Funkia (hosta) – najważniejsze kroki w uprawie
Kto ma w ogrodzie cienisty zakątek, ten może zaoferować idealne stanowisko jednej z najbardziej atrakcyjnych bylin – funkii (hosty). Jest nie tylko łatwa w uprawie, ale także bardzo różnorodna. Niektóre gatunki funkii dobrze się czują nawet w miejscach nasłonecznionych.
Większość gatunków funkii pochodzi z Japonii, Chin i Korei, a niektóre z Rosji. Rodzaj botaniczny został nazwany nazwiskiem niemieckiego botanika Funck’a (funkia) i austriackiego Hosta (hosta). W naszym regionie ta bylina występuje w około 45 gatunkach, z których wyhodowano ponad 4000 odmian.
Roślina zdobyła popularność dzięki swoim ozdobnym liściom. Te zaskakują szeroką paletą kształtów i kolorów. Bywają małe, duże, okrągłe, wąskie i z różnym wzorami na blaszce liściowej. Wykorzystywanie funkii wyłącznie do wypełniania zacienionych luk w ogrodzie byłoby obrazą ich możliwości i urody.
Stanowisko do uprawy funkii (hostów)
Funkie stanowią ważny element urządzania cienistych i półcienistych fragmentów ogrodu. Byliny te dają się też łatwo uprawiać w pojemnikach.
- Zapotrzebowanie na światło: średnie do skromnego, niektóre gatunki lubią miejsca słoneczne.
- Im więcej białego i żółtego koloru w zabarwieniu liści, tym bardziej wytrzymałe są one na słońce.
- Funkie z błękitnawymi liśćmi nie nadają się na stanowiska nasłonecznione.
- Gleba do uprawy tej rośliny powinna być żyzna i przepuszczalna.
- Chętnie rosną także na kwaśnych glebach, ogólnie są tolerancyjne co do podłoża.
Funkie zdobią bez problemu miejsca pod drzewami w towarzystwie paproci, pluskwicy, serduszek ogrodowych albo omiegu.
Jak sadzić i rozmnażać funkię?
Kiedy wiosną miną ostatnie przymrozki, można wysadzić funkię do ogrodu. Z reguły sadzenie funkii jest możliwe przez cały okres wegetacyjny, a więc od maja do początku października. Z tym że okresy ekstremalnych upałów nie są raczej zalecane. Kiedy rośliny zostaną posadzone wiosną, mają dosyć czasu, aby wytworzyć nowe korzenie i rozrosnąć się, zanim przyjdą pierwsze gorące dni. Okres jesieni (gleba jest jeszcze ciepła, a deszcze częściej przechodzą) też nadaje się dobrze do sadzenia hosty.
- Sadzenie: wiosna albo jesień.
- Odstęp sadzenia: w zależności od odmiany od 30 cm do 60 cm.
- Glebę należy spulchnić i dodać humus albo kompost.
- Po posadzeniu można położyć grubą warstwę ściółki, która pomoże zachować wilgotność gleby.
- Lekko podlać.
Funkię można rozmnażać zarówno wegetatywnie, jak i generatywnie przez wysiew nasion. Odmiany (hybrydy) rozmnaża się najczęściej przez podział. Postępuje się tak, ponieważ mieszance hodowlane albo w ogóle nie wytwarzają zdolnych do kiełkowania nasion, albo wyrosłe z nich siewki nie przypominają w niczym rośliny macierzystej.
Jak podlewać i nawozić funkię w ogrodzie?
Funkie lubią najbardziej, kiedy ich substrat jest ciągle lekko wilgotny. W żadnym wypadku nie powinien jednak być mokry. Z czasem rośliny rozwijają stosunkowo długie korzenie i mogą nawet przetrwać krótkookresowe susze, ale tylko w zaawansowanym wieku. Młode rośliny powinny być odpowiednio podlewane, by nie przeschły.
Wiosną wyrastają z korzeni nowe, młode rośliny. To oznacza dla byliny znaczny wydatek energii. Wesprzeć ją można w tym dawką kompostu albo długo działającego nawozu. Regularne nawożenie rośliny w okresie wzrostu nie jest konieczne. Z reguły trwa cztery do pięciu lat, zanim funkia wyrośnie na prawdziwą bylinę. Kiedy więc na początku wydaje się nieco mała, potrzeba trochę cierpliwości.
Jak i kiedy przycinać funkie (hosty)?
Zwiędłe liście powinny być na bieżąco usuwane. Po przekwitnieniu roślina potrzebuje jeszcze dużo czasu, aby zgromadzić w podziemnej części składniki pokarmowe na przetrwanie zimy. Dlatego w żadnym wypadku nie wolno ścinać liści razem z przekwitłymi kwiatami już w sierpniu. Bez nich funkia nie poradzi sobie z zebraniem energii na wiosenny wzrost. Dobrą porą na niskie przycięcie funkii jest jesień, kiedy liście są już zwiędłe i podeschnięte.
Czy funkię trzeba zabezpieczyć na zimę?
Funkia jest wprawdzie rośliną zimoodporną, ale liście ma wrażliwe na mróz. Dlatego też zaczynają one – najpóźniej po pierwszych przymrozkach – więdnąć i schnąć. Ze względu na to, że liście do końca sezonu są roślinie niezbędne, nie wolno ich przedwcześnie ścinać. Dla ochrony przed silnymi mrozami można ziemię przykryć warstwą kompostu lub gałęzi, słomy i liści.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.