Porady

Ogród w mieście na balkonie – aranżacja krok po kroku

0 (0 opinii)

Co zrobić, jeśli ktoś kocha kwiaty, lubi sam uprawiać warzywa, ale nie ma własnego ogrodu? To żaden problem! We wspaniały i pełen barw roślinny krajobraz można przemienić nawet miejski balkon. Dla prawdziwego miłośnika przyrody nie ma znaczenia, czy pod koniec lata w koszyku wyląduje pięć pomidorów, czy jeden. O wiele ważniejszy jest stały kontakt z naturą – od pielenia chwastów do zbioru warzyw i owoców.

Do ogrodu na balkonie nadają się nie tylko sezonowe kwiaty balkonowe sadzone w skrzynkach, ale też zioła, warzywa, a nawet owoce. Ogórki, pomidory i melony są dostępne w rozmiarach odpowiednich do doniczek i skrzynek. A na takie zawsze znajdzie się miejsce.

Najpierw trzeba wziąć balkon pod lupę

Zanim ogrodnik-hobbysta uda się do kolejnego sklepu, żeby nabyć nasiona kwiatów i sadzonki warzyw, powinien najpierw swój balkon krótko przeanalizować. Potrzebna jest elementarna wiedza na temat wymiarów i usytuowania balkonu, aby wybrać odpowiednie rośliny.

1. Wielkość balkonu – ile miejsca dla kwiatów i warzyw?

Na początek dobrze jest pomierzyć swój balkon, aby móc szczegółowo zaplanować jego aranżację. Trzeba też wziąć pod uwagę wszelkie dekoracje i meble. Do balkonowego ogrodnictwa stosowane są często, z powodu ich dużej mobilności, donice i pojemniki.

Na bardzo małej powierzchni można zmieścić więcej roślin, stosując uprawę mieszaną. Różne gatunki roślin zmieszane na jednej powierzchni są bardziej odporne na szkodniki niż monokultury, a ponadto lepiej chronią ziemię przed wysychaniem.

Uwaga: Skrzynki i donice napełnione ziemią są ciężkie. Trzeba sprawdzić w dokumentacji budynku, jakie jest dopuszczalne obciążenie balkonu. Poza tym, pojemniki i rośliny muszą być zabezpieczone przed upadkiem w czasie silnego wiatru.

2. Położenie balkonu w stosunku do słońca

Nasłonecznienie balkonu jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na sukces balkonowego ogrodu. Można wyróżnić cztery typy:

  • północny – chłodny i zacieniony;
  • wschodni – ze słońcem przed południem;
  • południowy – ciepły, słoneczny, ze słońcem w południe;
  • zachodni – słoneczny, stosunkowo wietrzny.

Od usytuowania balkonu zależy wybór gatunków i odmian roślin. Podczas gdy jedne kwiaty balkonowe dobrze rosną w pełnym słońcu, inne wymagają osłony przed bezpośrednim promieniowaniem.

Odpoczynek na kwiecistym balkonie jest znacznie przyjemmniejszy
Odpoczynek na kwiecistym balkonie jest znacznie przyjemmniejszy

Aranżacja balkonu – jakie wybrać rośliny?

1. Na początek kwiaty, potem warzywa i owoce

Z ogrodem na balkonie jest jak z wieloma rzeczami w życiu. Dobrze jest zacząć od łatwiejszej wersji, niż od razy rzucać się na głęboką wodę. Dla początkujących ogrodników można polecić mieszanki traw albo kwiatów, które nie wymagają dużo doświadczenia. Do takich niewymagających gatunków należą np. stokrotki.

Jeśli ktoś nie może poświecić ogrodowi na balkonie zbyt wiele czasu, powinien posadzić zimoodporne i wieloletnie rośliny, jak róże doniczkowe, lawenda, gipsówka, bukszpan, czy hortensje.

2. Zioła i warzywa na balkonie

Wiele warzyw, jak pomidory albo papryka, rośnie w balkonowym ogródku nawet lepiej niż na rabacie, ponieważ lubią ciepłe i osłonięte stanowiska. Inne rosną podobnie jak w zwykłym ogrodzie. Niemniej jednak nie wszystkie warzywa opłaca się uprawiać na balkonie. Na przykład marchew, kapusta czy szpinak rosną wprawdzie również w donicach, jednak zbiory są raczej mizerne. Poza tym te rośliny nie wyglądają szczególne ozdobnie. Co innego ziemniaki albo burak liściowy (mangold). Chociaż na zbiory trzeba również długo czekać, to już same rośliny stanowią efektowną dekorację balkonu. Mangold ze swoimi pięknymi łodygami w kolorze żółtym, czerwonym albo białym oraz soczyście zielone liście i białe albo różowe kwiaty ziemniaka.

W czym sadzić rośliny na balkonie?

Często polecane są duże skrzynki obramowane drewnianą kantówką i wyłożone folią jako „rabaty” na balkon. Funkcjonują one wprawdzie dobrze, ale są absolutnie niemobilne i zajmują dużo miejsca. Lepsze są mniejsze rozwiązania: szereg dużych donic ustawionych obok siebie, specjalne podniesione grządki balkonowe lub doniczki wiszące, do których można dobrać wiele gatunków kwiatów.

Miejsce dla roślin na balkonie jest oczywiście mocno ograniczone, tym bardziej że potrzebne jest też dla domowników. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skierowanie roślin w górę, a nie na boki. Można w ten sposób zagospodarować niewykorzystane przestrzenie albo ściany.

Ogród na balkonie a zwierzęta domowe

Nikt nie życzy swoim domowym pupilom niczego złego. Jakie niebezpieczeństwa czyhają jednak na nich w balkonowym ogrodzie? Niektóre rośliny zawierają substancje, które mogą być dla małych zwierząt groźne. Na przykład koty i psy nie powinny jeść roślin z rodziny psiankowatych (np. ziemniaki, pomidory, papryka), które zawierają solaninę, ani awokado, ponieważ zawarta w nim toksyna (persin) jest dla zwierząt trująca.

0 (0 opinii)