Porady

Koleus – roślina o ozdobnych liściach idealna do doniczki i na rabatę [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

0 (0 opinii)

Koleusy są łatwe w uprawie i choć wytwarzają kwiaty, to raczej liście mają walor dekoracyjny, przez który są lubiane i doceniane. Prezentują się idealnie zarówno w donicy, jak i na rabacie. Zobaczcie jak koleusy wyglądają w ogrodach naszych Czytelników.

Koleus – uprawa

Koleus, nazywany inaczej pokrzywką brazylijską, to roślina pochodząca z tropikalnego klimatu. Dlatego najlepiej czuje się u nas w temperaturze powyżej 20°C. Najczęściej uprawia się ją w doniczce, ale zdarza się również, że spotkamy ją w ogrodzie. To niski gatunek, który rośnie od 30 do około 80 cm wysokości (w przypadku niektórych odmian do około 100-120 cm wysokości).

Idealne stanowisko dla koleusa to miejsce częściowo zacienione – roślina lubi ciepło, ale nie toleruje dużej ekspozycji na słońce. Trudno jej poradzić sobie jednak w pełnym zacienieniu. Wymaga regularnego podlewania, szczególnie w czasie suszy.

Koleus preferuje podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Idealne pH to obojętne lub lekko kwaśne. Po posadzeniu, warto ściółkować podłoże, by zapewnić roślinie utrzymanie odpowiednich warunków glebowych.

Więcej o koleusach przeczytasz w innym naszym artykule.

Koleusy – najczęstsze odmiany

Wśród odmian, które dominują w domach i ogrodach są:

  • ‘Dipt in Wine’ – ma liście bordowe z zielonym obramowaniem i nasadą
  • ‘Oscar’ – ma czerwone liście z żółtym obramowaniem
  • ‘Pineapple Splash’ – ma liście żółto-bordowe
  • ‘Sky Fire’ – ma liście bordowe z zielonym obramowaniem.

Dobrze jest mieszać różne odmiany lub nawet łączyć koleusy z innymi roślinami, by stworzyć efektowną i kolorową rabatę. Można je mieszać z niecierpkami lub aksamitkami, które wprowadzą do rabaty dodatkowy kolor. Równie efektownie prezentuje się koleus o intensywnej barwie obok paproci lub ozdobnych liści funkii

Zdjęcia koleusów

O koleusach można pisać wiele, jednak to ich zdjęcia oddają w pełnej krasie wyjątkowość tej rośliny. Poniżej prezentujemy Wam zdjęcia koleusów nadesłane przez naszych Czytelników:

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)