Porady

Ketmia syryjska (hibiskus) – uprawa w doniczkach i ogrodzie

4,8 (10 opinii)

Do rodzaju ketmia zwanej też hibiskusem (od nazwy łacińskiej) należy wiele setek gatunków, z których wszystkie pochodzą z Azji, ale rozpowszechniły się wszędzie w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata.

1. Ketmia syryjska (hibiskus) – charakterystyka

Są częścią wielkiej rodziny ślazowatych (Malvaceae). Chodzi tutaj zarówno o jednoroczne, jak i wieloletnie rośliny zielne, półkrzewy, krzewy, a nawet drzewa. Ulubioną rośliną doniczkową jest ketmia róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis). Natomiast w ogrodach w naszym środkowoeuropejskim regionie uprawiana jest tylko ketmia syryjska (Hibiscus syriacus). Nawiasem mówiąc, obie ketmie stanowią dwa odrębne gatunki roślin i nie można ich nazw używać wymiennie.

Łatwa w uprawie ketmia syryjska roztacza tropikalny urok i zapewnia w ogrodzie urlopowy nastrój. Jej dodatkową zaletą jest bujne kwitnienie późnym latem, kiedy nie musi się już obawiać różnobarwnej konkurencji.

Ketmia syryjska, nazywana hibiskusem ogrodowym, jest krzewem dorastającym w naszych warunkach do 1,5-2 metrów. Rośnie powoli, a zaczyna się rozwijać dopiero późną wiosną. Szarozielone liście są ostro jajowate albo trójklapowe. Od sierpnia otwierają się na końcach pędów duże, dzwonkowate kwiaty. U ketmii czystej gatunkowo są one pojedyncze i fioletowe. Istnieje natomiast wiele odmian o białych, różowych, czerwonych, fioletowych i niebieskich kwiatach pojedynczych albo pełnych. Często kwiaty mają na dnie ciemnoczerwoną plamę, która rozchodzi się promieniście. Jak to często u ślazów bywa, pręciki są zrośnięte w rurkę, nad którą wznosi się potrójnie rozgałęziony słupek.

Szczególnie efektowny widok tworzą rosnące obok siebie różne odmiany ketmii. Odpowiednim dla nich sąsiedztwem są róże rabatowe, lawenda, róże pienne oraz ślazówka.

Łatwa w uprawie ketmia syryjska roztacza tropikalny urok i zapewnia w ogrodzie urlopowy nastrój. Jej dodatkową zaletą jest bujne kwitnienie późnym latem, kiedy nie musi się już obawiać różnobarwnej konkurencji. Szczególnie efektowny widok tworzą rosnące obok siebie różne odmiany ketmii. Odpowiednim dla nich sąsiedztwem są róże rabatowe, lawenda, róże pienne oraz ślazówka.

Ketmia syryjska jest łatwa w uprawie.
Ketmia syryjska jest łatwa w uprawie.

2. Najpopularniejsze odmiany hibiskusa

Pochodzący z Chin gatunek ketmii syryjskiej wcześnie przedostał się szlakami handlowymi na Bliski Wschód. Obecnie uprawiany jest jako krzew ozdobny w wielu różnych odmianach. Trudno zdecydować się na jedną lub dwie do własnego ogrodu. Oto kilka odmian ketmii syryjskiej:

  • 'Pink Giant'. Duże ciemnoróżowe kwiaty rozwijają się w sierpniu-wrześniu. Wymaga okrywania na zimę; wrażliwe na mróz są zwłaszcza młode rośliny.
  • 'Blue Chiffon‘. Półpełne kwiaty o kolorze błękitu z ciemnopurpurowymi środkami. Odmiana o szybkim wzroście.
  • ‘Blue Bird’. Od czerwca do sierpnia wyrastają niebieskofioletowe kwiaty z ciemnoczerwonym środkiem. Przyrasta rocznie do 15 cm.
  • 'Ardens'. Kwiaty fioletoworóżowe z purpurowym środkiem, duże i pełne. Dorasta do 2 m.
  • ‘Jeanne d’Arc’. Kwiaty białe, półpełne, rozwijają się prawie do listopada. Krzew dorasta do 1,5-2m.
  • ‘Red Heart’. Kwiaty białe z czerwonym środkiem, bardzo efektowne. Pojawiają się od lipca do końca września.
  • ‘Rosalbane’. Duże różowe kwiaty z czerwonym środkiem wyglądają jak wycięte z jedwabiu. Kwitnie od lipca do września. Rocznie przyrasta do 30 cm.
  • ‘Pink Flirt’. Zwraca uwagę bardzo dużymi, pojedynczymi kwiatami w kolorze purpurowo różowym z bordowym środkiem.
Hibiskus ogrodowy posiada wiele pięknych odmian.
Hibiskus ogrodowy posiada wiele pięknych odmian.

