Porady

Funkia (hosta) – najważniejsze kroki uprawy

4,7 (21 opinii)

Kto ma w ogrodzie cienisty zakątek, ten może zaoferować idealne stanowisko jednej z najbardziej atrakcyjnych bylin – funkii. Jest nie tylko łatwa w uprawie, ale także bardzo różnorodna i nadaje ogrodowi graficzną oprawę. Niektóre gatunki funkii dobrze się czują nawet w miejscach nasłonecznionych. Są wszechstronnie utalentowane.

Większość gatunków funkii pochodzi z Japonii, Chin i Korei, a niektóre z Rosji. Rodzaj botaniczny został nazwany nazwiskiem niemieckiego botanika Funck’a (funkia) i austriackiego Hosta (hosta). W naszym regionie ta bylina występuje w około 45 gatunkach, z których wyhodowano ponad 4000 odmian.

Roślina zdobyła popularność, dzięki swoim ozdobnym liściom. Te zaskakują szeroką paletą kształtów i kolorów. Bywają małe, duże, okrągłe, wąskie i z różnym wzorami na blaszce liściowej. Wykorzystywanie funkii wyłącznie do wypełniania zacienionych luk w ogrodzie byłoby obrazą ich możliwości i urody.

Stanowisko do uprawy funkii (hostów)

Funkie stanowią ważny element urządzania cienistych i półcienistych fragmentów ogrodu. Byliny te dają się też łatwo uprawiać w pojemnikach.

  • Zapotrzebowanie na światło: średnie do skromnego, niektóre gatunki lubią miejsca słoneczne.
  • Im więcej białego i żółtego koloru w zabarwieniu liści, tym bardziej wytrzymałe na słońce.
  • Funkie z błękitnawymi liśćmi nie nadają się na stanowiska nasłonecznione.
  • Gleba do uprawy tej rośliny powinna być żyzna i przepuszczalna.
  • Chętnie rosną także na kwaśnych glebach, ogólnie są tolerancyjne, co do podłoża.

Funkie zdobią bez problemu miejsca pod drzewami w towarzystwie paproci, pluskwicy, serduszek ogrodowych albo omiegu.

Jak sadzić i rozmnażać funkię?

Kiedy wiosną miną ostatnie przymrozki, można wysadzić funkię do ogrodu. Generalnie biorąc, sadzenie funkii jest możliwe przez cały okres wegetacyjny, a więc od maja do początku października. Z tym, że okresy ekstremalnych upałów nie są raczej zalecane. Kiedy rośliny zostaną posadzone wiosną, mają dosyć czasu, aby wytworzyć nowe korzenie i rozrosnąć się zanim przyjdą pierwsze gorące dni. Okres jesieni, kiedy gleba jest jeszcze ciepła, a deszcze częściej przechodzą, też nadaje się dobrze do sadzenia hosty.

  • Sadzenie: wiosna albo jesień.
  • Odstęp sadzenia: w zależności od odmiany od 30 cm do 60 cm.
  • Glebę należy spulchnić i dodać humus albo kompost.
  • Po posadzeniu można położyć grubą warstwę ściółki, która pomoże zachować wilgotność gleby.
  • Lekko podlać.

Funkię można rozmnażać zarówno wegetatywnie, jak i generatywnie przez wysiew nasion. Odmiany (hybrydy) rozmnaża się najczęściej przez podział. Postępuje się tak dlatego, ponieważ mieszance hodowlane albo w ogóle nie wytwarzają zdolnych do kiełkowania nasion, albo wyrosłe z nich siewki nie przypominają w niczym rośliny macierzystej.

Funkie (hosty) doskonale nadają się do obsadzenia zacienionych zakątków ogrodu
Funkie (hosty) doskonale nadają się do obsadzenia zacienionych zakątków ogrodu

Jak podlewać i nawozić funkię w ogrodzie?

Funkie lubią najbardziej, kiedy ich substrat jest ciągle lekko wilgotny. W żadnym wypadku nie powinien jednak być mokry. Z czasem rośliny rozwijają stosunkowo długie korzenie i mogą nawet przetrwać krótkookresowe susze, ale tylko w zaawansowanym wieku. Młode rośliny powinny być odpowiednio podlewane, by nie przeschły.

Wiosną wyrastają z korzeni nowe, młode rośliny. To oznacza dla byliny znaczny wydatek energii. Wesprzeć ją można w tym dawką kompostu albo długo działającego nawozu. Regularne nawożenie rośliny w okresie wzrostu nie jest konieczne. Z reguły trwa cztery do pięciu lat, zanim funkia wyrośnie na prawdziwą bylinę. Kiedy więc na początku wydaje się nieco mała, potrzeba trochę cierpliwości.

Wykorzystywanie funkii wyłącznie do wypełniania zacienionych luk w ogrodzie byłoby obrazą ich możliwości i urody.

Jak i kiedy przycinać funkie (hosty)?

Zwiędłe liście powinny być na bieżąco usuwane. Po przekwitnieniu roślina potrzebuje jeszcze dużo czasu, aby zgromadzić w podziemnej części składniki pokarmowe na przetrwanie zimy. Dlatego w żadnym wypadku nie wolno ścinać liści razem z przekwitłymi kwiatami już w sierpniu. Bez nich funkia nie poradzi sobie z zebraniem energii na wiosenny wzrost. Dobrą porą na niskie przycięcie funkii jest jesień, kiedy liście są już zwiędłe i podeschnięte.

Czy funkię trzeba zabezpieczyć na zimę?

Funkia jest wprawdzie rośliną zimoodporną, ale liście ma wrażliwe na mróz. Dlatego też zaczynają one – najpóźniej po pierwszych przymrozkach – więdnąć i schnąć. Ze wzglądu na to, że liście do końca sezonu są roślinie niezbędne, nie wolno ich przedwcześnie ścinać. Dla ochrony przed silnymi mrozami można ziemię przykryć warstwą kompostu lub gałęzi, słomy i liści.

 

4,7 (21 opinii)