Porady

Rabaty ogrodowe – 5 traw ozdobnych, które odmienią Twój ogród

0 (0 opinii)

Trawy ozdobne to rośliny, które nie tylko zachwycają swoim wyglądem, wysokością, a czasem nawet kolorem. To także element dopełniający rabaty oraz idealna roślina do samodzielnych nasadzeń. Sprawdza się w każdym ogrodzie, a z gatunków i odmian można wybierać takie, które nadadzą się na nawet najbardziej wymagające stanowisko. Co istotne, nie wymagają one zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Trawy ozdobne mogą mieć różny wygląd. Są to rośliny, które mają wysokość zaledwie 30 cm, ale są też takie, które dorastają do nawet 2,5-3 m wysokości. Część traw ozdobnych rośnie w formie kulistej kępki, inne są strzeliste i wypuszczają w górę pojedyncze kwiaty. Choć trawy ozdobne kojarzą się nam raczej z roślinami o zielonych lub szaro-zielonych liściach i kremowych kwiatach, to jednak trzeba wiedzieć, że niektóre gatunki i odmiany zachwycają swoimi barwami, np. intensywnie różowymi lub pomarańczowymi. Dzięki trawie ozdobnej aranżacja ogrodów prezentuje się wyjątkowo i oryginalnie.

Gdzie i kiedy sadzić trawy ozdobne?

Najczęściej sadzi się trawy ozdobne jako dopełnienie rabaty. Może to być zarówno niska kępka z przodu rabaty, ale także wysokie trawy posadzone na tyle rabaty, co sprawi, że będzie ona miała strukturę schodkową. Jeśli lubisz zmiany i nie chcesz wiązać się na lata z trawami ozdobnymi w jednym miejscu, posadź je w donicy, którą z łatwością możesz przestawić na taras, na trawnik, obok rabaty, przed wejście do domu i gdziekolwiek tylko chcesz. Trawy wieloletnie można sadzić np. przy ścianie domu, płocie czy pergoli.

Ważne znaczenie dla wyglądu i żywotności traw ozdobnych mają warunki, w jakich rosną. Jeśli chcesz posadzić trawę w miejscu zacienionym, unikaj odmian światłolubnych. Nie każda nadaje się także na miejsca narażone na podmuchy wiatru. Może się bowiem zdarzyć, że wysokie i smukłe trawy będą się łamać w wyniku działania silnego wiatru.

Najlepszą porą do sadzenia jest przełom marca i kwietnia. Jest to zatem wiosna, a nie – jak wielu ogrodników amatorów myśli – jesień. Wystarcza gleba żyzna, a pielęgnacja ogranicza się jedynie do przycinania. Ten zabieg również wykonuje się wiosną.

Przycinanie traw ozdobnych

Wiele roślin przycina się jesienią. Inaczej jednak jest w przypadku traw ozdobnych. Ich termin przycinania to wiosna, a najlepiej robić to od połowy marca. Jeśli zimowa aura utrzymuje się dłużej, przenieś przycinanie na kwiecień. Najlepszą porę zauważysz po tym, że kępy trawy w środku zaczynają nabierać żywych kolorów i pojawiają się młode pędy. Przycinanie ich jesienią sprawia, że narażamy je na przemarznięcie. Natomiast pozostawione źdźbła potrafią skutecznie chronić bryłę korzeniową zimą. Innym argumentem jest fakt, że sporo traw ozdobnych zachowuje swój piękny wygląd do samej zimy.

Samo przycinanie najlepiej wykonać nie więcej niż 10 cm nad ziemią (starsze rośliny około 20 cm nad ziemią). Zbyt mocne cięcie uszkadza pojawiające się pędy. Jeśli trawa jest szeroka i gęsta, możesz dla ułatwienia związać ją przed samym cięciem. Do przycinania używaj ostrych sekatorów, nożyc, a nawet elektronarzędzi – jak np. piła czy nożyce elektryczne.

Są jednak takie trawy, które nie potrzebują przycinania lub w bardzo niewielkim zakresie. Do takich roślin należy np. kostrzewa sina, kostrzewa niedźwiedzia, kosmatki i turzyce. Jeśli po zimie zachowały one swoją barwę, wystarczy jedynie ich oczyszczenie (tzw. wyczesanie). Przycina się wówczas jedynie zaschnięte końcówki. Jeżeli jednak cała roślina jest sucha, po zimie przytnij ją nisko przy ziemi, by mogły wyrosnąć nowe pędy.

null
Jaką trawę ozdobną wybrać?

Jakie trawy ozdobne wybierać?

Wybór trawy ozdobnej to indywidualna decyzja każdego ogrodnika. Wiele zależy od warunków glebowych i stanowiska, w jakim rośliny mają rosnąć. Poniżej prezentujemy kilka gatunków traw ozdobnych, na które warto zwrócić uwagę.

Miskant chiński 'Zebrinus' (Miscanthus sinensis)

Miskant ma wiele odmian, kształtów, kolorów i wysokości. To pozwala tworzyć różne kompozycje na rabacie. Dorasta nawet do 2 m wysokości. Kwiatostany są srebrno-szare, a liście jasnozielone, często paskowane. Mogą być sadzone pojedynczo przy ścianach, ogrodzeniach, oczku wodnym, a także jako tło rabaty z bylinami i innymi roślinami. Miskant lubi słoneczne stanowiska i gliniaste podłoże bogate w składniki pokarmowe. Idealną porą do sadzenia jest maj i czerwiec. Dobrze radzi sobie na mrozie, ale młode okazy lepiej okryć na zimę. 

Rozplenica japońska 'Hameln' (Pennisetum alopecuroides)

Roślina ta tworzy gęste kępy lekko wygiętych i wąskich liści. Dorasta do około 1 m wysokości. Jej kwiatostany mają zielony kolor i osiągają 20 cm długości. Następnie przebarwiają się na różowo, a na koniec na szarobrunatny kolor. Rozplenica kwitnie od końca lipca. Efektywnie wyglądająca trawa wymaga okrycia na zimę, żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby oraz stanowiska osłoniętego od wiatru. Przycina się ją na wiosnę. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub częściowo zacienionym.

Imperata cylindryczna 'Red Baron' (Imperata cylindrica

Niezwykle efektowna trawa ozdobna dorastająca do około 40-50 cm. Na początku sezonu charakteryzuje się łanami wyprostowanych i jasnozielonych liści. We wrześniu i październiku zachwyca czerwono-purpurowymi liśćmi. Jest to jednak roślina, która w naszych warunkach klimatycznych nie kwitnie. Preferuje gleby wilgotne, żyzne i bogate w potas. Lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Zimą wymaga okrycia suchymi liśćmi, szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu, kiedy na dodatek występuje bezśnieżna zima. Na wiosnę przycina się ją nisko przy ziemi. Dobrze prezentuje się w dużych grupach jednoodmianowych.

Rozplenica japońska 'Lady U' (Pennisetum alopecuroides)

To polska odmiana trawy o zwartym i półkolistym pokroju. Dorasta do około 1,5 m wysokości. Tworzy gęste kępy wąskich i ciemnozielonych liści. Jesienią zmieniają one swoją barwę na żółtą. Natomiast od sierpnia do końca września wytwarza okazałe kwiatostany przypominające szczotkę do butelek. Mają one beżowo-fioletową barwę ze srebrzystą chmurką ostek. Rozplenica dobrze rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym. Jak większość traw ozdobnych, lubi stanowiska osłonięte od silnego wiatru. Gorzej radzi sobie z okresowymi suszami lub nadmiarem wody w podłożu – idealne są gleby umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy. W niektórych regionach zimą może przemarzać. 

Trzcinnik ostrokwiatowy 'Overdam' (Calamagrostis ×acutiflora)

Wieloletnia trawa tworzącą wolno rozrastające się kępy o średnicy do 60 cm i 1 m wysokości. W czerwcu spośród liści wyłaniają się wąskie, wiechowate kwiatostany, które pozostają ozdobne także jesienią i niemal przez całą zimę. Trzcinnik należy do roślin łatwych w uprawie, niemal o minimalnych wymaganiach glebowych. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, z wyjątkiem bardzo jałowych i suchych oraz skrajnie wilgotnych. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje słońca, ale toleruje także półcień. Jest to gatunek w pełni mrozoodporny, nie wymaga okrywania na zimę. Prace pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania zeszłorocznych, zaschniętych źdźbeł wczesną wiosną, przed wznowieniem wzrostu. Rośliny tniemy nisko przy ziemi. Co kilka lat słabo rosnące kępy warto wykopać i podzielić. Dzięki temu rośliny się odmłodzą, zregenerują i  będą bujnie rosły przez kolejne sezony.

Trawy ozdobne mogą być posadzone na rabacie, ale prezentują się pięknie także wówczas, gdy rosną samodzielnie. Ich zaletą jest uniwersalność i elastyczność przy kompozycji oraz łatwość uprawy. Jest to więc dobry wybór do każdego ogrodu.

Poniżej prezentujemy kilka rabat ogrodowych z kolekcji Garden Box, w których znajdziecie powyższe rośliny:

null
Rabata ogrodowa #1
null
Rabata ogrodowa #3
null
Rabata ogrodowa #4
null
Rabata ogrodowa #7
null
Rabata ogrodowa #10
0 (0 opinii)