Porady

Pnącza do cienia i półcienia – TOP 15 polecanych gatunków

0 (0 opinii)

Pnącza są roślinami, dzięki którym w krótkim czasie można stworzyć efektowną osłonę oddzielającą od ulicy albo sąsiadów. Mogą rosnąć, wspinając się po pergolach, altanach, balkonach, ogrodzeniach i ścianach. Są uniwersalne i będą stanowić atrakcyjną ozdobę każdego ogrodu. W zależności od gatunku i odmiany mają zróżnicowane wymagania pod względem warunków siedliskowych. Często poszukiwane są takie egzemplarze, które będą rosły w półcieniu albo w cieniu, ponieważ miejsce w ogrodzie może być trudno zagospodarować. W artykule przedstawiamy 15 gatunków pnącz, które poradzą sobie na takim stanowisku.

​Pnącza – uniwersalne rośliny do ogrodu

Pnącza to bardzo liczna grupa roślin, które są chętnie uprawiane w ogrodach. Dzięki nim zyskujemy efektowną i ciekawą ozdobę, którą możemy wykorzystać w wielu miejscach. Niektóre z nich są dekoracyjne z uwagi na piękne kwiaty, a inne mają atrakcyjnie wyglądające liście. Ważnym kryterium wyboru jest to, jak dużo miejsca możemy przeznaczyć pod uprawę oraz jakie warunki będą najlepsze dla danego gatunku. Mogą piąć się po drzewach, porastać budynki gospodarcze, zasłaniać śmietniki lub inne elementy, które nie prezentują się zbyt estetycznie. Wspinając się po ogrodzeniach, będą skutecznie odgradzać od ulicy albo sąsiada i chronić naszą prywatność. Wśród licznych gatunków możemy znaleźć takie, które charakteryzują się dużymi, rocznymi przyrostami i dzięki temu szybko uzyskamy oczekiwany efekt. 

Najlepsze gatunki pnączy do cienia i półcienia

Zaaranżowanie zacienionego miejsca w ogrodzie to często dość duże wyzwanie dla ogrodnika, ponieważ bardzo duża grupa roślin do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje światła. Są jednak i takie pnącza, które poradzą sobie bez nasłonecznienia. Poniżej opisujemy 15 gatunków, które będą ozdobą każdego ogrodu.

1. Hortensja pnąca

Hortensja pnąca to mniej znany gatunek hortensji. To pnącze, które po podporach wspina się za pomocą korzeni przybyszowych, a bez podpór może rosnąć jako roślina okrywowa. Ma wiotkie i elastyczne pędy, które pokrywa czerwonobrunatna, łuszcząca się kora, dlatego są ciekawą ozdobą ogrodu również w okresie bezlistnym. Liście są ciemnozielone, jajowate i błyszczące, jesienią przebarwiają się na ciepły, żółty kolor i utrzymują nawet do listopada. Bardzo dekoracyjne są białe kwiaty zebrane w płaskie, baldachowate kwiatostany. Kwitnie latem od czerwca do lipca. 

2. Winobluszcz

Winobluszcz to pnącze, które może rosnąć w półcieniu. Osiąga wysokość do 20 metrów, a roczne przyrosty wynoszą do 2 metrów. Ma długie i elastyczne pędy, które są gęsto porośnięte liśćmi. Liście są duże i zielone, a jesienią w zależności od odmiany przebarwiają się na intensywnie pomarańczowe, fioletowe lub czerwone kolory. Dekoracyjne są także pojawiające się jesienią  kuliste, ciemne owoce, które wyglądem przypominają winogrona. Kwiaty są małe, niepozorne, żółtozielone i nie mają walorów dekoracyjnych. Winobluszcz jest mało wymagający i łatwy w uprawie.

3. Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to pnącze, które bez trudu poradzi sobie w cieniu i półcieniu, dlatego jest bardzo popularny. Jest rośliną długowieczną i zimozieloną. Pędy mogą osiągać nawet 20 metrów długości, a roczne przyrosty wynoszą od 40 do 50 centymetrów. Po podporach wspina się za pomocą korzeni przybyszowych. Dekoracyjne są liście bluszczu, które początkowo są owłosione, a potem błyszczące, skórzaste, ciemnozielone i mają dobrze widoczną siatkę jasnych nerwów. Starsze egzemplarze obficie kwitną i pojawiają się wtedy niewielkie, zielonożółte kwiaty zebrane w wiechy. Może być uprawiany jako roślina okrywowa.

4. Kokornak

Kokornak to pnącze, które bez przeszkód możemy uprawiać w cieniu. Osiąga wysokość 10 metrów i bardzo szybko rośnie, roczne przyrosty mogą wynosić nawet 2 metry. Wokół podpór oplata się za pomocą wijących pędów. Ma duże liście, które mają średnicę od 10 do 30 centymetrów. Są sercowate i całobrzegie, wiosną jasnozielone, a jesienią przebarwiają się na ciepły, żółty kolor. Dekoracyjne są brązowe kwiaty o fajkowatym kształcie. Kokornak kwitnie w maju. Potrzebuje solidnych podpór, które będą w stanie wytrzymać jego ciężar.

5. Przywarka japońska

Przywarka japońska to pnącze, które może rosnąć w cieniu i półcieniu. Osiąga wysokość 6 metrów, a roczne przyrosty wynoszą 50 centymetrów. Po przeszkodach wspina się za pomocą korzeni czepnych. Liście są owalne, sercowate, skórzaste i zielone, ale u niektórych odmian mogą mieć przebarwienia lub wyraźnie widoczne unerwienie. Od czerwca do lipca pojawiają się białokremowe, drobne kwiaty, które zebrane są w gęste, płaskie, baldachogroniaste kwiatostany. Ma dwa rodzaje kwiatów – kwiaty płodne są niepozorne, natomiast dekoracyjne są kwiaty płonne.

