Porady

Ostrokrzew w ogrodzie – uprawa, odmiany, rozmnażanie, choroby

5 (1 opinia)

Ostrokrzew jest bardzo dekoracyjnym krzewem, pasującym niemal do każdego ogrodu. Posiada zimozielone liście, dlatego możemy uprawiać go na stanowiskach cienistych. Poprawnie uprawiany odwdzięczy się ozdobnymi, czerwonymi owocami, które mogą być pięknym elementem dekoracyjnym ogrodu na Boże Narodzenie.

Ostrokrzew w wierzeniach, medycynie naturalnej i pop-kulturze

W regionach śródziemnomorskich oraz w Anglii, roślina uprawiana była już od starożytności. Stanowiła przede wszystkim przedmiot kultu w różnych mitologiach i religiach. Z jego drewna Celtowie wyrabiali swoje włócznie. W popkulturze natomiast znalazł swoje miejsce w serii o Harrym Potterze, którego różdżka wykonana była właśnie z ostrokrzewu.

Ostrokrzew ma również właściwości lecznicze. W medycynie alternatywnej stosowano tę roślinę w leczeniu reumatyzmu, kataru, obniżaniu gorączki, w zapaleniach opłucnej (zarówno owoce, jak i korę i liście). Liście tego drzewa są ponadto cennym składnikiem pożywienia zwierzyny leśnej.

Naturalne środowisko, kwiaty i owoce ostrokrzewu

Naturalnie ostrokrzew występuje w Europie zachodniej, południowej i środkowej oraz w północnej Afryce. W naszym klimacie roślina osiąga maksymalne 3 m wysokości. Największym walorem ostrokrzewu są jego dekoracyjne liście, które utrzymują się na drzewie cały rok. Posiadają ciemnozielony kolor, a ich brzegi są faliste. Kwiaty z kolei są białe i drobne, a pojawiają się od maja do czerwca – idealnie prezentują się więc w wiosennym ogrodzie. Owoce ostrokrzewu natomiast pojawiają się we wrześniu i pozostają na drzewie aż do wiosny. Owoce rośliny posiadają piękną, czerwoną barwę i kulisty kształt.

Jak dbać o ostrokrzew?
Jak dbać o ostrokrzew?

Jak uprawiać ostrokrzew w ogrodzie? Wskazówki pielęgnacji

Sadzenie ostrokrzewu powinno przypadać na wiosnę lub wczesną jesień. Roślina potrzebuje gleby żyznej i świeżej. Ostrokrzew – podobnie do wiecznie zielonego bukszpanu – z powodzeniem może być posadzony w cienistym miejscu w ogrodzie. Przycinanie tego krzewu ozdobnego najlepiej wykonać w połowie lata (ostrokrzew doskonale znosi wszelkie cięcia i formowania). Na zimę należy go zabezpieczyć przed zimnymi wiatrami.

Ostrokrzew w ogrodzie – jak rozmnażać?

Rozmnażanie ostrokrzewu najlepiej przeprowadzić przez sadzonki półzdrewniałe z piętką. Zabieg wykonuje się na koniec lata lub na samym początku jesieni. Sadzonka powinna mieć ok. 15 cm długości, a przed posadzeniem należy usunąć z niej 2-4 listki. Zanim jednak przeniesiemy sadzonkę do podłoża, warto zanurzyć ją w ukorzeniaczu. Po posadzeniu, doniczkę powinno się przenieść do miejsca ciepłego i lekko zacienionego.

Rozmnażanie z nasion jest nieco bardziej pracochłonne i trwa dłużej. Nasiona potrzebują ok. 2 lat, aby wykiełkować. Co więcej, z nasion można rozmnażać niestety tylko gatunki. Siewki odmian mogą nie zachować cech rośliny matecznej.

Ostrokrzew ma niezwykle dekoracyjne liście i owoce
Ostrokrzew ma niezwykle dekoracyjne liście i owoce

Choroby i szkodniki ostrokrzewu – jak zapobiegać i zwalczać?

Ostrzokrzew – mimo prostej uprawy – nie jest odporny na choroby czy szkodniki. Do największych jego wrogów należą:

  • przylepnica szklarniowa: szkodnik ten hamuje wzrost krzewów, znacznie obniża atuty dekoracyjne oraz zanieczyszcza liście rosą miodową. Na niej natomiast szybko pojawiają się grzyby i liczne jajowate woreczki w kolorze białym (po stronie spodniej liści). Zwalczanie przylepnicy najlepiej zacząć w okresie od listopada do lutego. Najskuteczniejszy w walce ze szkodnikiem będzie środek, w którego składzie znajduje się olej parafinowy. Zabieg z użyciem takiego preparatu jest stosunkowo nieszkodliwy dla środowiska, dlatego można przeprowadzić go także w ogrodzie ekologicznym;
  • miniarki: to owady, których larwy wygryzają miąższ z liści ostrokrzewu. W miejsca nadgryzień dostaje się powietrze, czego efektem są szare plamy na liściach. Szkodniki te zwykle nie występują w takich ilościach, aby konieczne było stosowanie preparatów chemicznych;
  • grzyby: są groźne dla ostrokrzewu, ponieważ wywołują chorobę prowadzącą do zgnilizny korzeni. Mogą również zaatakować liście, przez co pojawią się na nich brązowe oraz czarne plamy. Liście mogą w efekcie zżółknąć i opaść. Do zwalczania grzybów roślin najlepiej nadają się fungicydy. Warto wykonać pierwszy oprysk tuż po zauważeniu objawów choroby.

Odmiany ostrokrzewu do ogrodu: kolczasty, japoński i inne

Najpopularniejszą odmianą tego krzewu ozdobnego jest ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), który często stanowi dekorację bożonarodzeniową w ogrodzie. Naturalnie pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Ostrokrzew kolczasty posiada piękne, zimozielone liście. Są skórzaste, błyszczące i ostro zakończone. Roślina wytwarza owoce o ciemnoczerwonej barwie. Ostrokrzew kolczasty dobrze znosi przycinanie.

Do innych, ciekawych odmian ostrokrzewów należą: ostrokrzew karbowanolistny (z czarnymi owocami), ostrokrzew Meservy (dość odporny na niskie temperatury), ostrokrzew japoński (z liśćmi podobnymi do liści fikusa Benjamina), ostrokrzew okółkowy (z jaskrawoczerwonymi owocami), ostrokrzew amerykański (bardzo odporny na mróz), ostrokrzew szerokolistny (z ciemnoczerwonymi owocami), ostrokrzew paragwajski (z ciemnoczerwonymi lub fioletowymi owocami).

5 (1 opinia)