Porady

5 roślin, które odmienią Twój ogród

0 (0 opinii)

Zakładasz ogród? A może chcesz po prostu zmienić funkcjonujące w nim rośliny na inne i wprowadzić nowy wygląd? Przedstawiamy Wam zestawienie 5 roślin, które odmienią Wasz ogród i sprawią, że będzie prezentował się wyjątkowo.

Osoby zakładające ogród często zastanawiają się jakie rośliny wybrać do posadzenia. Trzeba je umiejętnie komponować, tak by w przyszłości, kiedy się rozrosną, tworzyły spójną całość i wzajemnie nie zabierały sobie miejsca. Rośliny należy też, albo wręcz trzeba, dopasować do stanowiska, na którym mają bytować. Cieniolubne zmęczą się na stanowisku słonecznym, a te, które uwielbiają promienie słońca, nie będą rosły i kwitły w miejscach o pełnym zacienieniu. Poniżej prezentujemy kilka roślin, które sprawdzą się w większości ogrodów, a jednocześnie zapewnią niepowtarzalny efekt aranżacji ogrodu.

Jakie rośliny warto wybrać do ogrodu?

Istnieje cały szereg roślin doskonale komponujących się na ogrodowych rabatach. Wśród nich pięć zasługuje na szczególną uwagę.

Hortensja (Hydrangea)

To roślina słynąca z niepowtarzalnych i atrakcyjnych kwiatów o szerokiej gamie kolorystycznej. Przy zapewnieniu odpowiednio kwaśnego podłoża, może to być nawet intensywny niebieski, chabrowy lub wręcz granatowy odcień. Istnieje cały szereg różnych odmian hortensji. Najczęściej znanymi są hortensje ogrodowe, bukietowe i pnące. Kwiaty hortensji, a konkretnie jej kwiatostany tworzą liczne mniejsze kwiatki różniące się kształtem w zależności od gatunku.

To roślina kapryśna, a czasem bardzo wymagająca, ale z pewnością z całego szeregu odmian można wybrać coś odpowiedniego na niemal każde stanowisko. Hortensja to roślina, która jednak nie lubi suszy. Dorasta niekiedy nawet do 2-3 metrów, może mieć pokrój zwarty, kulisty lub rozłożysty, a same kwiatostany osiągają czasem nawet 30 cm.

Hortensję można łatwo rozmnożyć samodzielnie – z jednej gałązki można utworzyć sadzonkę, która po około dwóch latach powinna zacząć kwitnienie.

Hortensja to efektowna i elegancka roślina, która stwarza piękną dekorację nie tylko latem, ale także zimą.

null

Funkia (Hosta)

Funkia to roślina z rodziny bylin. Lubi żyzną i próchniczą, lekko kwaśną glebę. Najlepiej radzi sobie na stanowisku zacienionym lub półzacienionym. Charakteryzuje się ozdobnymi zielonymi liśćmi i dzwonkowatymi kwiatami w kolorze białym lub fioletowym. Dorasta do 1 metra wysokości.

Idealnie prezentuje się rosnąc w grupie, np. pod wysokimi drzewami. Ma różne odmiany, które kwitną w różnych okresach roku – zwykle od lipca do października. Wiele odmian jest bezwonnych.

Funkia jest wytrzymała, odporna na mrozy i łatwa w uprawie. Bez problemu poradzi sobie nawet wówczas, gdy zostanie pozostawiona bez opieki na lata. Jedynym poważnym zagrożeniem są zjadające liście ślimaki.

null

Jeżówka (Echinacea)

Ta roślina pochodzi z rodziny astrowatych i charakteryzuje się zwykle dużymi kwiatami z pomarańczowo-brązowym środkiem, dookoła którego rosną różowe lub fioletowe podłużne płatki. W każdym ogrodzie prezentuje się wyjątkowo i oryginalnie – nie tylko zdaniem ludzi, ale wabi także motyle i pszczoły. Chcąc rozmnażać roślinę, wystarczy jesienią zebrać nasiona z przekwitniętych kwiatów, a wiosną wysiać w inspekcie. Zwykle jednak roślina rozsiewa się samoczynnie.

Jeżówka lubi gleby średnio zasobne, gliniaste lub piaszczysto-gliniaste oraz lekko wilgotne. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub połowicznie zacienionym. Po przekwitnięciu dobrze jest ją przyciąć.

Jeżówka kwitnie od lipca do października i uznawana jest za roślinę leczniczą. Stosuje się ją podczas przeziębienia, a także dla wsparcia układu odpornościowego i trawiennego. Oprócz tego jest rośliną łatwą w pielęgnacji i mrozoodporną, dlatego bez problemu przetrwa zimę w ogrodzie. 

null

Rozplenica Japońska (Pennisetum alopecuroides) ‘Hameln’

To trawa ozdobna o efektownych kwiatach. Wąskie liście o długości około 50 cm tworzą urokliwe kępki, z których pod koniec czerwca wyrastają pędy kwiatostanowe. Te natomiast dorastają nawet do 1 metra wysokości. Kwiatostany mają odcień kremowo-biały pięknie połyskujący w słońcu.

Rozplenica jest o tyle urokliwa, że w mgliste poranki osadza się na nich rosa, a w czasie jesiennych wiatrów całość efektownie faluje. Lubi stanowisko słoneczne lub lekko zacienione i żyzną, przepuszczalną oraz lekko wilgotną glebę. W przypadku suszy potrzebują latem nawadniania. Jest odporna na mróz (choć lepiej okryć ją na zimę w przypadku bezśnieżnych zim), a co najważniejsze, nie potrzebuje ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Najlepiej prezentuje się na rabacie sadzona w jednoodmianowych grupach. Może być również idealnym dopełnieniem rabaty, tworząc jej tło. 

null

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)

To bylina, która tworzy kępy o wysokości około 40-60 cm. Jej pędy są zwykle lekko zdrewniałe, pojedyncze i wzniesione ku górze. Posiada także charakterystycznie owłosione liście. Kwiaty, które pokazują się od końca maja do sierpnia, tworzą pionowe kłosy, a w zależności od odmiany mogą być białe, różowe, fioletowe lub ciemnoniebieskie.

Szałwia najbardziej lubi słoneczne stanowiska z umiarkowanie suchą glebą. W przypadku letnich upałów wymaga podlewania, co wydłuży okres jej kwitnienia. Po zakończeniu tego okresu, najlepiej jest przyciąć pędy kwiatostanowe.

Szałwia to idealna roślina do kompozycji na rabacie, na skarpy oraz do wykonania obwódki rabaty. Poradzi sobie na skalniaku, a także w balkonowym lub tarasowym pojemniku. Szałwia jest mrozoodporna, a w optymalnej dla siebie glebie może rosnąć bez przesadzania przez wiele lat. Jej rozmnażanie można prowadzić przez podział kęp po kwitnieniu lub z nasion. Kilka razy w roku dobrze jest zasilić bylinę nawozami organicznymi lub w płynie.

null

Zobaczcie jak mogą wyglądać te rośliny w ogrodzie:

Rabata #1
Rabata #1
Rabata #7
Rabata #7
Rabata #8
Rabata #8
Rabata #10
Rabata #10
0 (0 opinii)