Porady

Pnącza wieloletnie na słońce – jakie wybrać?

0 (0 opinii)

Pnącza wieloletnie, które mogą rosnąć w nasłonecznionych miejscach, to grupa roślin chętnie uprawianych w ogrodach. Mają wiele zalet, są nie tylko dekoracyjne, ale również mogą zastąpić żywopłot czy zasłonić niezbyt dobrze prezentujące się elementy. Wiele z nich szybko rośnie i nie trzeba długo czekać na efekty. W zależności od gatunku różnią się wymaganiami i tym, jak należy je pielęgnować. W artykule przygotowaliśmy opis kilku wieloletnich pnącz na słońce, które właśnie na takim stanowisku będą najlepiej rosły.

Pnącza wieloletnie – atrakcyjna ozdoba ogrodu

Pnącza wieloletnie to grupa roślin, które są często poszukiwane i chętnie sadzone w ogrodach. Można je posadzić przy ścianie budynku, ogrodzeni, elementach małej architekturze lub innych podporach, po których będą się wspinały. Są uniwersalne i można je wykorzystać w wielu aranżacjach. Niektóre gatunki pięknie i intensywnie kwitną, a inne mają dekoracyjne liście, które jesienią często się przebarwiają. Pnącza mogą piąć się po ogrodzeniach, zastępując żywopłot i szczelnie oddzielać od posesji sąsiada, chodnika lub ruchliwej ulicy. Wystarczy zapewnić im odpowiednie podłoże i stanowisko oraz właściwie je pielęgnować. Przed posadzeniem w ogrodzie warto zapoznać się z wymaganiami, jakie ma dany gatunek, dzięki czemu uprawa nie przysporzy nam problemów.

Najciekawsze gatunki pnącz wieloletnich na słoneczne stanowiska

Pnącza wieloletnie na słońce to takie, które w nasłonecznionych miejscach w ogrodzie będą intensywnie kwitły i miały dekoracyjne liście. Wybór gatunku jest uzależniony od naszych preferencji i oczekiwań. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Glicynia (wisteria)

Glicynia nazywana jest również wisterią lub słodlinem. Jest pnączem długowiecznym, które może rosnąć nawet 100 lat. Osiąga wysokość 10 metrów, a jej pędy mocno owijają się wokół podpór, które powinny być wytrzymałe na tyle, by utrzymać jej ciężar. Ma zachwycające urodą zwisające, długie, gęste kwiatostany. Złożone są z fioletowych, fioletowo-niebieskich, różowych albo białych kwiatów, które często wydzielają przyjemny zapach. Kwitnie w maju, a czasem może powtórzyć kwitnienie latem. Po przekwitnięciu zawiązują się strączkowe owoce, które pozostają na roślinie przez całą zimę i stanowią w tym okresie ciekawą ozdobę. Liście wiosną i latem są jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na złoto. To pnącze o silnym wzroście, którego roczne przyrosty mogą wynosić od 1 do 3 metrów. Miejsce do uprawy musi być ciepłe i słoneczne, osłonięte przed wiatrem. Gleba powinna być średnio żyzna, próchnicza o odczynie pH zbliżonym do obojętnego.

Milin amerykański

Milin amerykański jest pnączem, które charakteryzuje się silnym wzrostem i przyrasta rocznie od 2 do 4 metrów. Ma sztywne i dość grube pędy, które dorastają do 10 metrów długości. Dzięki korzeniom czepnym bez problemu wspina się po chropowatych ścianach i pniach drzew. Liście są długie i ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na złotożółty kolor. Kwiaty mają kształt rurkowatej trąbki, która rozchyla się na końcu. Zebrane są w baldachowate kwiatostany. Mogą być:  karminowe, złotożółte, czerwone, szkarłatne lub pomarańczowe. Kwitnie od lipca do wczesnej jesieni. Wymaga stanowisk słonecznych i osłoniętych przed silnymi wiatrami. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i z dużą zawartością próchnicy. 

Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa to wieloletnie pnącze, które osiąga wysokość 10 metrów. Rośnie szybko, roczne przyrosty w sprzyjających warunkach wynoszą od 1 do 3 metrów. Jest półzimozielona i liście zrzuca dopiero wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej -15 stopni Celsjusza. Ma palczaste liście, młode są zielone z purpurowofioletowym odcieniem, natomiast starsze są ciemnozielone. Ma dwa rodzaje kwiatów – kwiaty żeńskie są większe i wydzielają przyjemny korzenno-cynamonowy zapach, a męskie są mniejsze, ale bardziej liczne. Kwitnąć zaczyna pod koniec kwietnia lub na początku maja. Najlepsze dla niej jest stanowisko nasłonecznione. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna i lekko wilgotna.

Cytryniec chiński

Cytryniec chiński dorasta do 10 metrów wysokości, a roczne przyrosty wynoszą około jednego metra. Liście są eliptyczne, błyszczące i ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Pnącze kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są drobne, białe, kremowe lub bladoróżowe i mają przyjemny zapach. Owocem są jaskrawoczerwone jagody, zebrane w zwisające grona. Pojawiają się w 4-6 roku od posadzenia. Są jadalne i mają właściwości lecznicze, podobnie jak nasiona, kora i liście tej rośliny. Cytryniec chiński uprawiany jest na stanowiskach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Najlepsze będzie podłoże żyzne, przepuszczalne, wilgotne o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Jest w pełni mrozoodporny.

Winorośl japońska

Winorośl japońska to pnącze, które charakteryzuje się szybkim wzrostem – roczne przyrosty mogą wynosić nawet cztery metry. Jest to gatunek, który zakwita już w pierwszej połowie maja. Pojawiają się wtedy niepozorne, lekko zielone kwiaty, które mają delikatny zapach i są zebrane w grona. Po przekwitnięciu zawiązują się niewielkie owoce. Najbardziej dekoracyjne są jednak duże, mocno karbowane, okrągłe i sztywne liście, które jesienią przebarwiają się na piękny, czerwony kolor. Od spodu pokryte są rdzawym kutnerem. 

Winorośl japońska powinna być uprawiana na stanowiskach słonecznych. Jest tolerancyjna w stosunku do podłoża i może rosnąć na glebach żyznych, przeciętnych ogrodowych i gliniasto-piaszczystych. Im uboższa ziemia, tym bardziej się wybarwia. Jest mrozoodporna.

Sprawdź także: Pnącza zimozielone wieloletnie – polecane gatunki

0 (0 opinii)