Porady

Jaśmin kwiecisty do uprawy domowej. Wskazówki pielęgnacji

4,7 (12 opinii)

Jaśmin kwiecisty, albo jaśmin wielokwiatowy jest owijającym się, wiecznie zielonym pnączem z rodziny oliwkowatych. Charakteryzuje go wyjątkowy zapach i lubiany przez ogrodników wygląd. Wskazówki jak go pielęgnować w naszym artykule!

Jaśmin kwiecisty, albo jaśmin wielokwiatowy (Jasminum polyanthum), jest owijającym się, wiecznie zielonym pnączem z rodziny oliwkowatych. Jego naturalną ojczyzną są Chiny, gdzie rośnie na wysokości od 1400 do 3000 metrów n.p.m. W Australii i Nowej Zelandii stał się gatunkiem inwazyjnym.

Nazywany często potocznie jaśminem krzew ogrodowy o białych, pachnących kwiatach, jest w rzeczywistości jaśminowcem, który pochodzi z zupełnie innej rodziny hortensjowatych i z jaśminem nie nic wspólnego.

Jak wygląda jaśmin? Ile ma wzrostu?

Jaśmin kwiecisty różni się od innych gatunków wzrostem i silnymi, wiotkimi pędami. W przyrodzie potrafi dorastać do 10 metrów, ale w domowych warunkach osiąga nie więcej niż 2 m. Ma liście złożone z 5-7 listków ciemnozielonych z wierzchu i jaśniejszych pod spodem. Wierzchołkowy listek jest znacznie większy od pozostałych.

Kwiaty są białe i silnie pachnące, zwłaszcza wieczorem. Liczne, trąbkowate kwiaty mają pięć płatków. Są zebrane w wierzchołkowe grona. Szczególnego wdzięku temu jaśminowi nadają jasnoróżowe pąki kwiatowe, które rozwijając się stają się białe. Największą jego atrakcją jest niewątpliwie przyjemny i silny aromat, z łatwością wyczuwalny z dużej odległości.

Jasmin kwiecisty kwitnie od lutego do sierpnia. Na krzewie pojawia się wtedy mnóstwo białych gwiazdek o średnicy ok. 2,5 cm. Owocami rośliny są kuliste jagody czerwonego koloru. Ich średnica wynosi od 6 do 11 mm.

Ojczyzną jaśminu są tropikalne lasy Azji
Ojczyzną jaśminu są tropikalne lasy Azji

Jak uprawiać jaśmin?

Idealne stanowisko dla jaśminu

Ojczyzną jaśminu są tropikalne lasy Azji. Aby zapewnić mu warunki, do jakich przywykł, trzeba znaleźć w mieszkaniu miejsce, gdzie przez cały rok będzie dużo światła. Szczególnie jest ono niezbędne w okresie tworzenia pąków i rozwijania kwiatów. Niemniej jednak bezpośredniego nasłonecznienia należy unikać. Zaleca się więc umieścić doniczkę z jaśminem na oknie od zachodniej albo wschodniej strony, ale nigdy nie od południa. Nieodpowiedni dla rośliny jest też cień i półcień. Brak światła odbije się na wyglądzie jaśminu i kwitnieniu.

Temperatura powietrza w okresie wegetacji powinna wynosić od +22°C do +25°C. Zimą roślina może przebywać w chłodniejszym pomieszczeniu, ale nie poniżej +12°C. Temperatura pokojowa całkowicie odpowiada jaśminowi kwiecistemu. W naszych warunkach uprawa jaśminu w ogrodzie nie jest, niestety, możliwa.

Wilgotność powietrza

Z tym czynnikiem związane są pewne trudności, ponieważ roślinie trzeba zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Przyzwyczajony do tropikalnych lasów, jaśmin nie przeżyje w suchych warunkach. Suche powietrze nie pozwoli mu na bujny rozwój kwiatów, a na dodatek cała roślina będzie w stanie depresji. Może to doprowadzić do obumarcia jaśminu. Istnieją dwa sposoby na podwyższenie wilgotności powietrza: opryskiwać roślinę odstałą wodą albo zastosować nawilżacz powietrza. Podczas spryskiwania należy zwracać uwagę, aby krople wody nie padały na kwiaty.

Substrat i przesadzanie jaśminu

Jaśmin wielokwiatowy czuje się komfortowo w glebie lekko kwaśnej albo neutralnej. Podłoże powinno być przy tym żyzne, lekkie i przepuszczalne. Sadząc jaśmin nie można zapominać o warstwie drenażowej (do 5 cm). W warunkach domowych stosuje się przesadzanie młodych roślin każdego roku, a dorosłych krzewów raz na dwa-trzy lata. Jaśmin lepiej rośnie, kiedy system korzeniowy wypełnia całą doniczkę.

