Idealne pnącza na słońce i do cienia – ranking redakcji
Pnącza to duża grupa roślin, które mają uniwersalne zastosowanie. To atrakcyjna ozdoba każdego ogrodu, nawet jeśli nie ma w nim zbyt wiele miejsca. Pięknie prezentują się, porastając ogrodzenia, płoty, murki, ściany, pergole, altany i elementy małej architektury. Niektóre z nich wyróżniają się szybkim wzrostem, dzięki czemu w dość krótkim czasie pokrywają podpory. Każdy z gatunków ma inne wymagania, które dotyczą stanowiska i podłoża, jednak ich uprawa nie należy do trudnych. Jakie pnącza najlepiej będą rosły na słońcu, a jakie w cieniu? Zapraszamy do zapoznania się z rankingiem naszej redakcji.
Pnącza – rośliny o uniwersalnym zastosowaniu
Pnącza to rośliny, które wybiera wielu ogrodników. Są doskonałym uzupełnieniem różnych ogrodowych aranżacji i cenione są z uwagi na możliwość uniwersalnego zastosowania. Mogą wspinać się po różnych podporach, porastać ściany, murki i ogrodzenia. Dzięki nim możemy uzyskać zieloną ścianę, która oddzieli posesję od sąsiadów, chodnika czy ulicy i pozwoli chronić naszą prywatność. Niektóre gatunki mają piękne i ozdobne kwiaty, a inne dekoracyjne liście. Przed posadzeniem ich w ogrodzie dobrze jest zapoznać się z wymaganiami tych roślin, tak by wybrać dla nich najlepsze miejsce. Pozwoli to uniknąć problemów podczas uprawy i zapewni osiągnięcie pożądanego rezultatu.
Pnącza na słoneczne stanowiska
Dostępnych jest wiele gatunków pnączy, które najlepiej będą rosły na słońcu. Poniżej przedstawiamy najpiękniejsze.
Wisteria
Wisteria nazywana jest również glicynią lub słodlinem. To długowieczne pnącze, które przez wiele lat będzie zachwycało swoją wyjątkową urodą. Pędy osiągają długość 10 metrów i wiją się wokół podpór. Uwagę zwracają długie, zwisające i gęste kwiatostany, które są bardzo dekoracyjne. Kwiaty są fioletowe, fioletowo-niebieskie, różowe lub białe i u niektórych odmian mają przyjemny zapach. Kwitnie w maju, ale zdarzyć się może, że powtórzy kwitnienie latem. Liście w okresie wiosny i lata są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na ciepły, żółty kolor.
Cytryniec chiński
Cytryniec chiński to szybko rosnące pnącze, które dorasta do 10 metrów wysokości. Ma eliptyczne, błyszczące i ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na piękny, żółty kolor. Od maja do czerwca obsypuje się niewielkimi kwitami, które mają białą, kremową lub bladoróżową barwę. Wydzielają przyjemny zapach. Dekoracyjne są również jaskrawoczerwone owoce, które zebrane są w zwisające grona. Podobnie jak inne części tej rośliny mają właściwości lecznicze.
Winorośl japońska
Winorośl japońska to pnącze, które charakteryzuje się bardzo szybkim wzrostem, ponieważ roczne przyrosty mogą wynosić nawet cztery metry. Kwitnie wcześnie, bo już w pierwszej połowie maja. Kwiaty są zebrane w grona, mają lekko zielony kolor i delikatny zapach. Bardzo dekoracyjne są duże, mocno karbowane, okrągłe i sztywne liście. Spektakularnie wyglądają jesienią, gdy przebarwiają się na piękny, czerwony kolor.
Kobea pnąca
Kobea pnąca jest pnączem, którego pędy osiągają długość 6 metrów. Zwykle uprawiana jest jako roślina jednoroczna, jednak można próbować ją przezimować. Ma pierzaste liście, które jesienią pięknie się przebarwiają na wyjątkowy, fioletowoczerwony kolor. Na uwagę zasługują dość duże kwiaty, które najpierw mają kremowo-zielony kolor, a później stają się fioletowe. U odmian mogą być również białe, czerwone, różowe lub niebieskie. Wydzielają przyjemny, miodowy zapach. Okres kwitnienia jest długi i trwa od lipca aż do października.
Pnącza do cienia
Zagospodarowanie zacienionych miejsc w ogrodzie to często dość duże wyzwanie. Są jednak rośliny, w tym pnącza, które bez trudu poradzą sobie w cieniu.
Hortensja pnąca
Hortensja pnąca to mniej popularny gatunek hortensji, jednak warto posadzić go w ogrodzie z uwagi na walory dekoracyjne. To pnącze do cienia o wiotkich i elastycznych pędach pokrytych czerwonobrunatną, łuszczącą się korą, dzięki czemu wygląda atrakcyjnie również w okresie bezlistnym. Ma jajowate, błyszczące, ciemnozielone liście, które jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Utrzymują się długo, bo aż do listopada. Bardzo dekoracyjne są kwiatostany złożone z białych kwiatów. Kwitnie od czerwca do lipca.
Kokornak
Kokornak to pnącze, które osiąga wysokość 10 metrów, a roczne przyrosty mogą wynosić nawet dwa metry. Liście są duże i mają średnicę od 10 do 30 centymetrów. Są całobrzegie, sercowate, wiosną jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na żółto. Bardzo atrakcyjne są oryginalne kwiaty, które mają fajkowaty kształt i purpurowo-brązowy kolor. Kokornak kwitnie w maju, a we wrześniu pojawiają się bardzo ciekawie wyglądające owoce, które przypominają małe ogórki.
Winorośl pachnąca
Winorośl pachnąca jest okazałym pnączem o silnym wzroście. Pędy osiągają długość 10-12 metrów. Liście gęsto rosną na pędach, tworząc szczelną zasłonę. Są duże, zielone, a jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Na przełomie maja i czerwca pojawiają się niepozorne kwiaty, które mają bardzo przyjemny zapach. Pachną tylko kwiaty męskie. Jesienią dekoracyjne są również zebrane w grona fioletowe owoce.
Winobluszcz pięciolistkowy
Winobluszcz pięciolistkowy nazywany jest również dzikim winem. Pędy osiągają długość od 6 do 12 metrów, a roczne przyrosty wynoszą do dwóch metrów. Młode pędy są jasnoczerwone, a z czasem ciemnieją. Liście są dłoniaste i składają się z 5 eliptycznych listków. Z wierzchu są zielone, natomiast od spodu mogą być szarozielonkawe lub białozielonkawe. Jesienią przebarwiają się na piękny, ciemnoczerwony kolor. Zakwita w lipcu i wtedy pojawiają się drobne, niepozorne, zielone kwiaty zebrane w niewielkie baldachy.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.