Porady

Złocień trójbarwny (ismelia) – urokliwa roślina na rabatę i balkon. Jak o nią dbać?

0 (0 opinii)

Złocień trójbarwny – inaczej ismelia orzechowata lub pawi ogon – to roślina łatwa w uprawie. Charakteryzuje się pięknymi, trójbarwnymi kwiatami w kolorze białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym lub różowym. Oprócz tego przyciąga pożyteczne owady. Długo kwitnie, przez co jest chętnie wybierana na jednoroczne rabaty lub do balkonowej donicy.

Złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum), inaczej ismelia, pochodzi z rodziny astrowatych i jest rośliną jednoroczną. Zachwyca urodą kwiatów, które jak sama nazwa wskazuje, mienią się wielością barw. Roślina bywa również nazywana pawim ogonem. Pięknie prezentuje się nie tylko w ogrodzie, ale również jako kwiat do wazonu.

Jak rozpoznać ismelie?

Ismelie kwitną w Polsce od czerwca do września. Osiągają około 40-80 cm wysokości. Na balkonie, w donicy, mogą być nieco niższe. Ich łodygi są proste i słabo rozgałęzione. Liście mają kolor szaro-zielony, są podwójnie pierzaste i nitkowate. Kwiaty natomiast zebrane są w koszyczki i składają się z kwiatów języczkowych i kwiatów rurkowych. Kwiaty rurkowe mają kolor brązowy lub ciemnopurpurowy. Barwy kwiatów przyciągają nie tylko wzrok, ale również pożyteczne owady. Ismelia może mieć kolor biały, żółty, różowy, pomarańczowy, czerwony lub bordowy. Na każdym kwiatku, oprócz dominującej barwy płatków, występują charakterystyczne kontrastowe w barwie pasy w kształcie koła - pierścienie. Może się więc zdarzyć, że jeden kwiat ma płatki w kolorze białym, żółtym i bordowym lub np. różowym, żółtym i bordowym. Trójbarwne kwiaty występują w niezliczonych kombinacjach kolorów, a każdy zdaje się być inny. Kwiatostany mają około 6 cm średnicy.

Z powodzeniem można ją uprawiać jako roślinę na rabatę kwiatową, ale nadaje się również do uprawy na balkonie czy tarasie w donicy.

Odmiany złocienia

Złocień występuje w różnych formach i odmianach. Najczęściej wybierane są:

  • złocień trójbarwny ‘Frohe Mischung’ – ozdobna roślina o efektownym wyglądzie; najczęściej na płatkach pojawiają się kolorowe obręcze-paski; kwiaty mają różne kombinacje kolorów, przez co każdy kwiat jest inny
  • złocień trójbarwny ‘Dunnettii’ – ma duże, pełne kwiaty w ciepłych kolorach; charakteryzuje się obfitymi, koszyczkowymi kwiatostanami i postrzępionymi, gęsto ułożonymi płatkami; ma wysokość około 40-60 cm
  • złocień ‘Crazy Daisy’ – to roślina o efektownym półpełnych kwiatach w białym kolorze
  • złocień wieńcowy – idealny do uprawy w doniczce oraz na rabatę; ma sztywne pędy zakończone białymi lub żółtymi kwiatami przypominającymi wyglądem stokrotki
  • złocień zbożowy – ma wydłużone i powcinane liście; zwykle o białych lub żółtych języczkowatych kwiatach otaczających żółte lub ciemne centrum koszyczka.
null
wikimedia

Jak uprawiać złocień trójbarwny?

Złocień uchodzi za roślinę łatwą w uprawie. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Niemniej jednak w lekkim półcieniu również sobie poradzi. Jako roślina jednoroczna, rośnie praktycznie na każdej glebie – żyznej, próchniczej i umiarkowanie wilgotnej. Może się okazać, że jeśli roślina będzie miała zbyt zasobną glebę, wówczas będzie tworzyć dodatkowe liście, zamiast wypuszczać kolejne kwiaty. Po nadmiernym wyrośnięciu może też być zbyt ciężka na zakończeniu pędu i zacznie się przewracać. Wymaga regularnego podlewania i zasilania nawozem. Oprócz tego, jeśli będziesz regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany, roślina odwdzięczy się nowymi, kolejnymi pąkami kwiatowymi. Po całkowitym przekwitnięciu jesienią, złocień można wyrzucić na kompostownik.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że złocień trójbarwny stosunkowo dobrze znosi niskie temperatury.

Wysiew i sadzenie ismeli

Ismelia nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednocześnie także jej rozmnażanie nie przysparza kłopotów. Ismelię można kupić w formie sadzonek lub nasion. Jeśli chcesz uprawiać tę roślinę z nasion, wystarczy wysiać je do gruntu pod koniec kwietnia lub ewentualnie do doniczki, jeszcze na początku marca. Nasiona należy włożyć do ziemi na głębokość około 0,5 cm w odstępach około 30 cm między roślinami i między rzędami. Sadzonki najlepiej przenieść do ogrodu po ustaniu przymrozków. Kwiaty kwitną od końca maja do września, a sam okres kiełkowania i wzrostu od wysiania do pierwszych kwiatów trwa około 10 tygodni.

Kalendarz uprawy

Złocienie jednoroczne potrzebują odpowiednich zabiegów w ciągu roku, by latem, aż do jesieni, zachwycać pięknem kwiatów.

Wiosna to czas na wysiew lub sadzenie złocieni. Już w marcu możesz wysiewać nasiona w domu, do gruntu wykiełkowane rośliny lub gotowe sadzonki można wsadzić w maju, kiedy ustaną przymrozki.

Latem należy regularnie usuwać więdnące koszyczki, a w bezdeszczowych okresach – podlewać roślinę. Wysokie odmiany warto przywiązać do podpór, by nie przewracały się i nie łamały.

Z kolei jesienią, po przekwitnięciu, kwiaty należy wyciągnąć z ziemi i wyrzucić na kompostownik. Grządkę najlepiej spulchnić i wyściółkować, aby nie pozostawiać odkrytej gleby na zimę.

Szkodniki złocieni

Złocienie jednoroczne mogą niestety ulegać chorobom i szkodnikom. Najczęściej ulegają porażeniu mączniakiem. Obecność mączniaka prawdziwego zauważysz na pędach, liściach i pąkach. Wówczas tworzy się na nich mączysty nalot. Jeśli masz do czynienia z mączniakiem rzekomym, wtedy na górnej stronie liści pojawią się żółto-brązowe lub czerwono-rdzawe plamy. Niestety, jedynym ratunkiem jest usunięcie porażonych roślin.

Podsumowując, złocień trójbarwny to roślina ogrodowa lub doniczkowa o dużych, efektownych kwiatach i prostych łodygach. Nadaje się na rabaty i do donicy, ale również jest trwała jako roślina do wazonu. Idealnie komponuje się z innymi letnimi kwiatami. Jest rośliną jednoroczną i łatwą w uprawie.

0 (0 opinii)