Podlewanie i nawożenie jaśminu

Pielęgnacja jaśminu polega przede wszystkim na regularnym nawadnianiu. W mieszkaniu jaśmin kwiecisty znajduje się zimą w stanie spoczynku, a wtedy całkowicie lub częściowo zrzuca liście. W tym czasie nie należy podlewać tak często jak latem, kiedy podaje się wodę, jak tylko podeschnie powierzchnia gruntu. Na wiosnę zwiększa się stopniowo ilość wody. Zasilanie nawozem prowadzi się co tydzień w okresie kwitnienia i aktywnego wzrostu. W stadium kwitnienia trzeba w nawozie zwiększyć dawkę potasu.

Jaśmin kwiecisty kwitnie od lutego do sierpnia.
Jaśmin kwiecisty kwitnie od lutego do sierpnia.

Choroby i szkodniki, które mogą zaatakować jaśmin!

Jaśmin kwiecisty ulega opanowaniu przez takie szkodniki, jak tarczniki, mszyce, czy przędziorki. Aby uchronić roślinę przed szkodnikami, należy przede wszystkim zapewnić roślinie prawidłową pielęgnację, w tym podlewanie i nawożenie. W razie potrzeby należy usunąć opanowane części rośliny.

Choroby bakteryjne i grzybowe rzadko atakują jaśmin. Profilaktycznie, dla uniknięcia chorób, należy przestrzegać właściwej temperatury w pomieszczeniu oraz zapewnić odpowiednią wilgotność. Chronić należy roślinę przed przeciągami i zastojem wody.

Zwykle miłośnicy jaśminu spotykają się z następującymi problemami:

  • Zrzucanie liści – może być skutkiem niedostatku światła, niskiej wilgotności powietrza, przeciągów, przesychania albo, na odwrót, przemoczenia ziemi.
  • Więdnięcie pędów i liści – oznaki niskiej wilgotności powietrza albo przesuszenia podłoża.
  • Usychanie pędów rośliny – złej jakości woda do podlewania albo zbyt mała kwasowość podłoża.

Rozmnażanie jaśminu

Jaśmin kwiecisty rozmnaża się w domowych warunkach najczęściej wegetatywnie, wykorzystując dwie metody. Wiosną i latem przygotowuje się sadzonki pędowe. Dorosłe pędy rośliny, mocne i półzdrewniałe, tnie się na odcinki tak, aby pozostały na każdym z nich trzy międzywęźla. Sadzonki łatwiej się ukorzenią, jeśli zastosuje się preparat stymulujący (ukorzeniacz).

Przycinanie jaśminu pobudza go do rozwijania nowych pędów oraz kwiatów.
Przycinanie jaśminu pobudza go do rozwijania nowych pędów oraz kwiatów.

Substrat do ukorzeniania przygotowuje się z torfu i piasku (w równych częściach) i wsadza do niego sadzonki pędowe. Temperatura otoczenia powinna wynosić +20°C i więcej. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt chłodno, należy przygotować miniszklarnie, nakrywając pojemniki z sadzonkami szkłem albo folią. Naturalnie, trzeba je okresowo zdejmować do wietrzenia. Kiedy po 25-35 dniach pojawią się korzenie, młode sadzonki od razu przesadza się do oddzielnych doniczek.

Innym sposobem wegetatywnego rozmnażania jaśminu jest ukorzenianie odkładów. Na międzywęźlu wykonuje się nacięcie i cały odcinek pędu owija wilgotnym mchem. Po miesiącu w miejscu nacięcia powinny pojawić się korzenie. Mech powinien być przez cały czas wilgotny.

Przycinanie jaśminu

Jaśmin należy do wiecznie zielonych pnączy, odznacza się szybkim wzrostem i potrzebuje w domu przycinania. W ciągu sezonu potrafi powiększyć długość pędów o 1,5-2 m. Aby nie zwiększać nadmiernie ilości zielonej masy na pnączu, co negatywnie odbija się na obfitości zawiązywanych pąków kwiatowych, najlepiej jest po kwitnieniu albo w okresie spoczynku skrócić pędy. Przycina się je na jednej trzeciej albo połowie pierwotnej długości. Zabieg pobudza jaśmin do rozwijania nowych pędów i kwiatów. Usuwa się też pędy suche, osłabione albo uszkodzone.

4,7 (12 opinii)