3. Hibiskus w doniczce – uprawa i pielęgnacja

Hibiskus ogrodowy kwitnie pięknie również jako roślina doniczkowa. Jednak uprawiany w doniczkach jest bardzo wymagający. Przede wszystkim roślina musi przed okresem kwitnienia, a koniecznie przed intensywnym tworzeniem kwiatów, znaleźć idealne dla siebie miejsce. Przestawianie jej podczas prezentacji wspaniałych kwiatów jest niemożliwe, ponieważ wrażliwe barwne dzwonki natychmiast opadną, kiedy tylko poruszy się doniczkę. Na początku wiosny albo jesienią powinno się hibiskus lekko przyciąć, aby uzyskać krzaczasty pokrój i bogactwo kwiatów w następnym sezonie.

Pochodzący z Chin gatunek ketmii syryjskiej wcześnie przedostał się szlakami handlowymi na Bliski Wschód. Obecnie uprawiany jest jako krzew ozdobny w wielu różnych odmianach.

Jako roślina południowa ketmia powinna mieć zapewnione ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Poza tym wymaga dużo wody i stale wilgotnej, ale nie mokrej ziemi. Drenażowa warstwa grubego żwiru albo kawałków ceramiki pomaga uniknąć niezdrowego zastoju wody w doniczce. Na dodatek krzewy ketmii potrzebują regularnego nawożenia. Rośliny doniczkowe trzeba zasilać nawozem co dwa tygodnie.

Rosnąc w tropikach jest hibiskus przyzwyczajony do dużej wilgotności powietrza. Aby tym potrzebom wyjść naprzeciw, dobrze jest regularnie spryskiwać duże liście wodą. Ale nigdy w palących promieniach południowego słońca.

Hibiskus ogrodowy kwitnie pięknie również jako roślina doniczkowa. Jednak uprawiany w doniczkach jest bardzo wymagający. Przede wszystkim roślina musi przed okresem kwitnienia, a koniecznie przed intensywnym tworzeniem kwiatów, znaleźć idealne dla siebie miejsce.

Na okres zimowania można doniczkę ustawić jasnym pomieszczeniu o temperaturze 12-14°C. O podlewaniu nie można zapominać także zimą, ale już nie tak intensywnie, jak w ciepłych miesiącach. W marcu każdego roku trzeba ketmię przesadzić. Odpowiednim substratem jest świeża i żyzna ziemia kwiatowa.

Hibiskus w doniczce
Transformatorio
Hibiskus w doniczce

4. Hibiskus w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Fascynującą cechą ketmii syryjskiej jest jej opóźniony okres kwitnienia. Kiedy większość krzewów ogrodowych dawno już przekwitła i zdobi ogród tylko zielenią, ketmia rozwija swoje efektowne, bardzo duże i kolorowe dzwonki. Ta osobliwość oraz egzotyczny wygląd kwiatów sprawiają, że ketmia jest prawdziwym klejnotem w ogrodzie.

Fascynującą cechą ketmii syryjskiej jest jej opóźniony okres kwitnienia. Kiedy większość krzewów ogrodowych dawno już przekwitła i zdobi ogród tylko zielenią, ketmia rozwija swoje efektowne, bardzo duże i kolorowe dzwonki.

Hibiskus ogrodowy potrzebuje stanowiska nasłonecznionego i osłoniętego, na przykład w pobliżu tarasu albo na patio. Roślina lubi glebę dobrze przepuszczalną, świeżą do umiarkowanie suchej z dużą zawartością składników odżywczych. Niedostatek pożywienia wpłynie negatywnie na tworzenie kwiatów. Dłuższy okres suszy może spowodować zrzucanie pąków kwiatowych. Ketmia, chociaż potrzebuje wilgotnego podłoża, to jednak boi się wody i nie znosi jej zastoju. Także długotrwałe deszcze psują kwietny urok krzewu. Najlepiej rośnie na podłożu piaszczysto gliniastym, słabo kwaśnym do zasadowego.

Dobrze jest posadzić pod krzewami ketmii zimozielone rośliny okrywowe, które latem osłonią glebę przed wysychaniem, a zimą przed mrozem.

Hibiskusy zdobią ogród niemal przez cały rok.
Hibiskusy zdobią ogród niemal przez cały rok.

5. Jak rozmnażać hibiskusy?

Hibiskusy kwitną tak wspaniale, że mimo woli chciałoby się mieć ich w otoczeniu jak najwięcej. Rozmnażanie tych roślin jest możliwe na różne sposoby.

  • Samosiewki. Często pod krzewami hibiskusa można spotkać małe siewki, które wykiełkowały z opadłych nasion. Można wyjąć je ostrożnie z ziemi i posadzić na nowym miejscu. Tyle tylko, że kiedy taki krzew zakwitnie, kolor i kształt kwiatów na pewno będą inne niż rośliny macierzystej. Uprawiane w ogrodzie ketmie są sztucznie wyhodowanymi odmianami.
  • Sadzonki pędowe. Sadzonki przygotowuje się jesienią ze zdrewniałych jednorocznych pędów. Po ukorzenieniu można je przesadzić do doniczki albo do ogrodu. Ta metoda zapewnia uzyskanie cech rośliny macierzystej.
  • Nasiona. W tej metodzie można wykorzystać nasiona zebrane z własnego krzewu ketmii. Aby uniknąć niespodzianki, trzeba pamiętać, że nasiona krzyżówki roślin zawierają informacje o obu roślinach rodzicielskich. Krzew wyrosły z nasiona nie odziedziczy wprost cech naszej rośliny.
  • Odkłady. Po przygięciu i okryciu glebą pędu ketmii pojawią się na nim po pewnym czasie korzenie. Wiosną można ukorzeniony pęd oddzielić od rośliny i posadzić na wybranym miejscu.
Hibiskusy można łatwo rozmnażać na kilka sposobów.
Hibiskusy można łatwo rozmnażać na kilka sposobów.

6. Jak zimować ketmię?

Ketmia syryjska jest krzewem odpornym na niskie temperatury i może zimę spędzać na wolnym powietrzu. Bądźmy jednak realistami; większość odmian wytrzymuje wprawdzie dwudziestostopniowe mrozy, ale bywają przecież u nas i znacznie większe.

Często pod krzewami hibiskusa można spotkać małe siewki, które wykiełkowały z opadłych nasion. Można wyjąć je ostrożnie z ziemi i posadzić na nowym miejscu.

Dlatego też, w chłodniejszych regionach kraju trzeba zabezpieczyć krzewy przed zimą włókniną albo inną izolacją. Podstawę krzewu dobrze jest obłożyć korą, liśćmi albo gałęziami świerkowymi, aby dodatkowo chronić system korzeniowy.

7. Terminy sadzenia ketmii syryjskiej

Najlepszą porą do sadzenia ketmii syryjskiej jest wiosna. Krzewy są początkowo wrażliwe na mróz i powinny spokojnie przygotować się do zimy. Wprawdzie możliwe jest też sadzenie ketmii do gruntu jesienią, ale nie jest to termin polecany.

Najlepszą porą do sadzenia ketmii syryjskiej jest wiosna. Krzewy są początkowo wrażliwe na mróz i powinny spokojnie przygotować się do zimy.

Nie wiadomo, jaka będzie nadchodząca zima, a przy długotrwałych spadkach temperatury świeżo posadzone rośliny są szczególnie zagrożone. Na wszelki wypadek lepiej jest poczekać z sadzeniem ketmii do wiosny, kiedy temperatura gruntu przekroczy 15°C.

Ketmia jest wyjątkową rośliną ozdobną.
Ketmia jest wyjątkową rośliną ozdobną.

8. Choroby hibiskusa (ketmii)

Ketmia syryjska uchodzi za roślinę odporną na choroby. Bardzo często objawy kojarzone z jakąś chorobą są zwyczajnie skutkiem błędów w pielęgnacji rośliny. Kiedy ketmia zrzuca kwiaty, nie chodzi tutaj o chorobę, a raczej o brak wody albo stres wywołany przestawieniem doniczki. Z kolei zwiędłe, ewentualnie pożółkłe liście powstają na skutek zastoju wody. Młode pędy i kwiaty mogą też zostać opanowane przez mszycę.

4,8 (10 opinii)