Porady

Pnącza na słońce – TOP 15 polecanych gatunków

0 (0 opinii)

Pnącza to grupa roślin, która jest bardzo popularna i cieszy się dużym zainteresowaniem. Doskonale sprawdzają się do okrywania ogrodzeń, altan, murków i pergoli, a przy tym są dekoracyjną ozdobą każdego ogrodu. Każdy z gatunków ma inne wymagania, jeśli chodzi o stanowisko i warunki uprawy, dlatego przed zakupem warto się z nimi zapoznać. Niektóre lepiej będą rosły w miejscach nasłonecznionych, a inne w półcieniu lub w cieniu. W tym artykule polecamy gatunki pnącz, które będą najlepsze na słońce.

Pnącza w ogrodzie – zalety

Pnącza to bardzo liczna grupa roślin, które doskonale sprawdzą się do aranżacji przestrzeni w ogrodzie. Są uniwersalne i niektóre z nich charakteryzują się intensywnym wzrostem, dzięki czemu szybko możemy uzyskać zieloną ścianę. Wymagają podpór, wokół których owijają się pędami lub wspinają za pomocą włosków czepnych, wąsów czy korzeni przybyszowych. Wiele z nich ma bardzo atrakcyjny wygląd i wyróżnia się pięknymi kwiatami albo dekoracyjnymi liśćmi. 

Pnącza będą zdobić altany, ogrodzenia, pergole, murki, ściany, tarasy i balkony. Dzięki nim można oddzielić ogród od części gospodarczej, ukryć nieestetyczne elementy na działce, stworzyć zieloną ścianę, która będzie odgradzała od sąsiadów lub ulicy. Ciekawie prezentują się, wspinając się po drzewach. Chronią przed wiatrem i kurzem, a z ich pomocą można zaaranżować w ogrodzie zaciszne i klimatyczne miejsce, w którym chętnie będziemy spędzać wolny czas. Niektóre z nich są roślinami wieloletnimi, ale znajdziemy w tej grupie również rośliny jednoroczne i zimozielone, których liście utrzymują się przez cały rok. Poszczególne gatunki różnią się wymaganiami co do stanowiska i podłoża, a także sposobem pielęgnacji. Zapewnienie odpowiednich warunków jest gwarancją udanej uprawy. 

Jakie pnącza wybrać na słońce?

Pnącza na słoneczne stanowiska to często poszukiwane rośliny, które sprawdzą się w nasłonecznionych ogrodach. W takich miejscach będą intensywnie rosły i pozwolą nam szybko uzyskać pożądany efekt. Poniżej przedstawiamy 15 gatunków, na które warto zwrócić uwagę.

1. Wisteria

Wisteria jest nazywana także glicynią. To okazałe pnącze, które może osiągnąć wysokość nawet 10 metrów. Jest rośliną wieloletnią i w tym samym miejscu może rosnąć nawet 100 lat. Wisteria to bardzo atrakcyjne pnącze, którego dekoracyjną częścią są kwiaty zebrane w bardzo gęste i okazałe kwiatostany o długości nawet 50 centymetrów. Ukazują się w maju i mają bardzo przyjemny zapach. Mogą być: fioletowe, fioletowo-niebieskie, różowe, białe. Glicynia czasami powtarza kwitnienie latem.

2. Wiciokrzew japoński

Wiciokrzew japoński to szybko rosnące pnącze, którego roczne przyrosty wynoszą od 1 do 2 metrów. Ma gęste, ciemnozielone liście, które mogą utrzymywać się przez całą zimę, pod warunkiem że nie będzie bardzo mroźna. Od kwietnia do czerwca pojawiają się białe kwiaty, które z czasem przebarwiają się na żółty kolor. W zależności od odmiany mają bardzo przyjemny zapach,  który jest najbardziej wyczuwalny wieczorem. 

3. Kobea pnąca

Kobea pnąca osiąga wysokość 6 metrów. Uprawiana jest zwykle jako roślina jednoroczna, chociaż można próbować ją przezimować. Liście są pierzaste i jesienią przebarwiają się na fioletowoczerwono. Dekoracyjne są dość duże kwiaty, które najpierw są kremowo-zielone, a potem zmieniają kolor na fioletowy. U niektórych odmian mogą być: różowe, czerwone, białe lub niebieskie. Mają przyjemny, miodowy zapach. Kobea pnąca kwitnie bardzo długo, bo od lipca aż do października.

4. Milin amerykański

Milin amerykański jest wieloletnim pnączem, którego pędy osiągają 10 metrów długości. Szybko rośnie, a roczne przyrosty wynoszą od 2 do 4 metrów. Po podporach wspina się za pomocą korzeni przybyszowych. Liście są ciemnozielone i duże, mają długość 30 centymetrów. Jesienią przebarwiają się na złotożółty kolor. W okresie od lipca do września wytwarza charakterystyczne kwiaty, które wyglądem przypominają trąbki i są zebrane w baldachowate kwiatostany. Mogą być karminowe, złotożółte, czerwone, pomarańczowe lub ceglastoczerwone. 

5. Winorośl japońska

Winorośl japońska to niezwykle efektowne pnącze, które dorasta do 15 metrów, a roczne przyrosty mogą wynosić nawet 4 metry. Ma bardzo duże liście o średnicy 35 centymetrów, które latem na wierzchu są ciemnozielone, a od spodu pokryte rdzawymi włoskami. Jesienią najpierw przebarwiają się na czerwono, natomiast później przybierają szkarłatny odcień. W połowie maja pojawiają się niewielkie kwiaty, które są jasnozielone i zebrane w grona. Winorośl japońska wspina się za pomocą wąsów czepnych. 

