Jak uprawiać niecierpki?
Kwitnące od wiosny do pierwszych przymrozków niecierpki są niezmordowanymi producentami kwiatów w sposób ciągły. Popularne w naszych ogrodach rośliny z rodzaju (Impatiens L.) tworzą przez cały sezon kwiaty, które w zależności od gatunku i odmiany mogą przybierać różne barwy, na przykład różową, białą, czerwoną, pomarańczową albo fioletową. Występują również egzemplarze wielobarwne.
Niecierpki – charakterystyka
Pochodzące głównie z tropików i subtropików niecierpki są roślinami jednorocznymi i bylinami. Osiągają wysokość od 30 cm do ponad metra. Wprawdzie mamy w naszej ojczystej florze przedstawiciela tego rodzaju – niecierpka pospolitego (Impatiens noli-tangere L.) – jednak w ogrodowej uprawie spotyka się znacznie bardziej okazałe kwiaty niecierpka Waleriana, balsaminy oraz nowogwinejskiego.
Pośród licznych odmian i hybryd niecierpka występują kwiaty pojedyncze i pełne, jednokolorowe i w kilku barwach jednocześnie.
Stanowisko i gleba do uprawy niecierpków
Optymalna pielęgnacja niecierpka zaczyna się od wyboru właściwego stanowiska. W zależności od odmiany nadają się do tego różne obszary ogrodu, które powinny znajdować się albo w pełnym słońcu, ani w półcieniu. W każdym razie należy zwrócić uwagę na to, aby roślina nie była wystawiona na bezpośrednie nasłonecznienie przez cały dzień. Jeśli jednak tam właśnie mają być posadzone niecierpki, trzeba je wcześniej do takich warunków przyzwyczaić. Trzeba też odpowiednio dostosować podlewanie tych roślin w ogrodzie.
Odmiany znoszące słońce rosną szczególnie dobrze w tych częściach ogrodu, gdzie mają z nim kontakt rano i przed wieczorem. Zasadniczo niecierpki nadają się do uprawy przede wszystkim w jasnych miejscach. Niecierpki najlepiej wyglądają w grupach na rabatach kwiatowych, ale są też bardzo dekoracyjne pod albo przed krzewami oraz jako rośliny okrywowe.
Dobrze rosną na podłożu, które odpowiada następującym warunkom:
- jest dobrze przepuszczalne;
- ma właściwości piaszczysto-gliniaste;
- jest bogate w próchnicę i składniki odżywcze;
- jest świeże do wilgotnego.
Mało odpowiedni substrat można wzbogacić domieszką kompostu albo obornika. Dla poprawy przepuszczalności wody zaleca się też domieszkę drobnego żwiru.
Jak podlewać i nawozić niecierpki?
Niecierpki powinny być w okresie letnim obficie podlewane, aby utrzymać stałą wilgotność podłoża. W żadnym wypadku nie może być ono jednak mokre, ponieważ łodygi niecierpka szybko zaczną gnić. Koniecznie należy więc unikać zastoju wody.
W przypadku uprawy doniczkowej, należy na wszelki wypadek wylewać wodę z podstawek. Potrzebna jest też odpowiednia warstwa drenażowa w doniczce. Między poszczególnymi dawkami wody podłoże powinno lekko podeschnąć, ale nie całkowicie wyschnąć.
Oprócz optymalnego podlewania niecierpki wymagają też regularnego nawożenia. Dzięki odpowiednio dobranym dawkom składników odżywczych wspierany jest bujny rozwój kwiatów. Nawożenie rozpoczyna się wraz z początkiem kwitnienia w marcu i kontynuuje przez całe lato aż do września. Na ubogich glebach zasilanie nawozem prowadzi się co cztery tygodnie. Niecierpkom uprawianym w doniczkach i skrzynkach podaje się nawóz co dwa tygodnie.
Jak pielęgnować niecierpki?
Do zabiegów pielęgnacyjnych niecierpka rosnącego w doniczce należy regularne przesadzanie. Rośliny wieloletnie przesadza się na wiosnę. W tym czasie usuwa się długie i pozbawione liści pędy. Ich wierzchołki można wykorzystać jako sadzonki. Formujące skracanie pędów jest możliwe w każdym okresie, o ile stają się zbyt długie i zbyt cienkie. Aby dodatkowo pobudzić kwitnienie, opłaca się regularnie usuwać zwiędłe kwiaty.
Jak rozmnażać niecierpki?
Rozmnażać niecierpki można przez wysiew nasion oraz przez sadzonki. Sadzonki powinny mieć długość ok. 5-10 cm. Można je ukorzeniać w mieszance piasku z torfem albo w wodzie. W obu przypadkach sadzonki szybko się ukorzeniają. Kiedy wytworzą dostatecznie mocne korzenie, można je przesadzić.
Alternatywą jest uzyskanie młodych roślin z siewu. Najlepiej zaplanować to w pogodny dzień lutego albo marca. Nasiona wysiewa się do pojemników, ale bez przykrywania ich grubą warstwą ziemi. Należą one do nasion kiełkujących przy świetle; wystarczy je tylko lekko wcisnąć w podłoże. Temperatura powinna wynosić w okresie kiełkowania od 18 do 22°C. Szczególnie ważne jest utrzymanie temperatury podłoża w tym zakresie.
Po około trzech tygodniach siewki mają już ok. 3 cm wysokości. Należy je porozdzielać i w okresie dalszego wzrostu dwukrotnie skrócić wierzchołki pędów, aby lepiej się rozgałęziały. Pod koniec maja można wychodowane sadzonki posadzić na rabatach.
Komentarze