykorzystywane na różne sposoby

Stabilność konstrukcji ma szczególne znaczenie w przypadku dużych pergol, które będą nosiły znaczny ciężar. Podstawa dużych pergol musi być wzmocniona fundamentem. Pionowe słupy mocuje się do fundamentu przy pomocy kotw ze stali nierdzewnej. Słupy w rzędzie są łączone belkami poprzecznymi, które powinny być mocowane do słupów na wpust, przy użyciu materiałów ze stali nierdzewnej. Dodatkowo duże pergole powinny posiadać odciągi, czyli ukośne listwy łączące słupy z poziomymi belkami. Odciąg usztywnia konstrukcję i nadaje pergoli atrakcyjny wygląd.

Planując osłony ogrodowe, należy wziąć pod uwagę ich obciążenie. Trzeba pamietać, że będą utrzymywały rośliny pnące, a zimą także śnieg. Powiny więc być konstruowane z wytrzymałych materiałów starannie przymocowanych do podłoża.

Osłony są narażone na działanie warunków atmosferycznych, dlatego powinny być odpowiednio przygotowane. Elementy drewniane powinny być zaimpregnowane. Elementy metalowe powinny być ocynkowane, wykonane ze stopów nierdzewnych lub pokryte powłoką antykorozyjną. Przed zimą, po opadnięciu liści, należy zbadać stan osłon i zakonserwować je, jeśli tego wymagają.

Rośliny pnące

Trejaże i kraty nadają się jako podpory dla mniejszych i lekkich roślin:

  • róż piennych,
  • pachnącego groszku (ozdobna roślina jednoroczna, która osiąga niewielkie rozmiary),
  • klematisu (popularne pnącze kwitnące),
  • powojników (delikatne rośliny, które powinny być chronione przed wiatrem),
  • rdestu (wieloletnie pnącze, łatwe w uprawie).

Pergola - zacieniony pnączami tunel

Pergole stanowią z reguły mocne konstrukcje, które uniosą nawet ciężkie, owocujące rośliny. Planując budowę pergoli, należy wziąć pod uwagę ciężar roślin, które będą ją porastać. Mogą to być: 

  • winorośle - z uwagi na ciężar owoców wymagają silnej konstrukcji i solidnych słupów. Winorośle należy co roku zasilać obornikiem,
  • winobluszcz (tzw. dzikie wino) - rośnie bardzo szybko, dlatego dobrze nadaje się do obsadzenia pergoli, która nie wygląda estetycznie. Jest to roślina łatwa w uprawie,
  • wiciokrzewy - odznaczają się długim okresem kwitnienia i dużą ilością odmian. Nadają się do różnego rodzaju pergol,
  • glicynie - tworzą na pergolach piękne efekty dekoracyjne. Są to rośliny wymagające troskliwej pielęgnacji.
5,0 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba