Porady

Gerbera doniczkowa – jak ją uprawiać i pielęgnować?

4,8 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba

Gerbera jest nie tylko ulubionym kwiatem do wazonu, ale też piękną rośliną doniczkową. Przed rokiem 1737 była znana jako afrykański (albo etiopski) aster. W tym właśnie roku otrzymała aktualną do dzisiaj nazwę na cześć niemieckiego botanika Traugotta Gerbera (1710-1743).

Przez długie lata była uprawiana przede wszystkim w szklarniach na kwiaty cięte. Pod koniec ubiegłego wieku udało się wyhodować odmiany odpowiednie do uprawy doniczkowej w mieszkaniu.  

Charakterystka gerbery doniczkowej

Gerbera ma słoneczne usposobienie. Pochodzi z ciepłych, tropikalnych regionów Afryki Południowej i Azji. Gerbera doniczkowa jest mieszańcem wielu naturalnych gatunków botanicznych. Jej koszyczki kwiatowe przypominające astry albo ogromne stokrotki rozwijają się w różnych kolorach – od jasnej bieli, przez pastelowe odcienie różu do mocnej żółci i czerwieni. Kwiat ten pięknie wygląda na parapecie okiennym. Stojąc pojedynczo w jadalni albo salonie, rozświetla atmosferę pomieszczenia. A latem doniczkowe gerbery tworzą na balkonach wesołe kompozycje we wszystkich barwnych wariacjach.

Na jakim stanowisku posadzić gerberę w domu?

Gerbera doniczkowa lubi jasne światło, ale nie znosi palącego słońca. O tej prostej zasadzie nie należy zapominać pielęgnując niezupełnie łatwą w uprawie roślinę. Trzeba też wziąć pod uwagę, że gerbera jest bardzo wrażliwa na działanie silnego upału. Nigdy nie powinna być wystawiona przez cały dzień na bezpośrednie promieniowanie słońca. Już południowy upał na parapecie okiennym może doprowadzić do poparzeń, które będą miały długotrwale skutki. Idealne jest miejsce, do którego może docierać słońce przedpołudniowe i popołudniowe. Należy tez zachować pewną odległość od szkła okna. Jeśli nie ma takiej możliwości, dobre będzie słoneczne miejsce w mieszkaniu. Należy pamiętać o regularnym i dobrym wietrzeniu pomieszczenia, aby gerbera nie była narażona latem na stojące, gorące powietrze.

W miesiącach letnich, kiedy temperatura w nocy nie spada poniżej 15°C, można gerberę postawić na balkonie. Również tutaj obowiązuje zasada jasnego, ale niezbyt nasłonecznionego miejsca.

Podlewanie i nawożenie gerbery doniczkowej 

Dla optymalnego rozwoju gerbery konieczne jest regularne zaopatrzenie w wodę. Podlewać należy w odstępach jedno- lub dwudniowych, aby ziemia w doniczce ciągle pozostawała wilgotna. Jednak zastoju wody trzeba koniecznie unikać. Jeśli doniczka kwiatowa jest ustawiona w ozdobnej osłonie, ta powinna być na tyle duża, aby na dnie mógł zbierać się nadmiar wody. W tym celu pod doniczkę z gerberą trzeba podstawić na przykład odwrócony spodek; będzie stała wtedy zawsze na podwyższeniu nie sięgając wody. Regularna kontrola wilgotności jest celowa, zwłaszcza jeśli opiekunowi gerbery brakuje jeszcze doświadczenia.

Gerbera doniczkowa lubi jasne światło, ale nie znosi palącego słońca. O tej prostej zasadzie nie należy zapominać pielęgnując niezupełnie łatwą w pielęgnacji rośline.

Latem co tydzień trzeba dodawać do podlewania nieco płynnego nawozu. Gerbera doniczkowa odwdzięczy się za to pięknym kwitnieniem od kwietnia do września. Będzie też zadowolona z regularnego opryskiwania. To wychodzi naprzeciw jej tropikalnym przyzwyczajeniom i chroni przed wysychaniem liści, gdyby zrobiło się bardzo upalnie.

Gerbery doniczkowe na balkonie - uprawa

Jak powinno się zimować gerberę w doniczce?

Jesienią gerbera doniczkowa zaczyna tracić siły. Wtedy ta wieloletnia, chociaż nie zimoodporna roślina powinna być przeniesiona do odpowiedniego pomieszczenia na zimowanie. Zapadnie wówczas w stan spoczynku, który umożliwi jej wiosną ponowne kwitnienie z całych sił. Przy czym zimowisko powinno być wybrane tak, aby zapewniało stałą temperaturę w granicach 10°C. Dobrze nadaje się na przykład okno nieogrzewanego ganku. W każdym razie roślina musi mieć pod dostatkiem dziennego światła. Nie wolno również dopuścić, aby temperatura powietrza przekroczyła 15°C, co zakłóciłoby fazę spoczynku. W tym okresie, od października do marca, gerberę doniczkową podlewa się lekko co dwa tygodnie. Zasilania nawozem w fazie zimowania nie stosuje się

Gerbera: przesadzanie i rodzaj podłoża  

Z wiosną gerbera budzi się ze swojego snu zimowego. Przesadzać należy ją tylko wtedy, jeśli bryła korzeniowa wypełnia całą doniczkę. Lepiej jest zaoszczędzić jej stresu.

Podlewać należy w odstępach jedno- lub dwudniowych, aby ziemia w doniczce ciągle pozostawała wilgotna.

Gerbera wymaga podłoża pulchnego, przepuszczalnego, dobrze napowietrzonego, który dobrze chłonie składniki pokarmowe, a korzeniom umożliwia swobodne rozrastanie się. Odczyn powinien być lekko kwaśny, o pH 5,5-6,5. Przy okazji przesadzania można rozmnożyć gerberę przez podział rośliny.    

4,8 (4 opinie)
bardzo dobra!
dobra
średnia
nic specjalnego
słaba