6. Rdestówka Auberta

Rdestówka Auberta to wieloletnie pnącze, które jest najszybciej rosnącą rośliną w naszych warunkach klimatycznych. W pierwszym roku uprawy może osiągnąć wysokość nawet 12 metrów, a roczne przyrosty to nawet 4 lub 6 metrów. Ma gęste, zielone liście, które utrzymują się do pierwszych mrozów. Kwitnie od lipca do późnej jesieni. Kwiaty są drobne i białe, zebrane w bardzo efektowne i dekoracyjne wiechy o długości 30 centymetrów. W lecie całkowicie zasłaniają liście. 

7. Bugenwilla

Bugenwilla w ogrodzie
Bugenwilla wyróżnia się barwnymi posadkami imitującymi kwiaty

Bugenwilla to pnącze o cienkich pędach, które mogą mieć długość 12 metrów. Może być uprawiana w donicach ustawionych na balkonie lub tarasie. Liście są eliptyczne i skórzaste, a od spodu pokrywają je włoski. Kwiaty są małe i niepozorne, białe albo różowe. Atrakcyjny wygląd zawdzięcza imitującym kwiaty barwnym podsadkom, które w rzeczywistości są liśćmi. Mogą być: czerwone, fioletowe, purpurowe, białe, pomarańczowe lub różowe.

8. Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny to wieloletnie pnącze, które owija się pędami wokół podpór. Mogą one osiągać 12 metrów długości. Liście są okrągłe lub eliptyczne, zielone, a jesienią przebarwiają się na piękny cytrynowożółty kolor. W maju i czerwcu pojawiają się niepozorne, zielone kwiaty. Do późnej jesieni ozdobą tego pnącza są kuliste, żółtopomarańczowe owoce, które w miarę dojrzewania pękają i odsłaniają czerwone osnówki.

9. Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa jest częściowo zimozielonym pnączem, którego pędy dorastają do 6 metrów długości i owijają się wokół podpór. Liście mają palczasty kształt, są jasnozielone i sztywne. U odmian mogą być zielone z białymi plamami. Kwitnie w maju i wtedy pojawiają się drobne, brązowo-purpurowe, różowe lub białe kwiaty, które wydzielają delikatny zapach. 

10. Cytryniec chiński

Cytryniec chiński to pnącze o brązowych pędach, które mają długość 10 metrów. Rocznie przyrasta o 1 metr. Liście są eliptyczne lub owalne, błyszczące, wiosną i latem zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się niewielkie kwiaty, które mają przyjemny, delikatny zapach. Mogą być białe, kremowe lub różowe. Owocem są jaskrawoczerwone jagody, które są jadalne i wykazują właściwości lecznicze. 

11. Wilec purpurowy

Wilec purpurowy to bardzo popularne, jednoroczne pnącze. Pędy mogą osiągać długość 3 metrów. Liście są sercowato zaostrzone, zielone i lekko owłosione. Dekoracyjną częścią są kwiaty, które pojawiają się od lipca do września. Mogą być czerwone, niebieskie, białe lub z paskami. Cechą charakterystyczną jest to, że zamykają się koło południa.

12. Powojnik pnący

Powojnik pnący to pnącze wieloletnie, które osiąga 12 metrów wysokości. Roczne przyrosty wynoszą do 2 metrów. Starsze, zdrewniałe pędy pokryte są szarą, łuszczącą się korą. Ma zielone, długoogonkowe liście o długości od 4 do 6 centymetrów. Kwitnie od lipca aż do jesieni i wtedy pojawiają się drobne kwiaty, zebrane w wiechowate kwiatostany. Są kremowobiałe, a z czasem stają się zielonkawe. Wydzielają intensywny zapach, który nie jest zbyt przyjemny.

13. Akebia trójlistkowa

Akebia trójlistkowa to wieloletnie pnącze, którego pędy mają długość do 7 metrów. Ma charakterystyczne, palczaste liście, które złożone są z trzech listków. Młode pędy są najpierw fioletowe, a z czasem brązowe. Kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty są drobne i ciemnopurpurowe, zebrane w groniaste kwiatostany. Wydzielają przyjemny, lekko cynamonowy zapach. Owocem są długie, mięsiste mieszki.

14. Kielisznik bluszczowaty

Kielisznik bluszczowaty jest rośliną wieloletnią, której pędy osiągają około 3 metrów długości i owijają się wokół podpór. Liście są strzałkowate, lekko owłosione, zielone, a jesienią przebarwiają się na żółto. Kielisznik bluszczowaty kwitnie od lipca do września. Kwiaty są duże i pomponowate, mają różowy kolor.

15. Winnik zmienny

Winnik zmienny jest wieloletnim pnączem, które po podporach wspina się za pomocą wąsów czepnych. Pędy mają długość nieprzekraczającą 4 metrów. Liście są ząbkowane, u odmian mogą być trójkolorowe i opadają jesienią. W lipcu pojawiają się zebrane w baldachy, małe, niepozorne kwiaty. Od września ujawniają się dość duże, kuliste owoce, które początkowo są białe, a później fioletowo-niebieskie. Dojrzewają nierównomiernie i często w jednym gronie mają różny odcień. 

0 (0 opinii)