Porady

Bambus w domu i polskim ogrodzie. Mrozoodporność, pielęgnacja, wymagania [WIDEO]

4,5 (4 opinie)

Bambus jest niesamowicie fascynującą rośliną, która mimo swojego egzotycznego pochodzenia bardzo dobrze czuje się również w naszych środkowoeuropejskich ogrodach. Wiele spośród 47 gatunków i ponad 1000 odmian bambusa jest na tyle mrozoodpornych, aby móc nasze polskie zimy przetrwać bez szkody.

Co to jest bambus?

Pod względem botanicznym bambus należy do rodziny traw (wiechlinowatych), do której należą również nasze zboża, między innymi pszenica, owies czy żyto. Do dyspozycji miłośnika roślin istnieje szeroki wybór odmian o różnej wysokości wzrostu – od 30 cm do 10 m. Dzięki temu bambus także u nas jest rośliną o wielostronnym zastosowaniu i może być w ogrodzie zarówno rośliną okrywową, jak i elementem ogrodu-lasu.

Bambus należy do najszybciej rosnących roślin na Ziemi, ale i w innych konkurencjach ma imponujące wyniki, np.:

  • Maksymalny przyrost w ciągu doby – 100 cm.
  • Średnica najgrubszego źdźbła – 30 cm.
  • Wysokość najmniejszego i największego gatunku – 30 cm do ponad 30 m.
  • Przedział czasu między kwitnieniem najrzadziej kwitnącego gatunku – 130 lat.
  • Łączna długość źdźbeł (łodyg), wytworzonych przez jedną roślinę w ciągu 35 lat – 15 km.

Jak rośnie bambus?

Bambus rośnie zupełnie inaczej niż drzewa. Kiedy nowe źdźbła wyskakują z ziemi od kwietnia do sierpnia niczym szparagi, mają już gotową grubość. W ciągu dwóch do czterech miesięcy wyrastają na bambusie dorosłe źdźbła. Dopiero potem wypuszczają liście. Na tym wzrost pojedynczego źdźbła się kończy, a w przyszłym roku roślina wytworzy kolejne nowe. Będą one wyższe i grubsze od poprzednich, aż po około siedmiu latach bambus osiągnie swoją maksymalną wysokość.

Jak pielęgnować bambus w ogrodzie?

Bambus jest nie tylko mocny, ale i mało wymagający. Preferuje próchniczne, dobrze przepuszczalne gleby. Na każde warunki świetlne istnieje odpowiedni gatunek – nie ważne, czy to będzie słońce, półcień, czy zupełne zacienienie. Szkodniki i choroby są u nas raczej nieznane.

Sprzedawany w pojemnikach może być sadzony praktycznie przez cały rok, był tylko ziemia nie była zmarznięta. Późne sadzenie bambusa wymaga jednak osłony przed mrozem. Latem z kolei trzeba pilnować, aby roślina miała dosyć wody i bryła korzeniowa nie przeschła. Za dawkę nawozu podczas sadzenia oraz w okresie wzrostu bambus będzie wdzięczny, ponieważ intensywny rozwój wymaga wiele energii. Ta energia do niezwykle szybkiego wzrostu pochodzi z podziemnych kłączy, które magazynują składniki pokarmowe.

Bambus - orientalna ozdoba ogrodu
Bambus - orientalna ozdoba ogrodu

Stare, cienkie i obumarłe pędy należy regularnie usuwać, co wzmaga wzrost i dopuszcza światło w dolne partie rośliny. Pojedyncze źdźbło bambusa obumiera po siedmiu do dziewięciu latach. Jednak bambus jako roślina żyje w gruncie rzeczy wiecznie, ponieważ wyrasta ze swoich kłączy wciąż na nowo. W Chinach istnieją bambusowe gaje, które liczą sobie ponad 1000 lat. Właściwie jest to wspaniały pomysł, aby we własnym ogrodzie posadzić coś na wieczność.

Podlewanie, nawożenie i przycinanie bambusa w ogrodzie

Podlewanie jest ważne nie tylko po posadzeniu bambusa, ale też w upalne dni, zwłaszcza jeśli rośnie w doniczce. kiedy bambus zwija swoje liście, jest to alarm i wołanie o wodę. Po podaniu wody, zadziwiająco szybko liście wracają do pierwotnego stanu. Bambus jako roślina zawsze zielona, potrzebuje podlewania także w okresie zimowym, ponieważ również zimą odparowuje wilgoć.

Bambus posiada wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze i powinien być regularnie nawożony od kwietnia do sierpnia. Najlepiej stosować nawóz do bambusa, który zawiera dużo azotu oraz ważny dla rośliny krzem. Krzem znajduje się też w opadłych liściach, dlatego można je spokojne zostawić na miejscu. Odpowiednia kombinacja składników w nawozie pomaga roślinie przetrwać zimę.

Wszystkie niskie, okrywowe gatunki bambusa przycina się mocno przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego (w marcu). W przypadku gatunków wyższych należy odciąć nad ziemią wszystkie 4-5 letnie źdźbła. Możliwe jest też skracanie wysokości bambusa. Będzie wtedy bardziej krzaczasty, zmieni swój typowy pokrój.

Uprawa bambusa w doniczce w warunkach domowych

Ze swoim eleganckim, filigranowym wyglądem bambus doskonale nadaje się do uprawy doniczkowej w mieszkaniu. Może być przy tym wykorzystany jako ruchoma zieleń na tarasach i balkonach. Aby spełnił pokładane w nim oczekiwania, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki.

1. Doniczka dla bambusa

Doniczka musi być obszerna, jako że bambus należy do mocno rozrastających się roślin. Absolutne minimum dla młodej rośliny, to 40 cm średnicy i wysokości, chociaż lepiej wybrać 50 cm albo więcej.

2. Stanowisko i substrat do uprawy bambusa w domu

Zasadniczo odpowiednie będzie dla bambusa miejsce słoneczne do lekko zacienionego. Nie znosi miejsc wietrznych. Bardzo dobrze wpływa na rozwój rośliny wysoka wilgotność powietrza.

Idealne jest podłoże dla bambusa nie może być zbyt lekkie, to znaczy nie nadają się gleby torfowe. Na dnie doniczki trzeba koniecznie ułożyć warstwę drenażowa, aby korzenie rośliny, zwłaszcza zimą, nie stały w wodzie.

Uprawa bambusa - poradnik wideo!

4,5 (4 opinie)