Porady

Gerbera w domu i ogrodzie - uprawa, pielęgnacja, zimowanie

5 (1 opinia)

Gerbera w doniczkach zasłynęła już lata temu, a od niedawna uprawia się je również w ogrodach. Dziś skupimy się na jednym i drugim rodzaju uprawy oraz pielęgnacji tych szczególnych roślin.

Skąd pochodzą gerbery?

Gerbera to rodzaj bylin należących do rodziny astrowatych. Liczy około 25-29 gatunków. Nazwę roślina otrzymała dla upamiętnienia niemieckiego botanika Traugotta Gerbera, a nadał ją w 1735 roku Jan Frederik Gronovius. Łodyga rośliny jest dość gruba, o wysokości do nawet 45 cm. Od spodu liście rośliny są owłosione, ogonkowe, równowąskie lub pierzastoklapowane. W Polsce znana jest przede wszystkim jako kwiat cięty.

Symbolika kwiatów wiąże się z radością, ukojeniem smutków, miłością, głębokim uczuciem (również do rodziców, brata czy przyjaciół). Jeżeli chcemy komuś podarować ten wyjątkowy kwiat – jest to jedna z uniwersalnych propozycji, idealnych na każdą okazję.

Gerbery w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Gerbery w ogrodzie to atrakcyjne rośliny, których kolorowe kwiaty chętnie są sprzedawane w kwiaciarniach, również jako kwiaty do ślubnych bukietów. Popularna gerbera doniczkowa może być uprawiana w naszych mieszkaniach na tarasach i balkonach. Od niedawna hoduje się je również w ogrodach i można je spotkać m.in. w parkach, gdzie zachwycają zarówno doświadczonych pasjonatów-ogrodników, jak i amatorów.

Gerbera to roślina z wielkiej rodziny astrowatych. Powszechnie występuje na obszarach o tropikalnym klimacie, np. w Afryce i Azji. Gerbera ogrodowa z grupy Durora to roślina o pięknych kwiatach, wytrzymałych na zmieniające się warunki atmosferyczne (jest w stanie znieść nawet lekkie przymrozki). Jej hodowla jest możliwa w polskich warunkach!

Gerbera ogrodowa musi być odporniejsza na niesprzyjające warunki pogodowe od swojej mniejszej wersji hodowanej w doniczce. Dobrze czuje się szczególnie, gdy jest lato lub wczesna jesień. Gerbera ogrodowa potrzebuje optymalne stanowisko, by dobrze się rozwijać. Jej podłoże musi być stale wilgotne, żyzne i posiadać lekko kwaśny odczyn – ale nie może być mokre. Roślina dobrze będzie wzrastać w miejscu do południa oświetlanym przez słońce, natomiast po południu skrytym w półcieniu.

Gerbery zachwycają kolorami
Gerbery zachwycają kolorami

Gerbera w ogrodzie musi być obficie zraszana, najlepiej wczesnym rankiem. Wtedy woda znajdująca się na liściach oraz płatkach zdąży odparować przed godzinami wieczornymi, kiedy temperatura nieznacznie spada. Pielęgnując roślinę w ogrodzie trzeba zwracać uwagę na warunki atmosferyczne. Czas obfitych opadów to dla nas znak, by nie podlewać rośliny. Gerbery są podatne na choroby grzybiczne, które mogą zaatakować ich bryłę korzeniową. Chcąc im zapobiegać, najlepiej sadzić roślinę na odpowiedniej wysokości.

Sadzenie gerbery w ogrodzie

Co oczywiste, gerbera ogrodowa znajduje się w ziemi – nie śpieszmy szczególnie z jej sadzeniem. Jeżeli temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza możemy bardzo zaszkodzić naszej roślinie. Wtedy konieczne będzie przekopanie ziemi do głębokości około 30 centymetrów i dodanie organicznego kompostu lub gnojówki. Hodowane w ogrodzie gerbery to rośliny, które nie przepadają za zbędnym tłokiem i zachowanie około 40-50 centymetrów odstępu jest wręcz wskazane. Dobrym posunięciem jest też rozłożenie wokół korzeni warstwy mulczującej kory. Na co wpłynie wykonanie tej czynności? Roślinie zapewnimy właściwą wilgotność, a jednocześnie zmniejszymy ryzyko pojawienia się chwastów.

Bukiet - gerbery. Sprawdzają się na weselach, z okazji urodzin czy imienin
Bukiet - gerbery. Sprawdzają się na weselach, z okazji urodzin czy imienin

Gerbery doniczkowe – jak je uprawiać?

O uprawie gerbery doniczkowej powszechnie wiadomo znacznie więcej. Lubi jasne światło, jest wrażliwa na silne upały i nigdy nie powinna być narażana na całodzienne promieniowanie słońca. Już południowy upał na parapecie okiennym może doprowadzić do poparzeń, które będą długotrwałe w skutkach. Idealne dla niej miejsce to takie, gdzie będzie docierać przedpołudniowe oraz południowe słońce. Należy też zachować pewną odległość od szkła naszego okna. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, słoneczne miejsce w mieszkaniu będzie najlepszą możliwością. Trzeba pamiętać o regularnym i dobrym wietrzeniu pomieszczenia, aby gerbera nie była narażona latem na stojące i gorące powietrze. Latą, gdy temperatura nie jest niższa niż 15 stopni Celsjusza można ją umieścić na balkonie – wtedy również sprawdzi się jasne, ale nie mocno nasłonecznione miejsce.

Gerbery doniczkowe potrzebują regularnego podlewania, najlepiej codziennego lub w dwudniowych odstępach. Woda w doniczce powinna być stale wilgotna, choć zastoju wody należy unikać. Jeżeli doniczka ustawiona jest w ozdobnej osłonie, powinna być na tyle duża, aby na dnie mógł zbierać się nadmiar wody. W tym celu pod doniczkę z gerberą należy postawić odwrócony spodek – będzie stała na podwyższeniu nie sięgając wody. Regularna kontrola wilgoci sprawdzi się szczególnie wśród tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pielęgnacją roślin, a nawet konkretnie - gerbery.

Latem warto dodawać płynny nawóz, dzięki czemu pięknie zakwitnie od kwietnia do września. Regularne opryskiwanie też ją ucieszy, ponieważ roślina reaguje na nie, dzięki tropikalnym przyzwyczajeniom, co chroni ją przed wysychaniem liści – podczas potencjalnych upałów.

Gerbery - wyjątkowe kwiaty w ogrodzie i w domu
Gerbery - wyjątkowe kwiaty w ogrodzie i w domu

Gerbery i zimowanie w doniczkach – czy jest możliwe?

Jesienią gerbera doniczkowa zaczyna tracić siły. Wtedy ta wieloletnia, chociaż nie zimoodporna roślina musi zostać przeniesiona do odpowiedniego pomieszczenia na zimowanie. Zapadnie wtedy w stan spoczynku, który umożliwi jej ponowne kwitnienie z całych sił.

Stanowisko dla niej powinno zostać wybrane tak, by zapewniało stałą temperaturę w granicach około 10 stopni Celsjusza. Może okno na nieogrzewanym ganku? Dzienne światło jest dla rośliny bardzo ważne, ale również temperatura powietrza – jeżeli będzie niższa niż 15 stopni Celsjusza – zakłócimy jej fazę spoczynku. W tym okresie, od października do marca, gerberę doniczkową podlewa się co dwa tygodnie – robi się to lekko, naprawdę nie potrzebuje w tym czasie więcej wody! Również z zasilania nawozem należy zrezygnować.

Przesadzanie gerbery na wiosnę

Gerbera budzi się ze snu zimowego, przesadzać należy ją tylko, jeśli bryła korzeniowa wypełni całą doniczkę. Lepiej zaoszczędzić roślinie niepotrzebnego stresu. Idealne podłoże dla niej to: pulchne, przepuszczalne i dobrze napowietrzone. Gleba musi zapewniać roślinie swobodne rozrastanie się i dobre chłonięcie składników pokarmowych. Sugerowany odczyn pH to 5,5-6,5.

Podsumowanie – uprawa i pielęgnacja gerbery

Gerbery to rośliny szczególne, które sprawdzają się podczas urodzin, wesel, ale również regularnych odwiedzin grobów bliskich, którzy odeszli. Jak już wiemy z artykułu, gerbera pięknie prezentuje się też bez okazji – we wnętrzu domu lub w ogrodzie. Jeżeli chcemy znaleźć jej miejsce blisko siebie, warto wiedzieć, że ma właściwości transpiracyjne wody, co znaczy, że zwiększa nawilżenie powietrza i oczyszcza je z toksyn. To z pewnością rośliny doniczkowe, które wzbudzają zainteresowanie wszystkich wielbicieli kwiatów. Mają ogromny potencjał, jeżeli chodzi o produkowanie tlenu – zwłaszcza nocą.

Gerbery są wyjątkowe, piękne i zachwycające – to alternatywa dla popularnych pelargonii czy róż. Jeżeli tylko chcemy, na pewno uda nam się zapewnić im idealne warunki w swoim otoczeniu. Choć roślina jest kapryśna i czasami kilka razy zastanowimy się, zanim podejmiemy decyzję o przestawieniu jej na nowe miejsce, możemy być pewni, że wysiłek jest tego wart.

5 (1 opinia)