Porady

Agawa w doniczce – jak uprawiać ten kwiat?

4,5 (13 opinii)

Agawa nie ma w naturalnych warunkach łatwego życia. W jej ojczyźnie woda jest tak bardzo reglamentowana, że kiedy się pojawi trzeba ją magazynować w liściach i ostrymi kolcami chronić przed rabusiami. A kwitnie tylko jeden jedyny raz w życiu. Można powiedzieć, że u kochającego rośliny ogrodnika agawa ma się zdecydowanie lepiej. I wcale nie musi umierać, kiedy przyjdzie na świat jej potomstwo.

Charakterystyka agawy

Agawa (Agave L.) jest botanicznym rodzajem sukulentów liściowych, do którego zalicza się ponad sto gatunków. Po odkryciu Ameryki przybyły te rośliny do Europy, gdzie początkowo sadzone były w parkach i ogrodach ciepłego regionu śródziemnomorskiego. Agawy ze względu na swoje bardzo dekoracyjne, ustawione w rozetę liście oraz łatwość uprawy, stały się agawy popularnymi roślinami doniczkowymi.

W zależności od gatunku dekoracyjne liście agawy są zielone albo niebieskawozielone, bywają też odmiany wielobarwne. W suchych, pustynnych warunkach stały się mistrzami przetrwania. Podobnie jak aloesy i rozchodniki gromadzą wodę w mięsistych liściach. Na dodatek ich liście pokryte są warstwą wosku oraz drobnymi włoskami, które chronią przed wysuszającym wiatrem.

Stanowisko i podłoże do uprawy agawy w doniczce

Agawy mogą być uprawiane zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w mieszkaniu. Ponieważ większość gatunków i odmian nie jest odporna na mróz, muszą zimować w ciepłym pomieszczeniu. Z tego względu rozsądne jest sadzenie agawy do doniczek i pojemników, które dają się łatwo transportować. Im większa agawa, tym trudniejsza jej przeprowadzka. Tym bardziej, że kolce na liściach mogą poważnie pokaleczyć ręce.

Agawy potrzebują dużo słońca i powinny stać w miejscu mocno nasłonecznionym. Roślina z wiekiem staje się coraz większa i wymaga coraz więcej przestrzeni. Ten czynnik należy koniecznie brać pod uwagę. Substrat musi być bardzo luźny, ponieważ długo utrzymująca się wilgoć nie jest przez agawę dobrze znoszona.

  • Agawa lubi stanowisko bardzo słoneczne, ale w pierwszych tygodniach, dla aklimatyzacji, należy ją ustawiać w półcieniu.
  • Kiedy już się przyzwyczai, potrafi bardzo dobrze znosić upały.
  • Im bardziej intensywne promieniowanie słoneczne, tym lepszy rozwój rośliny.
  • Do ziemi kwiatowej należy domieszać jedną trzecią piasku.
  • Substrat musi być przepuszczalny, aby nie powstawały zastoje wody.
  • Sadzenie i przesadzanie agawy nie stanowi problemu, byle tylko korzenie pozostały nienaruszone.
  • Ze względu na szybki wzrost, niezbędne jest regularne przesadzanie agawy.
  • Młode rośliny przesadza się każdego roku, a starsze egzemplarze co 3-5 lat.
  • Kiedy po przesadzeniu dolne liście stają się plamiste, żółkną albo się marszczą, należy agawę przesadzić ponownie, ponieważ się nie ukorzeniła.
  • Przeprowadzkę wiosną do ogrodu albo na taras należy przeprowadzić ostrożnie, aby roślina przyzwyczaiła się do słońca. W przeciwnym razie liście mogą ulec poparzeniu.

Uprawa agawy w doniczce krok po kroku
Uprawa agawy w doniczce krok po kroku

Pielęgnacja agawy w doniczce: podlewanie, nawożenie i przycinanie

Pochodzące z pustynnych regionów agawy nie potrzebują obfitego podlewania. Jeśli roślina przez dłuższy czas ma wilgoć, źle na to reaguje, liście przebarwiają się, stają się plamiste, zaczynają gnić. Bryła korzeniowa powinna być jednak trochę wilgotna, ale wierzchnia warstwa ziemi w doniczce musi przed kolejnym podlewaniem dobrze podeschnąć.

W okresie letnim należy agawę zasilać niewielką dawką nawozu co dwa tygodnie.

Jeżeli liście agawy wyglądają brzydko, mają nienaturalne żółte i pomarszczone plamy, znaczy to, że roślina czuje się źle i jest nieodpowiednio traktowana. Przyczyną są zwykle błędy w pielęgnacji, a szczególnie zbyt mocne podlewanie, którego agawa nie znosi. Odcinając uszkodzone liście, nie wolno zranić głównej łodygi. To osłabiłoby cały organizm i mogło doprowadzić do przedwczesnej śmierci agawy.

Jak przezimować agawę doniczkową?

Wiele gatunków i odmian agawy jest wprawdzie w stanie znieść niewielkie spadki temperatury poniżej zera, jednak zimę muszą spędzić w odpowiednim pomieszczeniu.

  • W naszym regionie agawa wymaga zimą odpowiedniej kwatery.
  • Miejsce powinno być jasne z temperaturą od 4 do 14°C.
  • Idealnym miejscem do zimowego pobytu agawy jest jasny korytarz albo strych.
  • W okresie zimowania należy roślinę podlewać bardzo umiarkowanie, aby nie przerywać jej fazy spoczynku.
  • Nadmiar wilgoci może doprowadzić do powstania zgnilizny.
  • Jeśli agawa przebywa w ogrzewanym pomieszczeniu, musi otrzymywać nieco więcej wody.

Rozmnażanie agawy

Uzyskanie młodych roślin jest stosunkowo proste. Agawa tworzy boczne odnogi, które wykorzystuje się do rozmnażania. Możliwy jest też wysiew nasion, chociaż w tym wypadku ogrodnik musi się uzbroić w cierpliwość.

  • Roślina macierzysta wytwarza obok siebie małe roślinki, które można oddzielić i przesadzić do ziemi z domieszką piasku.
  • Doniczkę ustawia się w ciepłym i jasnym miejscu.
  • W początkowym okresie należy unikać mocnego nasłonecznienia młodej rośliny.
  • Do czasu pełnego ukorzenienia się sadzonki należy podlewać bardzo oszczędnie.
  • Co roku przesadzać do nowej doniczki, odpowiedniej do wzrostu agawy.
4,5 (13 opinii)