Porady

Sukulenty w domu – uprawa w szkle (roślinne terrarium)

4,2 (13 opinii)

Rośliny określane ogólnie jako sukulenty (od łacińskiego succulentus – soczysty) cieszą się dzisiaj dużą popularnością. Chociaż pod względem botanicznym należą do różnych rodzin, to łączy je wspólna cecha: zdolność gromadzenia wody na zapas. Ich ojczyzną są miejsca o suchym klimacie.

Stąd wzięła się ich niezwykła forma – grube łodygi i mięsiste liście. Do sukulentów zaliczają się liczne gatunki dobrze znanych wszystkim kaktusów, przedstawiciele wilczomleczowatych i gruboszowatych, a także bardziej rzadkie i egzotyczne, jak litops (żywe kamienie), eszeweria (nazywana kamienną różą) i haworsja.

Sukulenty idealnie nadają się do uprawy przez osoby, które chcą mieć w domu zielony kącik, ale brak im jeszcze ogrodniczego doświadczenia. Chociaż – wbrew mylnym opiniom - potrzebują zarówno regularnego podlewania, jak i nawożenia, to jednak są mistrzami przetrwania i łatwiej wybaczą błędy swojego opiekuna. Rośliny gruboszowate pięknie wyglądają w doniczkach, ale jeszcze efektowniej prezentują się w formie kompozycji – miniogródka w szklanym pojemniku.

Jak pielęgnować rośliny w terrarium (szkle)?

Uprawa w szkle składa się zwykle z różnych kaktusów i innych sukulentów oraz mchu. Aby rośliny w tym maleńkim ogródku długo pozostawały zdrowe, trzeba przestrzegać pewnych zasad.

  • Nawadniać tylko w małych ilościach, kiedy substrat jest suchy. Zwracać uwagę, aby woda wsiąkła w całości. Nadmiar wilgoci będzie tworzył w naczyniu zastoje i prowadził do zgnilizny korzeni.
  • Nie stawiać miniterrarium na słońcu. Szklane ściany stworzą efekt szklarni i rośliny mogą ulec poparzeniu.
  • Zwiędłe części roślin, oderwane liście i martwe rośliny trzeba w porę usuwać, aby zachować zdrowotność małego biotopu.
  • Słoje z przykrywką trzeba codziennie wietrzyć, aby umożliwić pełną wymianę powietrza. Lepsze są jednak naczynia odkryte.
  • Jeśli widać zaparowane szkło, wynika to z odparowania wilgoci wewnątrz naczynia. W słońcu rośliny tracą więcej wody, niż w cieniu.
  • Stanowisko trzeba wybrać według wymagań posadzonych roślin.
Uprawa sukulentów w szklanym terrarium
Uprawa sukulentów w szklanym terrarium

Urządzanie terrarium z sukulentami

1. Wybór szklanego pojemnika do uprawy sukulentów

W przeciwieństwie do projektów ogrodowych, kompozycje w terrarium są mocno ograniczone powierzchniowo i wymagają niewielkich nakładów. Małe roślinne terrarium, czyli florarium, można urządzić w głębokim szklanym naczyniu, dużym słoiku albo nawet w spreparowanej żarówce. Ważne jest tylko, aby szklany pojemnik był szczelny i miał wystarczająco dużo miejsca na posadzenie zaplanowanych roślin. Aby zbudować roślinne terrarium nie trzeba wcale być szklarzem. Można wykorzystać klasyczną szklaną skrzynię, która wcześniej służyła do hodowli rybek albo małych zwierząt. Nada się również okrągłe akwarium dla złotej rybki albo duży szklany klosz od lampy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby eksperymentować ze szkłem kolorowym.

2. Odpowiednie podłoże ma decydujące znaczenie!

Zanim szklany pojemnik zamieni się w miniflorarium, trzeba go gruntownie wyczyścić. Po usunięciu resztek zabrudzeń, płucze się go czystą wodą i pozostawia do wyschnięcia. A teraz można zacząć urządzanie małego szklanego ogródka.

Ponieważ sukulenty, jak wszystkie rośliny, potrzebują wody, ale nie znoszą jej zastoju, dolna część podłoża musi składać się z kilku warstw. Pierwszym krokiem jest ułożenie na samym dole warstwy drenażowej z czystych kamieni-otoczaków. Dzięki temu nadmiar wody będzie mógł w przyszłości ściekać między kamienie, bez moczenia roślinom „stóp”. W przypadku dużych pojemników, ta warstwa powinna mieć grubość przynajmniej dwóch palców. W mniejszych naczyniach należy kamieniami wyłożyć całe dno.

Na kamienie przychodzi warstwa granulatu, która ma całkowicie przykryć kamienie. Idealnie byłoby, gdyby ta warstwa była gruba na palec. Do małego, okrągłego naczynia wystarczą dwie garście granulatu. Składa się on z wypalonych, małych kawałków gliny, które są w stanie pochłonąć więcej wody, niż zwykła ziemia. Poza tym granulat nie stanowi korzystnego podłoża dla grzybów i pleśni. Kolejna zaleta granulatu: nie ulega zagęszczeniu, przez co korzenie roślin mają lepsze zaopatrzenie w tlen. Ma stabilną strukturę, nie ulega próchnicy, więc po przesadzeniu roślin może być użyty ponownie.

Na koniec przykrywa się granulat równomiernie ziemią, która powinna utworzyć warstwę ok. 3 cm. Taka struktura podłoża umożliwia odpływ nadmiaru wody i zapobiega powstawaniu zastojów. Ziemia daje płasko ukorzenionym kaktusom i sukulentom mocniejsze umocowanie.

3. Dobór i sadzenie kaktusów i innych sukulentów

W kolejnym kroku twórcy miniflorarium mogą puścić wodze fantazji i wybrać rośliny według własnej wizji kompozycji. Nadają się do tego celu przede wszystkim gatunki małe o niskim zapotrzebowaniu na wodę. Trzeba też zwracać uwagę na zachowanie w małym pojemniku odpowiednich odstępów między roślinami, aby miały przestrzeń do wzrostu. Harmonijny obraz stworzony z sukulentów o różnych kwiatach, formach i wielkości, można uzupełnić mchem. Oczywiście, żywy mech potrzebuje regularnie wilgoci, inaczej uschnie.

Uprawa sukulentów w szkle - instrukcja
Uprawa sukulentów w szkle - instrukcja

Dekoracja, czyli wykończenie roślinnego terrarium

Kiedy wszystkie rośliny są już na właściwym miejscu, ostatnim krokiem jest dekoracja miniterrarium. W zależności od upodobań, można użyć kawałków drewna, kamieni, małych figurek albo innych elementów. Powyższe kroki nadają się także jako instrukcja do stworzenia lasu w słoiku.

4,2 (13 opinii)