Porady

Wisteria – kiedy i jak sadzić to kwitnące pnącze?

0 (0 opinii)

Wisteria to niezwykle dekoracyjne pnącze ogrodowe, które wzbudza podziw. Zachwyca szczególnie w okresie kwitnienia, kiedy pojawia się morze kwiatów zebranych w duże, długie grona. Atrakcyjnie prezentuje się w każdym ogrodzie, dlatego jej uprawa cieszy się rosnącą popularnością. Kiedy i jak posadzić wisterię? Zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym krok po kroku opisujemy, co trzeba zrobić.

Jak wygląda wisteria?

Wisteria, często nazywana glicynią lub słodlinem, należy do rodziny bobowatych. Pochodzi z terenów Azji Wschodniej i Ameryki Południowej. To bardzo dekoracyjne pnącze, którego zdrewniałe pędy mocno owijają się wokół podpór. Najlepiej rośnie na silnych podporach, które mogą utrzymać znaczny ciężar. Można ją uprawiać przy altanach, pergolach, ścianach i innych wspornikach. Osiąga wysokość nawet 10 m. Jest to roślina długowieczna, która może rosnąć ponad 100 lat. Najczęściej uprawiane gatunki to:

Najbardziej dekoracyjną częścią wisterii są niezwykłe kwiatostany, zebrane w długie, gęste, zwisające grona, które mogą mieć długość nawet 50 cm. Kwiaty pojawiają się w maju i bardzo przyjemnie, intensywnie pachną. Mogą być fioletowe, fioletowo-niebieskie, różowe lub białe. Glicynia chińska może powtórzyć kwitnienie latem. Po przekwitnięciu zawiązują się strączkowe owoce, które pozostają na roślinie przez całą zimę. Ozdobne są również pierzaste liście wisterii, które latem i wiosną są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na złoto. Roślina charakteryzuje się silnym wzrostem, roczny przyrost może wynosić od 1 do 3 m. Z upływem czasu pędy drewnieją i stają się coraz cięższe, dlatego konieczne są mocne podpory.

Wybór odpowiedniego miejsca dla wisterii

Jeżeli chcemy posadzić wisterię, musimy pamiętać o wyborze odpowiedniego miejsca. Stanowisko powinno być ciepłe i słoneczne, osłonięte przed wiatrem zwłaszcza zimą, gdyż może on połamać delikatne pędy i drewniejące gałązki. Warto dobrze przemyśleć, gdzie ją posadzimy, ponieważ będzie tam rosła przez wiele lat. Musimy wziąć pod uwagę, że w miejscach półcienistych i zacienionych glicynia będzie znacznie słabiej kwitła, dlatego wybierajmy stanowisko, na którym słońce jest przez minimum 6 godzin dziennie. Wisteria jest rośliną mocno ekspansywną. Potrzebuje dość dużo miejsca i solidnych podpór. Należy uważać, żeby nie wspinała się po rynnach, które pod jej ciężarem mogą się pogiąć.

Glicynia najlepiej rośnie na średnio żyznym, próchniczym podłożu o odczynie zbliżonym do obojętnego. Wiosną i latem powinno być lekko wilgotne.

Zobacz: Jak wyprowadzić wisterię na drzewko?

Kiedy sadzić wisterię?

Zalecanymi terminami sadzenia wisterii jest wiosna i jesień. Roślina posadzona w tych terminach ma zapewnione optymalne warunki do rozwoju i z pewnością się przyjmie w podłożu. To znacznie zwiększa szansę na kwitnienie w przyszłości. Wiosną należy poczekać, aż ziemia i otoczenie będą miały nico wyższą temperaturę.

Jak sadzić wisterię?

Wisterię sadzimy w głęboko uprawionej glebie, do której możemy dodać torfu, kompostu, próchnicy lub przegniłego obornika. Musimy wykopać dół, o głębokości równej wielkości bryły korzeniowej i 2 lub 3-krotnie większej szerokości. Konieczne jest zamontowanie podpory, przy której będzie rosła glicynia.

Sadzonkę umieszczamy kilka centymetrów głębiej niż rosła w doniczce. Jeżeli kupiliśmy roślinę szczepioną, to musimy zwrócić uwagę, żeby miejsce szczepienia znalazło się trochę poniżej poziomu podłoża. Sadzonkę rośliny umieszczamy w przygotowanym wcześniej dole i wypełniamy go odpowiednią mieszanką ziemi, którą ubijamy wokół głównego pędu. Po posadzeniu musimy glicynię bardzo obficie podlać. Odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić od 0,5 do 1 m. W pierwszym roku po posadzeniu roślina wymaga ochrony, dlatego okrywamy ją agrowłókniną, a korzenie przysypujemy korą.

Jeżeli zdecydujemy się na sadzenie nasion glicynii, to musimy uzbroić się w cierpliwość. Jest to proces długotrwały i czasochłonny. Nasiona moczymy najpierw w ciepłej wodzie przez 24 godziny, a następnie umieszczamy w osobnych doniczkach. Nasiona umieszczamy w żyznym podłożu o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Może to być ziemia ogrodowa lub do kwiatów doniczkowych, zmieszana z torfem. Po wykiełkowaniu roślinę przechowujemy w suchym i ciepłym pomieszczeniu, w którym nie dochodzi do gwałtownych zmian temperatury przez okres 3 lat. Po upływie tego okresu możemy przesadzić ją do gruntu, jednak na kwiaty trzeba będzie poczekać przynajmniej 7 lat. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup gotowych sadzonek, które zakwitają znacznie wcześniej.

Przeczytaj również: Wisteria – kiedy i jak ją przycinać?

0 (0 opinii)