Porady

Jak rozmnażać i pielęgnować sukulenty? Proste sposoby!

5 (3 opinie)

Tam, gdzie rzadko pada deszcz, sukulentowe rośliny są u siebie w domu: w swoich liściach, łodygach i korzeniach potrafią gromadzić wodę, która pozwoli im przetrwać bez problemu długie okresy suszy. Jak je rozmnażać i pielęgnować? Odpowiadamy!

Sukulenty występują na wszystkich kontynentach – rosną na suchych wyżynach Meksyku, ale też na Wyspach Kanaryjskich oraz pustyniach i stepach Azji.

Jako rośliny doniczkowe sukulenty wymagają wyjątkowo mało pielęgnacji, przez co idealnie nadają się dla początkujących miłośników kwiatów. Jest też inna przyczyna fascynacji tymi roślinami: każdy sukulent przedstawia sobą prawdziwe, małe arcydzieło natury. Można więc użyć sukulentów np. do stworzenia efektownego lasu w słoiku.

Sukulenty to grupa roślin, a nie rodzina

W przypadku sukulentów nie chodzi o jedną konkretna rodzinę botaniczną – wszystkie zaliczone do tej grupy rośliny, jak przykładowo rojniki, agawy, czy grubosze, łączy wspólna cecha, a mianowicie posiadanie magazynującej wodę tkanki. Sukulenty liściowe rozpoznaje się po grubych i mięsistych, kulistych albo walcowatych liściach i często zwartej budowie rośliny. W ten sposób ograniczona zostaje powierzchnia parowania i mniej traci roślina wilgoci. Poza tym liście są często pokryte warstwą wosku, co daje podobny efekt. Korkowa kora działa jako termoizolacja, podobnie jak pokryta włoskami albo kolcami powierzchnia. Sukulenty pędowe, jak kaktusy, mają grube i soczyste łodygi. Warto wspomnieć, że do grupy sukulentów należy także aloes.

Jakie podłoże dla sukulentów?

Dobry drenaż jest w uprawie roślin sukulentowych szczególnie ważny, ponieważ przy zastoju wody korzenie bardzo szybko ulegają zgniliźnie. Aby woda z doniczki mogła spłynąć, konieczny jest w każdym razie otwór odpływowy w dnie naczynia. Większość sukulentów lubi substrat złożony z równych części luźnej ziemi, piasku i granulatu, który można przygotować we własnym zakresie. Alternatywą jest dostępne w sklepach ogrodniczych specjalne podłoże do kaktusów i sukulentów.

Najlepiej nadaje się do podlewania sukulentów woda miękka.
Najlepiej nadaje się do podlewania sukulentów woda miękka.

Jak podlewać sukulenty? 

Sukulenty lubią stanowiska w pełnym słońcu. Szczególnie gatunki, które mają białą, szarą albo niebieską „skórę” potrzebują dużo światła do dobrego wzrostu. Niewłaściwe miejsce powoduje, że pędy rośliny stają się nienaturalnie wydłużone. Nawet jeśli sukulenty są niewrażliwe na niedobór wody, to jednak w okresie wzrostu od wiosny do jesieni powinno się je podlewać raz w tygodniu, kiedy wierzchnia warstwa ziemi podeschnie.

Najlepiej nadaje się do podlewania sukulentów woda miękka, a więc deszczówka albo odstała woda z wodociągów. Nadmiar wody zgromadzony w podstawce powinien być szybko wylany. W okresie zimowego spoczynku rośliny powinny stać w miejscu możliwie jasnym, ale chłodnym. Wtedy wymagają mniej wody.

Jak rozmnażać sukulenty? 

Rozmnażanie sukulentów we własnym zakresie nie jest trudne, nawet jeśli metody różnią się w zależności od rodzaju i gatunku rośliny. Najlepszą porą do tego jest okres wiosenny do lata. Zaleca się użycie wartościowej ziemi ze sklepu ogrodniczego. Powinna być uboga w składniki odżywcze, stabilna strukturalnie i mieć zdolność gromadzenia wilgoci. Doniczki do uprawy młodych roślin powinny być jak najbardziej czyste.

Rozmnażanie sukulentów z nasion

Zdolność kiełkowania poszczególnych nasion może się znacznie różnić. Zaleca się stosowanie świeżych nasion z poprzedniego roku. Ponieważ nie każdy sukulent kwitnie i owocuje w domowych warunkach, można sięgnąć po nasiona zakupione w sklepie.

Wysiew przeprowadza się wiosną, kiedy światła słonecznego jest więcej i dni stają się dłuższe. Nasiona wysiewa się do małych doniczek i lekko je uciska. Na wierzch rozsiewa się nieco ziemi i ustawia doniczki w miejscu półzacienionym.

Nasiona sukulentów aż do kiełkowania nie mogą ani razu całkowicie przeschnąć. Najlepiej jest podlewać je nie z góry, ale wstawiać doniczki do naczynia z wodą. Temperatura sprzyjająca kiełkowaniu to 20-25°C (w nocy nieco mniej). Poza tym konieczna jest duża wilgotność powietrza. Można doniczki ustawić w miniszklarni albo pod folią, nie zapominając o codziennym wietrzeniu. Po wykiełkowaniu osłona jest już zbędna.

Sukulenty w domu – uprawa w szkle: https://twojogrodek.pl/Sukulenty-w-domu-uprawa-w-szkle-roslinne-terrarium

Sukulenty występują na wszystkich kontynentach!
Sukulenty występują na wszystkich kontynentach!

Rozmnażanie sukulentów z sadzonek liściowych lub pędowych

Wiele sukulentów można wegetatywnie rozmnażać z sadzonek, jak popularne zygokaktusy albo opuncje. W tym celu wykorzystuje się pędy boczne albo pojedyncze liście.

Przy rozmnażaniu sukulentów z mlecznym sokiem, jak na przykład wilczomleczowatych, trzeba pracować w rękawicach ochronnych, ponieważ sok wyciekający z miejsc ciecia jest często trujący lub drażniący skórę. Sadzonki zanurza się przed włożeniem do ziemi do wody o temperaturze 40°C, aby sok zakrzepnął. Zasadniczo wszystkie sadzonki sukulentów powinno się przed posadzeniem do ziemi przez pewien czas podsuszyć.

Rozmnażanie sukulentów z rozmnóżek

Najprostsze jest rozmnażanie gatunków, które wytwarzają rozmnóżki. Są to „gotowe” już młode roślinki, które posiadają nawet własne korzenie. Szczególnie wyraźnym przykładem jest tutaj żyworódka Daigremonta.

Szczególne przypadki rozmnażania sukulentów

Zdarzają się także wśród sukulentów nietypowe gatunki, co których trzeba zastosować odmienne metody. Na przykład niezwykłe sukulenty Lithops, czyli żywe kamienie, można podczas okresu wegetacji dzielić, co oznacza po prostu podział rośliny na kilka kawałków.

Zobacz: Sukulenty w ogrodzie – gatunki, uprawa i pielęgnacja

5 (3 opinie)