6. Wiciokrzew Henryʹego

Wiciokrzew Henryʹego to pnącze, które może rosnąć na zacisznym i półcienistym stanowisku. Osiąga wysokość 4 metrów, a roczne przyrosty wynoszą 1 metr. Jest zimozielony, dlatego liście utrzymują się przez cały rok. Są ciemnozielone i błyszczące. Kwitnie latem i pojawiają się wtedy nieduże, rurkowate, ciemnopurpurowe kwiaty. Owocuje późnym latem, a jego owoce są drobne i fioletowe z woskowatym nalotem.

7. Bluszcz kolchidzki

Bluszcz kolchidzki jest zimozielonym pnączem. Osiąga wysokość 10 metrów, a roczne przyrosty wynoszą od 1 do 2 metrów. Liście są duże, mają nawet 20 centymetrów średnicy, po roztarciu wydzielają ziołowy zapach. Kwiaty są białe i nieduże. Kwitnie od września do listopada. Może rosnąć na stanowiskach cienistych i półcienistych.

8. Chmiel zwyczajny

Chmiel kojarzony jest głównie z produkcją piwa, ale może być również ciekawą dekoracją ogrodu, dlatego coraz częściej uprawiany jest jako ozdobne pnącze. Osiąga wysokość od 6 do 10 metrów. Liście są duże, zielone, ząbkowane na brzegach. Na jednym egzemplarzu występuje tylko jeden rodzaj kwiatów: męski lub żeński. Kwiaty męskie są drobne, zielonkawe i zebrane w długie, zwisające kwiatostany, Kwiaty żeńskie są drobne i zebrane w kotkowate kwiatostany, a po przekwitnięciu zbierają się w dekoracyjne, duże, zielone, szyszkowate owocostany

9. Winorośl pachnąca

Winorośl pachnąca może być uprawiana w półcieniu. Pędy osiągają długość od 10 do 12 metrów. Ma gęste, duże i zielone liście, które jesienią przebarwiają się na żółto. Kwitnie w maju i w czerwcu. Kwiaty są niepozorne, męskie wydzielają przyjemny, intensywny zapach. U odmian, które mają kwiaty żeńskie, jesienią pojawiają się ozdobne owoce.

10. Rodochiton

Rodochiton to pnącze, które może rosnąć na lekko zacienionym stanowisku. Uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Pędy osiągają długość nieprzekraczającą 2 metrów. Liście są sercowate z purpurowymi przebarwieniami. Kwiaty mają ciekawy, kielichowaty kształt i są fioletowe. Zwisają na długiej szypułce. Rodochiton kwitnie od czerwca do października.

11. Trzmielina Fortuneʹa

Trzmielina Fortune'a w ogrodzie
Trzmielina Fortuneʹa to krzew, który w ogrodzie może odgrywać rolę pnącza

Trzmielina Fortuneʹa jest klasyfikowana jako krzew, jednak może pełnić również funkcję pnącza. Na podpory wspina się za pomocą elastycznych pędów i korzeni przybyszowych. Jest zimozielona, liście są eliptyczne i skórzaste, w zależności od odmiany mogą być: zielone, żółte, białe, dwubarwne. Trzmielina Fortune’a kwitnie w czerwcu i w lipcu, jednak kwiaty nie mają większych walorów dekoracyjnych.

12. Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy to gatunek pnącza, które osiąga wysokość od 6 do 12 metrów. Młode pędy są najpierw jasnoczerwone, a z czasem ciemnieją. Liście są dłoniaste, karbowane lub ząbkowane i ostro zakończone. Z wierzchu są zielone, natomiast od spodu mogą być szarozielonkawe lub białozielonkawe. Jesienią przebarwiają się na ciemnoczerwony kolor. Kwiaty są: drobne, niepozorne, zielone, zebrane w niewielkie baldachy.

13. Powojnik pnący

Powojnik pnący jest pnączem, które może rosnąć na różnych stanowiskach, także w cieniu. Jest rośliną wieloletnią o silnym wzroście. Jego pędy osiągają długość od 4 do 12 metrów. Starsze i zdrewniałe pokryte są szarą, łuszczącą się pasami korą. Liście są całobrzegie i zielone. Powojnik pnący kwitnie dość długo, bo od lipca do jesieni. Kwiaty są białe lub żółtawobiałe, drobne i zebrane w wiechowate kwiatostany. Wydzielają niezbyt przyjemny zapach. Pnącze wytwarza niełupki tworzące puszyste owocostany, które utrzymują się przez całą zimę.

14. Dławisz okrągłolistny

Dławisz okrągłolistny to pnącze, które można uprawiać w półcieniu. Jest rośliną wieloletnią, której pędy osiągają 12 metrów długości. Rośnie bardzo silnie,  roczne przyrosty wynoszą od 1 do 4 metrów. Liście są okrągłe lub mają eliptyczny kształt, zielone, a jesienią przebarwiają się na cytrynowożółty kolor. Kwitnie w maju i czerwcu – wtedy pojawiają się niepozorne, zielone kwiaty. Do późnej jesieni utrzymują się żółtopomarańczowe owoce. 

15. Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski to pnącze, którego pędy osiągają długość od 3 do 6 metrów. Liście są dość duże, eliptyczne. Kwitnie od maja do końca lata. Kwiaty są dekoracyjne, rurkowate i zebrane w niby główki. Mają delikatny i przyjemny zapach. Po przekwitnięciu zawiązują się drobne, kuliste, czerwone owoce.

0 (0 opinii)