Porady

Najlepsze narzędzia do przycinania roślin ogrodowych. Jak wybrać sekator, nożyce ręczne czy piłę?

4,5 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Przycinanie drzew i krzewów należy do ważnych prac ogrodniczych. Pomaga utrzymać rośliny w dobrym kształcie, zapobiega ich chorobom i sprawia, że drzewa i kwiaty lepiej owocują. Do przycinania potrzebujemy specjalnych narzędzi, takich jak sekatory, nożyce ręczne czy piły, bo każda roślina wymaga trochę innej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać sprzęt do prac ogrodniczych.

Sekatory – wygodne i bezpieczne przycinanie krzewów i drzewek

Sekatory to najczęściej używane narzędzia do przycinania krzewów i małych drzew. Poręczne i wygodne w obsłudze doskonale nadają się do cięcia miękkich łodyżek i gałązek o grubości ołówka. Możemy nimi np. regulować rozrastające się krzewy owocowe, winorośl czy bluszcz porastający ogrodzenie. Wśród sekatorów wyróżniamy sekatory nożycowe i kowadełkowe (np.: https://www.jula.pl/catalog/ogrod/narzedzia-ogrodowe/narzedzia-do-przycinania/sekatory/).

Sekator nożycowy przypomina nożyczki i wyposażony jest w 2 ostrza lekko na siebie zachodzące i zaostrzone z jednej strony. Narzędziem tnie się bardzo podobnie jak nożyczkami. Sekator tego typu przeznaczony głównie do miękkich, młodych i łykowatych roślin doskonale nadaje się do precyzyjnego obcinania gałązek tuż przy samym pniu. Narzędziem z łatwością dotrzemy też w trudno dostępne miejsca.

Sekator kowadełkowy z jednym ostrzem zaostrzonym obustronnie i charakterystycznym kowadełkiem (narzędziem tniemy tak jak nożem na desce) sprawdzi się przy docinaniu grubszych i suchych gałęzi.

Sekator kowadełkowy z jednym ostrzem zaostrzonym obustronnie i charakterystycznym kowadełkiem (narzędziem tniemy tak jak nożem na desce) sprawdzi się przy docinaniu grubszych i suchych gałęzi. Choć narzędzie wymaga użycia mniejszej siły i radzi sobie z twardszymi gałęziami niż sekator nożycowy, oprócz tego, że ścina, również miażdży. Dlatego powierzchnia przyciętej gałązki nie wygląda tak gładko, jak przy użyciu sekatora nożycowego.

Wybierając sekator, dobierzmy dla siebie właściwy rozmiar. Zbyt duże narzędzie będzie niewygodne w obsłudze, a zbyt małe sprawi, że skóra na kciuku będzie przyszczypywana. Dobrze, żeby sekator miał jasne i rzucające się w oczy kolory, bo wtedy z łatwością znajdziemy go w ogrodzie. Wybierzmy sekator, który mogą używać osoby prawo- i leworęczne. Dzięki temu będziemy mogli użyć narzędzia dowolną ręką np. wtedy, kiedy będziemy musieli przyciąć gałązkę w trudno dostępnym miejscu.

Nożyce ręczne – idealne narzędzie do przycinania żywopłotu

Nożyce ręczne dostępne są w różnych rozmiarach, cenach i modelach. Jeśli mamy żywopłot z tui lub ligustru, przyda się nam urządzenie wielofunkcyjne z przekładnią (dzięki „biegom” łatwiej będzie nam docinać twardsze gałęzie). Jeśli natomiast uprawiamy ogród ze sztucznie kształtowaną roślinnością, będziemy potrzebowali małych nożyc ogrodowych, żeby precyzyjnie przycinać rośliny.

Docinanie żywopłotu wymaga dłuższego trzymania nożyc, dlatego narzędzie powinno ważyć jak najmniej. Do przycinania roślin znajdujących się w zasięgu ręki wybierzmy nożyce o krótkim ostrzu (ok. 15 cm) i niezbyt długich ramionach. Do regulowania rozłożystego żywopłotu z ligustru zdecydujmy się na nożyce z 22-30 cm ostrzem i dłuższymi ramionami.

Ostrza dobrej jakości nożyc powinny być proste i wykonane ze stali kutej. Dzięki temu bez trudu samodzielnie je naostrzymy. Powierzchnie tnące obu ostrz powinny podczas cięcia tylko delikatnie się dotykać, co ograniczy sklejanie się obu ostrz. Nożyce powinny też mieć wygodny uchwyt i odbojniki tam, gdzie spotykają się ramiona narzędzia. Dzięki temu nasze ręce mniej będą męczyły się przy pracy.

Piła do przycinania – kiedy potrzeba mocniejszego narzędzia

Kiedy chcemy przyciąć grubszą gałąź, z którą sekator już sobie nie poradzi, przyda się nam ręczna piła do przycinania. Do wyboru mamy piły składane przeznaczone do okazyjnego cięcia drzewa, szczególnie zielonych i świeżych gałązek.

Piły ręczne składane, dzięki temu, że możemy je złożyć, zajmują mało miejsca (możemy przechowywać je w pudełku na narzędzia). Ten rodzaj piły nie nadaje się jednak do nieprzerwanej pracy, np. kiedy musimy przyciąć w ogrodzie wiele grubych gałęzi. Z takim zadaniem poradzi sobie piła ręczna o ostrzu z pełnym trzpieniem. Za jej pomocą możemy ciąć większe kawałki drewna, a nawet wycinać drzewka. Kiedy chcemy uporządkować koronę wysokiego drzewa, przyda się nam piła na wysięgniku. Dzięki niej dotrzemy do trudno dostępnych miejsc zlokalizowanych wysoko na drzewie.

Wybierając piłę, zwróćmy uwagę na rodzaj zębów w ostrzu. Piła o bardzo dużych zębach będzie cięła szybko i agresywnie, a ta o bardzo małych przytnie dokładnie twarde drewno, nie pozostawiając zadziorów.

Jak prawidłowo dbać o narzędzia ogrodnicze?

Narzędzia do przycinania wymagają pielęgnacji po każdym użyciu, a także regularnego ostrzenia. Dobrze naostrzonym sekatorem będzie się nam łatwiej i szybciej pracowało, a rośliny będą przycinane bezboleśnie. Po skończonej pracy w ogrodzie zawsze wytrzyjmy ostrza czy to sekatora, nożyc czy piły. Spryskajmy je też lub przetrzyjmy olejem i odłóżmy w suche miejsce, tak żeby nie rdzewiały.

Narzędzia do przycinania wymagają pielęgnacji po każdym użyciu, a także regularnego ostrzenia.

Narzędzia ostrzmy każdej zimy, żeby były gotowe na wiosenne prace w ogrodzie. Kiedy hodujemy w ogrodzie drzewa, krzewy i żywopłot, musimy zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi. Niestety, żywopłotu nie uda się nam wyregulować tylko sekatorem, tak samo jak i przyciąć nim bardzo grubych gałęzi.

4,5 (2 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba