Porady

Jak kwitnie brugmansja? [ZDJĘCIA CZYTELNIKÓW]

0 (0 opinii)

Brugmansja (brugmansia), znana inaczej jako anielskie trąby, bieluń lub datura, to roślina doniczkowa osiągająca imponujące rozmiary zarówno całej rośliny, jak i samych kwiatów. Najczęściej umieszcza się je na tarasie, balkonie lub w ogrodzie, gdzie okazale kwitnące, przyciągają wzrok. Trzeba jednak wiedzieć, że datura i brugmansja to nie są te same rośliny!

Czym się różni datura od brugmansji?

Datura i brugmansja, choć podobne i często nazywane zamiennie, oznaczają różne rośliny. Jak je rozpoznać? Okazuje się, że choć daturą, brugmansją czy bieluniem nazywana jest ta sama roślina, to jednak występują między nimi pewne różnice. Datura (bieluń) jest rośliną jednoroczną, a jej kwiaty skierowane są ku górze. Brugmansja z kolei (inaczej trąby anielskie) jest kilkuletnia, a kwiaty swobodnie zwisają w kierunku ziemi. Przeważnie mówiąc datura, mamy jednak na myśli zwisające ku dołowi kwiaty brugmansji.

Kiedy kwitnie brugmansja?

W zależności od odmiany, brugmansja kwitnie od czerwca do października. Jest to roślina wieloletnia. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi i kwiatami zwisającymi w dół w kolorze białym, różowym, żółtym lub pomarańczowym. Kwiaty mają od 20 do 50 cm długości. Warto wiedzieć, że trąbkowe kwiaty o intensywnym zapachu otwierają się w pełni dopiero późnym popołudniem.

Wymagania datury

Datura (brugmansja) osiąga od 1 do 4 metrów wysokości. Uwielbia słoneczne i ciepłe stanowisko, ale nie lubi upału i gorąca. Dlatego też najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym. Szczególnie źle znosi południowe promienie słoneczne.

Nie lubi też jednak zimna. W związku z tym zimą należy ją przenieść do mieszczenia, w którym panuje temperatura około 5-10°C. Kiedy na koniec jesieni datura straci liście, to czas, że jest gotowa do zimowania. Do tego potrzebuje jednak umiarkowanego światła.

Roślina lubi również być dużo podlewana, szczególnie w czasie upałów i suszy. Wykazuje duże zapotrzebowanie zarówno w wodę, jak i składniki pokarmowe. Najlepiej zasilać ją latem raz w tygodniu.

Bieluń preferuje glebę żyzną lub piaszczysto-gliniastą o obojętnym odczynie. Zapewnienie roślinie odpowiednich warunków sprawia, że szybko powiększa swój rozmiar i osiąga postać dorodnego krzewu lub wręcz małego drzewa.

Zdjęcia Czytelników

Poniżej przedstawiamy Wam zdjęcia z ogrodów naszych Czytelników – zarówno datury, jak i brugmansji:

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
0 (0 opinii)